Na Slovensku bolo dosiaľ zaregistrovaných 208 HIV pozitívnych slovenských občanov a 97 cudzincov. Patríme tak medzi najlepších v Európe. "Hoci sa počet slovenských pacientov mierne zvýšil, 35 tohtoročných čerstvých prípadov nám mnohé krajiny môžu závidieť," povedala Danica Staneková z bratislavského Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS.
"Aj keď sa v súčasnosti môžeme hrdiť pozitívnou štatistikou, je otázne, ako si ju udržíme aj v budúcnosti. V blízkosti máme napríklad Ukrajinu, kde má tento problém charakter epidémie, alebo Estónsko, ktoré si ráta 6286 HIV pozitívnych osôb. Bude to závisieť aj od pohybu našich ľudí. Najmä mladí radi a veľa cestujú alebo chodia za prácou do krajín celého sveta, kde sa prirodzene kontaktujú s cudzincami," dodala doktorka Staneková.
Heterosexuáli doháňajú homosexuálov
Už neplatí, že ochorenie imunitného systému sa týka najmä narkomanov, prostitútok a homosexuálov. Dnes podľa doktorky Stanekovej v tomto smere klasické rizikové skupiny doháňajú heterosexuálni jedinci. Šesťdesiat percent nakazených tvoria síce muži z komunity homosexuálov, ale až pätinu zastupujú ženy, ktoré žili v heterosexuálnom vzťahu. "Často nejde vôbec o problematické typy ľudí, ktorí by sa správali promiskuitne. Mnohí mali pred nákazou dvoch, najviac troch partnerov, a ich zdroj tiež získal vírus náhodne v rámci reťazca vzťahov. Nemuselo ísť zákonite o človeka, ktorý často strieda sexuálnych partnerov a vyhľadáva náhodné krátkodobé známosti. Nedávno sme mali pacientku, ktorej pri darovaní krvi zistili prítomnosť HIV vírusu. Pritom išlo o mladú ženu, ktorá pracovala v zahraničí a tam žila v monogamnom zväzku s jedným partnerom, ktorý bol zároveň jej prvým. Bol to pre ňu skutočne šok," hovorí doktorka Staneková.
Deti s HIV nemáme
Ženám často neobjavia vírus pri cielenej návšteve, ale náhodne pri bežnej prehliadke, operácii alebo počas tehotenstva. Väčšina tehotných žien sa rozhodne dieťa donosiť. Slušné garancie im dávajú nové lieky, ktoré bránia šíreniu vírusu, ale pre plod sú neškodné. Berú ich od začiatku štvrtého mesiaca. Rodia cisárskym rezom, aby sa riziko nákazy dieťaťa od matky čo najviac znížilo a lieky nejaký čas po narodení berie aj dieťa. Vďaka tomuto postupu neregistrujeme v súčasnosti na Slovensku žiadne HIV pozitívne dieťa.
Zázračný liek svetu chýba
Svet však dodnes nemá k dispozícii vakcínu alevo farmaceutický prostriedok, ktorý by v napadnutom tele vírus zničil. "K žiadnemu prevratnému objavu zatiaľ nedošlo," povedal primár Ivan Rolný z Kliniky infektológie a geografickej medicíny fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch. "Výsadou liekov, ktorých účinok sa novými objavmi zvýrazňuje, je zastaviť proces poškodenia organizmu, posilňovať v rámci možností jeho obranyschopnosť a predĺžiť tak dĺžku a zlepšovať kvalitu života pacienta."
Test zadarmo pre každého
Aj v dôsledku nízkeho počtu HIV pozitívnych je u nás odlišná spoločenská atmosféra ako v zahraničí. V krajinách, kde sa s týmto problémom boria už dlhšie, vznikajú rôzne organizácie, ktoré týchto ľudí zoskupujú, a chorí aj často o svojom probléme informujú verejnosť prostredníctvom médií. Minimálne sa zviditeľnia vo svojom okolí. "Ostatní si pri priamom kontakte s takýmto pacientom uvedomujú nebezpečenstvo nákazy viac," povedala doktorka Staneková. "Na Slovensku vníma väčšina informáciu o HIV alebo AIDS ako niečo, čo sa ich osobne netýka a ani nikdy nebude. Pritom priamo v ich blízkosti môže žiť človek s týmto problémom, ktorý nie je pre okolie bezprostredným nebezpečenstvom, ale jeho osud môže ostatných motivovať k väčšej opatrnosti. Najmä mladí a vôbec všetci sexuálne aktívni ľudia by mali pri novej známosti automaticky požiadať partnera o test." V národnom referenčnom centre spravia anonymne a bezplatne test každému, kto oň požiada. "Takýto test by v súčasnom problematickom svete mal byť bežnou súčasťou intímneho života každej dvojice ešte pred vstupom do sexuálneho vzťahu," povedala doktorka Staneková.
Svet zratúva infikovaných
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že na celom svete je HIV vírusom infikovaných asi 33 miliónov ľudí, až 95 percent z nich žije v rozvojových krajinách.
Najviac rozšírená je táto epidémia v Afrike, kde je infikovaných odhadom 22,5 milióna ľudí.
Medzi výrazne postihnuté patria aj ázijské krajiny ako Čína, Vietnam, Indonézia či India, kde majú 2,5 milióna infikovaných
V Estónsku žije v súčasnosti 6 286 HIV pozitívnych a ročne evidujú takmer 600 nových prípadov, čím prekračujú európsky priemer päťnásobne.
Vysoký počet HIV pozitívnych zaznamenávajú aj Rusko s takmer 350-tisíc infikovanými a Ukrajina, v ktorej ich žije 100-tisíc. Ostatné okolité štáty si udržujú v podstate nízke počty týchto ľudí.
V Česku majú 900 nakazených HIV vírusom, v Maďarsku asi 2-tisíc a v Poľsku 5-tisíc.
K problematickým európskym krajinám patria Portugalsko, ale i Taliansko a Španielsko, ktoré zatiaľ neposkytli európskemu centru pre HIV národné údaje. V Slovinsku naopak majú podobne pozitívnu situáciu ako Slovensko, ale vo Veľkej Británii a Francúzsku štatistiky zvyšujú migranti zo severnej Afriky.
Svetová zdravotnícka organizácia podľa posledných údajov prehodnotila dĺžku obdobia, ktorého sa neliečení ľudia nakazení HIV vírusom v priemere dožívajú. Nie je to už deväť, ale jedenásť rokov.
HIV pozitívne matky môžu vďaka modernej medicíne porodiť zdravé dieťa. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |