Zdravšiu a väčšiu úrodu dosiahneme prirodzenou cestou
Dokončenie z predchádzajúceho týždňa.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Baklažány rastúce medzi zelenou fazuľkou sú chránené pred pásavkou zemiakovou, húsenice odrádza rozsypané kajenské korenie a hmyz zasa vedľa rastúci láskavec.
Cvikle sa darí pri cibuli, kalerábe, šaláte, kapustovitých a kríčkovej fazuli, horčica a repka jej bránia v raste.
Fazuľa a bôb zvyšujú obsah dusíka v pôde, rastú lepšie pri mrkve a karfiole. Nechtík odpudzuje škodcov, saturejka okrem toho zlepšuje aj jej chuť. V blízkosti fazuľovín nie je dobré pestovať cibuľu, cesnak, pažítku ani gladioly, kaleráb a slnečnicu. Kríčkové fazule majú rady zeler, na šesť kríčkov jeden. Výhodné je sadiť medzi rady jahôd rady fazule a tiež k uhorkám, podobne pomáhajú kukurici.
Chren pomáha zdravotnému stavu zemiakov, sú zdravšie a odolnejšie proti pľuzgierničke, neúčinkuje však proti pásavke. Odvar z chrenu prospieva jabloniam proti monílii.
Kaleráb s cibuľou, cviklou a aromatickými rastlinami, aj uhorkami si pomáhajú aj preto, že využívajú rozličné vrstvy pôdy. Jahody, paradajky a ťahavá fazuľa mu neprospievajú. Potrebuje veľa vlahy a kompostu ako aj čiastočné zatienenie.
Kukurici sa darí pri zemiakoch, hrachu, fazuli, uhorkách a tekvici. Tieň kukurice a dusík produkovaný strukovinami pomáhajú kukurici. Aj popínavá fazuľa nájde v kukurici oporu, rajčiny však napádajú rovnakí červíci ako kukuricu.
Melóny, tekvice a uhorky by sa nemali sadiť po sebe a lepšie bude sadiť ich skôr alebo naopak neskôr, ako je obvyklé. Aj uhorky vysadené na jeseň bývajú zvyčajne nenapadnuté. Melóny nemajú rady blízkosť zemiakov, pri kukurici a slnečnici sa im darí. Listy melóna sú mimoriadne vhodné na kompostovanie.
Pór je náročný na živiny a dobré hnojenie, darí sa mu pri zeleri a cibuli, aj mrkve.
Rebarbora ako viacročná rastlina je aj dekoratívna a vývar z jej listov pomáha pred výsadbou hlúbovín a proti voškám a hubovému ochoreniu ruží. Je známa ako účinné preháňadlo, keď sa z nej používajú stopky na kompót a do koláčov.
Špargľa s petržlenom rastie bujnejšie, rajčiny obsahujú solanín a tým ju chránia pred špargľovcom. Chemická látka zo špargle zabíja háďatká na rajčinách. Najlepšie je po jarnom zbere špargle po stranách hriadky vysadiť rajčiny. Listy špargle však neodrezávajte po zbere, iba azda neskoro na jeseň.
Špenát tiež obsahuje saponín, darí sa mu s jahodami.
Tekviciam odháňa hmyz vysadená podlhovastá reďkovka, aj keď ide do semena. Aj vysadenie tekvice skôr či neskôr, ako je bežný termín, pomôže zabrániť pustošeniu hmyzom. Nepriaznivé je susedstvo tekvice so zemiakmi.
Topinambury sú vhodným spoločníkom kukurice. Pre diabetikov je dôležitý inulín, ktorý sa premieňa na fruktózu, najsladšiu zo všetkých prírodných cukrov. Hľuzy rastliny obsahujú aj veľa vitamínov a majú vysokú výživnú hodnotu.
Uhorka sa teší susedstvu kukurice, ktorá ju chráni pred vírusmi a vysychaním. Tenké plátky uhoriek odpudzujú mravce. Tiež fazuľka, hrášok, reďkovka a slnečnica prospievajú jej rastu, podobne ako v mladých sadoch jej pripravujú trochu chládku. Tiež trocha reďkovky vysadenej do hroble uhoriek bráni škodcom. Na háďatká je dobrý cukrový roztok v pomere 1 k 2 dielom vody. Po vychladnutí treba pridať 4 litre vody. Postrek zároveň priláka včelu a zvýšime tým úrodnosť. Uhorkové háďatká likvidujú aj niektoré huby obsiahnuté v čerstvom humuse. Postrek z pažítky a prasličky pomáha proti perenospóre. Zemiaky pestované pri uhorkách sú náchylné na pleseň, voňavé byliny tiež neprospievajú uhorkám.
Zeleru sa darí, keď pred jeho výsadbou vysejeme viku. Podobne vo vedľajšom rade vysadený pór a šarlátová fazuľa sa so zelerom dopĺňajú. Stopkatý zeler dobre rastie s rajčinami, karfiolom, kapustou a kríčkovou fazuľou. Aj do kruhu vysadený zeler je väčší, lebo prepletené korene vytvárajú lepšie prostredie pre dážďovky. Okolo zeleru a póru urobený žliabok tiež pomáha rastu.