života bola pravidelne oplodnená. Takže bola buď tehotná alebo dojčila a menštruáciu vlastne ani nemala mať kedy," povedal Miroslav Borovský, jeden z najlepších odborníkov na gynekologické problémy a antikoncepciu.
Rovnaký osud stihol aj ženy v stredoveku. Tie zdravé často rodili a boli buď tehotné alebo sa nachádzali v laktačnom období a vôbec im neprekážalo, že nemenštruujú aj celé roky. Vtedy sa pohľad na ženu znehodnotil aj mylnými názormi o jej špinavosti v čase mesiačikov. Označovali ju za nečistú a dôsledkom nedostatočnej hygieny až za odpudzujúcu.
V dvadsiatom storočí posvätenom emancipačnými snahami a modernými zákonmi dostala žena príležitosť dať svojmu životu okrem materstva aj iné rozmery. Nebolo už treba mať osem detí, stačili dve. Za to sa však začali ženy mať väčšie profesionálne i spoločenské ambície. Zároveň sa menštruácia stala barometrom pre ženské zdravie a v povedomí viacerých generácií, vrátane súčasnej, mylne určovala hodnotu ženy ako perspektívnej matky. Bezproblémový menzes bol ideálom, jeho absencia a bolesti sa chápali ako prejavy choroby alebo možných ťažkostí súvisiacich s otehotnením či donosením dieťatka.