Alpy. Informovali o tom zdravotnícke úrady švajčiarskeho kantónu Aargau. Dengue a ochorenie Chikungunya prenášajú druhy ázijského tigrového komára. Zatiaľ nebolo potvrdené, či nájdené moskyty sú izolované jedince alebo či sú súčasťou väčšej miestnej kolónie.
Taliansko už v auguste informovalo o epidémii Chikungunya v regiónoch Emilia-Romagna a Lombardia, kde evidovali 150 ochorení najmä okolo mesta Ravenna. Tropické moskyty sa objavili aj v južnom Francúzsku a v niektorých častiach Španielska.
Zdravotnícki experti nepovažujú túto situáciu za vážnu, no európske krajiny by mali podľa nich kontrolovať výskyt tohto hmyzu. Taliansky prípad naznačuje, že aj Európa by sa mohla stať endemickou oblasťou tejto nákazy.
Horúčka Chikungunya sa vyskytuje najmä v niektorých krajinách Afriky, juhovýchodnej Ázie a na Indickom subkontinente. Je to vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje horúčkou, triaškou, zvracaním, vyrážkami, bolesťami kĺbov, svalov a hlavy. Môže dôjsť aj ku krvácaniu z nosa a ďasien. U malých detí a starších ľudí môže mať ťažší priebeh s postihnutím centrálnej nervovej sústavy.
Horúčka dengue je taktiež tropická vírusová choroba. Symptómy sa podobajú ťažkej chrípke, môžu však vyústiť do vnútorného krvácania. Ročne postihne 10 až 100 miliónov ľudí, asi 95 percent z toho sú deti. Asi 2 až 5 percent chorých ľudí zomrie, ale u detí do jedného roka predstavuje miera úmrtnosti asi 30 percent.
(sita/afp)