SME

Psoriáza nie je infekčná

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré často komplikuje kontakt pacienta s inými ľuďmi, a tým vedie aj k psychickým problémom. Postihnutý človek vás ňou však nenakazí.

Pre ľudí so psoriázou je často veľkým problémom navštevovať kryté bazény, kúpaliská a podobné zariadenia. Boja sa reakcie okolia.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁLPre ľudí so psoriázou je často veľkým problémom navštevovať kryté bazény, kúpaliská a podobné zariadenia. Boja sa reakcie okolia. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

Každý päťdesiaty človek má niektorú z foriem psoriázy. Dvestotisíc z nich žije na Slovensku. Psoriázu ako prvý opísal grécky lekár Hippokrates ešte pred dvetisíc rokmi, ale podrobnejšie bola preskúmaná v 19. storočí. Je to kožné ochorenie, ktoré postihuje kožu i kĺby a predpokladá sa, že súvisí s imunitnými mechanizmami organizmu. Prejavuje sa zápalovými ložiskami najmä na rukách, ramenách, lakťoch, kolenách a hlave, kde sa tvoria dočervena sfarbené šupinaté plochy. Psoriáza postihuje obe pohlavia bez rozdielu veku. Odborníci sa domnievajú, že môže byť geneticky podmienená, spúšťačmi však môžu byť civilizačné faktory ako stres, prejedanie, fajčenie a časté užívanie liekov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Koža a psychika -

obojsmerný vzťah

Niekedy sa zápal rozšíri po celom povrchu tela, takže koža stratí množstvo bielkovín i tekutín, čím sa poruší regulácia tepla a človek je navyše vystavený infekciám. Ťažšia forma psoriázy sa považuje za nezávislý rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení.

Táto choroba nie je smrteľná, má však nepríjemné príznaky, ktoré znižujú kvalitu života pacienta. Najväčšie býva teda psychické utrpenie. Psoriatici mávajú problém zaradiť sa do pracovného procesu a mnohých bežných súčastí života, ako je návšteva športového centra alebo kúpaliska, a to pre negatívne reakcie okolia.

"Psoriatické zmeny na koži sú väčšinou vnímané ako neestetické a nákazlivé," povedala psychologička Milina Bubeníková, ktorá sa psoriatikom venuje niekoľko rokov. "Psoriatici sa preto boja svoju kožu na verejnosti odhaliť. Trpia často depresiami a niektorí to riešia napríklad únikom k alkoholu, čo stav ďalej zhoršuje, keďže vzťah psychiky a kože je obojsmerný."

SkryťVypnúť reklamu

Liečba náročná na čas

Choroba nie je liečiteľná, súčasná medicína dokáže len zmierniť priebeh ochorenia. Cieľom je situácia, v ktorej má pacient svoju chorobu pod kontrolou a nepociťuje zníženú kvalitu života. Potrebná je však trpezlivosť. Súčasťou liečby je nasadenie lokálnych látok a kúpeľná liečba. Osvedčila sa aj fototerapia s pozitívnym účinkom ultrafialového žiarenia z umelého zdroja. Pacienti stredne ťažkej a ťažkej formy psoriázy môžu podstúpiť systémovú liečbu prostredníctvom tzv. biologík, ktorá nie je toxická a pôsobí dlhodobo, no môže mať vedľajšie účinky. Preto sa ordinuje len v prípadoch, ak treba docieliť rýchly účinok na miestach nedostupných pre lokálnu liečbu.

Deň venovaný psoriatikom

V tomto týždni si psoriatici pripomenuli Svetový deň psoriázy. V Liptovskom Mikuláši sa 24. novembra bude konať podujatie "Deň kože - deň dotykov", kde budú o probléme informovať dermatológovia, psychológovia i onkológovia.

SkryťVypnúť reklamu

Alžbeta Slováková

Nie je pravda, že psoriáza je

n len kozmetická chyba (pravdou je, že psoriatici trpia psychicky i fyzicky, bolia ich kĺby i popraskaná koža, ktorá navyše svrbí)

n ľahké ochorenie (má skôr negatívny vplyv na organizmus, môže narušiť jeho imunitu a je po depresii druhým najhoršie znášaným ochorením)

n infekčné ochorenie (v skutočnosti nepekne vyzerajúce fľaky s odlupujúcou kožou sa dotykom preniesť na iného človeka nemôžu)

n je výsledkom nedostatočnej hygieny (práve naopak, psoriatici si pomáhajú častým chladivým a očistným kúpeľom a starajú sa o svoju kožu podstatne viac ako zvyšok ľudí).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 189
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 180
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 984
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 042
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 722
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 115
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 847
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu