Na svete je každý rok diagnostikovaných 940-tisíc nových prípadov rakoviny hrubého čreva, pol milióna ľudí na ňu zomrie. Slováci spolu s Čechmi si udržujú v úmrtnosti na toto onkologické ochorenie prvenstvo v Európskej únii.
Minulý rok sme zaznamenali 2961 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka, čím sa stalo druhým najčastejším onkologickým ochorením u nás, hneď po rakovine kože.
"Väčšina prípadov rakoviny kože má ľahší charakter, len percento sa týka malígneho melanómu. No v prípade kolorektálneho karcinómu sa dostáva medicína k slovu často už v štádiu, keď sa nádej na úspešné vyliečenie výrazne zmenšuje," povedal Tomáš Šálek, riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Podľa celoslovenského prieskumu agentúry Median na vzorke takmer 600 ľudí, ktorý tento rok iniciovalo občianske združenie Europacolon, až 41 percent obyvateľov Slovenska netuší, ktoré orgány toto ochorenie vôbec postihuje. Typické príznaky nepoznalo vyše 80 percent opýtaných.
Prehliadka je dôležitá
Medzi ohrozené kategórie patria najmä ľudia nad 50 rokov, ktorých na Slovensku žije 1,2 milióna. Za posledných päť rokov, keď sa zlepšila informovanosť verejnosti, sa podľa Národného skríningového programu zameraného na rakovinu hrubého čreva a konečníka nechalo preventívne vyšetriť na skryté krvácanie len asi desať percent, čiže 120-tisíc ľudí. Desatina z nich mala test pozitívny a kolorektálny karcinóm odhalili u 200 pacientov.
Dôležitosť skorého príchodu k lekárovi dokazuje aj fakt, že až dve tretiny z týchto nádorov boli v štádiu, keď sa dali operovať a pacienti sa po úspešnom zákroku považujú za vyliečených. Podľa primára Gastroenterologickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave Rudolfa Hrčku skríning odhalil u šesťsto pacientov polypy, ktoré už boli na ceste tomu, aby sa zvrhli na rakovinu.
Na podchytenie čo najväčšieho počtu ochorení už v rannom štádiu by však bolo treba, aby praktických či špeciálnych lekárov navštívilo okolo 30 percent ľudí z rizikových kategórií, čiže takmer 400-tisíc ľudí.
Nepodceňujte symptómy
Mnohí ľudia nevedia prekonať ostych, pretože ide o delikátne problémy, ktoré sa týkajú intímnych častí tela a vylučovania. Podcenia symptómy ako tmavú stolicu, časté hnačky alebo zápchu, krvácanie z konečníka, prípadne dlhodobú únavu. A do ordinácie prídu v čase, keď už je neskoro, z nádoru sa už uvoľnili nádorové bunky a dostali sa do krvného obehu alebo lymfatického systému. Vtedy sa rakovina rozšíri aj do iných častí tela a vytvára v pľúcach, pečeni, mozgu, obličkách alebo močovom mechúre metastázy.
Pritom prvotné vyšetrenie nie je vôbec náročné. Už základný test zo vzorky, ktorý vyhodnotí praktický lekár, môže odhaliť problém. Niekedy len hemoroidy, inokedy polypy, ale i prítomnosť karcinómu. Pacient potom absolvuje vyšetrenie a konzultáciu u gastroenterológa.
Na Slovensku je v súčasnosti k dispozícii 72 kolonoskopických pracovísk a na niektorých, napríklad v bratislavskom Ružinove, pomáhajú najmodernejšie prístroje. Napríklad konfokálnym mikroskopom môže lekár už priamo pri vyšetrení zistiť, či ide o kolorektálny karcinóm a aj bez histologického nálezu odhalí onkologický problém.
Alžbeta Slováková
Prevencia aj v zdravom životnom štýle
l v strave bohatej na vlákninu a chudobnej na živočíšne tuky treba uprednostňovať hydinu, ryby, ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky
l pravidelná pohybová aktivita zníži riziko nadváhy i rakoviny, obezita totiž patrí k rizikovým faktorom tohto ochorenia
l dôležité je pozorne sledovať, či sú tráviace funkcie v norme, pretože rakovina hrubého čreva a konečníka väčšinou nebolí
l v prípade výskytu tohto ochorenia v rodine je nevyhnutná konzultácia s lekárom
l dostatok informácií aj prostredníctvom webovej stránky europacolon@ europacolon.sk alebo bezplatnej linky 0800 800 183