Chcete na pôrod čakať v luxusnej izbe, kde sa netlačíte s troma ďalšími rodičkami a priviesť dieťa na svet v prostredí ako vystrihnutom z romantického filmu? Skúste rodiť v Heinburgu. Rakúske zdravotnícke zariadenia, najmä tie umiestnené v blízkosti slovenských hraníc, nečakajú na príchod pacientov pasívne.
"K dispozícii máme 181 lôžok a 9 špeciálnych oddelení. Medicínske výkony poskytujú napríklad chirurgické, interné, gynekologicko-pôrodnícke a kardiologické tímy," povedal Wolfgang Palatinus, manažér Všeobecnej verejnej kliniky Hainburg umiestnenej v prírodnom prostredí národného parku Donau-Auen. Pacienti majú k dispozícii kvalitné prístrojové, diagnostické zariadenie a nadštadardne vybavené izby. Prítomnosť vyše tridsiatich slovenských lekárov a zdravotných sestier, zamestnaných v tejto nemocnici, odbúrava problém jazykovej bariéry.
To všetko však zďaleka nie je zadarmo. Aktivita nemocnice má, samozrejme, komerčné pozadie a jeden deň pobytu v nej vyjde asi na 15 až 20-tisíc korún. Uvažuje sa síce o tom, že v budúcnosti sa niektoré zákroky budú môcť preplácať cez zdravotnú poisťovňu. Zatiaľ je však v hre len platba v hotovosti.
Platiť si zvykáme len pomaly
Pre väčšinu Slovákov tak ostávajú zahraničné zariadenie pridrahé. S neochotou ľudí platiť sa stretávajú aj miestne zariadenia. Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates v Bratislave poskytuje služby pacientom s neurologickými, cievnymi, ale najmä s problémami pohybového aparátu. "Máme zmluvy s viacerými poisťovňami v súvislosti s úhradou za rehabilitáciu a Všeobecná zdravotná poisťovňa dokonca hradí všetky úkony, ktoré lekár predpíše. Existuje však limit na niektoré procedúry, takže ak má klient záujem absolvovať väčší počet infúzií alebo masáží, môže si priplatiť," povedal konateľ Karol Točík.
K tým úkonom, ktoré si pacient musí zaplatiť sám, patrí aj prehliadka pacienta, zhodnotenie jeho zdravotného stavu a stanovenie diagnózy, ktorú v prípade záujmu príde lekár urobiť aj do domáceho prostredia. "Ešte stále prevláda negatívny názor na tento štýl práce," dodáva doktor Točík. "Ľudia nechápu, prečo by mali za takú samozrejmosť platiť. Paradoxné je, že za diagnózu zdravotného stavu sa každému zdá 500 korún priveľa, ale za opravu televízora alebo práčky zaplatí majstrovi pokojne aj dve tisícky."
Zariadenia ako Hippokrates majú zákonom určené cenové limity, takže nemajú podľa doktora Tomčíka šancu z takéhoto druhu činnosti veľmi profitovať. Súčasťou ich filozofie je ponúknuť pacientom to, na čo ich lákajú aj zahraniční lekári - kvalitné odborné výkony, starostlivú komunikáciu, príjemné prostredie a adekvátne prístrojové vybavenie.
Hollywoodsky úsmev z Piešťan
Aj slovenské subjekty sa otvárajú svetu. Príkladom je dentálna klinika v centre Piešťan, ktorá funguje výhradne na princípe hotovej platby, pretože sa špecializuje najmä na kozmeticko-estetické zákroky. Aj keď majú i slovenských zákazníkov, polovicu klientely tvoria zahraniční. Vďaka filozofii manažéra kliniky Daniela Shawa, ktorý je pôvodom Angličan, sa aj v prezentácii na webovej stránke sústreďujú najmä na britského klienta.
"Existujeme už štvrtý rok, ale s Britmi pracujeme druhý. Ani vo Veľkej Británii nepreplácajú zdravotné poisťovne podobné úkony, no tamojší dentisti sú omnoho drahší, preto sa záujemcom napriek drahej letenke vyplatí pricestovať na Slovensko," hovorí Daniel Shaw. "Štýlom práce sa chceme odlíšiť od bežných ambulancií s množstvom pacientov, kde sa veľmi ponáhľajú a snažia sa každého vybaviť čo najrýchlejšie. My kladieme dôraz aj na komunikáciu. Ak zákrok trvá dlho alebo má pacient bolesti, urobíme prestávku, doprajeme mu čas na relax. S klientmi chodíme aj na obed, rozprávame sa s nimi, vysvetlíme, čo budú absolvovať, vytvárame si korektný vzťah, pri ktorom získajú pocit, že nám na nich záleží. A keď treba, zabezpečíme im aj ubytovanie. Predtým na Slovensku prespávať nechceli a vracali sa lietadlom domov vzápätí po ošetrení a o pár dní prileteli znovu. Dôvodom bol strach a obavy pre skreslené informácie o krajine, ktorú vnímali ako veľmi chudobnú. Keď si pozreli mesto a pochopili realitu, pri ďalších návštevách zostávali aj cez noc. Každý pacient absolvuje aspoň dve - tri ošetrenia, niektorí i viac. Jedna keramická korunka stojí 170 libier. A na hollywoodský úsmev a ilúziu dokonalého chrupu treba aspoň štyri predné. V priemere však zaplatia naši pacienti za rekonštrukciu chrupu 2 až 3-tisíc libier."
Alžbeta Slováková
V Piešťanoch pôsobí súkromná dentálna klinika, ktorá cielene aj cez internet oslovuje britkých záujemcov o rekonštrukciu svojho chrupu. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |