SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Alkoholom sa otrávia často aj dievčatá

Polovica z detí, ktoré privezú s otravou alkoholom na bratislavské Kramáre, sú dievčatá. Väčšina z otrávených s pitím len začína. Medzi rizikové obdobia patrí najmä Silvester a Veľká noc.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Pre chlapca z Nitry a jeho kamarátov sa oslava pätnástich narodenín skončila v nemocnici. Vážne poškodenie zraku im spôsobila domáca jabĺčkovica, ktorú dostali od rodičov oslávenca. Práve zlý príklad a podpora rodičov často vedú deti k pitiu, ktoré sa pre ne môže stať nebezpečným.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K väčšine prípadov, ktoré končia v rukách lekára, dochádza z neschopnosti mladého človeka odhadnúť svoje možnosti. Do kritického stavu sa nedostanú tí, ktorí bežne popíjajú, ale skôr absolútni začiatočníci, ktorí reagujú na konflikt v rodine či v škole skratovo alebo sa nechcú zahanbiť pred ostatnými členmi partie. Mnohí chcú vstúpiť čo najskôr do sveta dospelých a alkohol považujú za jednu z ľahko priechodných brán. "Prvý kontakt s alkoholom nepredstavuje pre dieťa pozitívny chuťový zážitok a pocit relaxu, ako to vidí u dospelých," povedala Darina Buzássyová, sanitárna lekárka z kliniky anesteziológie a intenzívnej starostlivosti Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch. "Vypije ho skôr s odporom a v krátkom časovom rozpätí, niekedy doslova na ex. Po pol až trištvrte litra tvrdého alkoholu samozrejme skolabuje."

SkryťVypnúť reklamu

Obdobie konca roka patrí medzi najrizikovejšie. "Najviac prípadov máme v období sviatkov, najmä na Silvestra a tiež po Veľkej noci. Aj teraz u nás leží 14-ročný chlapec, ktorého priviezli v ťažkom bezvedomí. Našťastie sa už prebral a nemá žiadne vážne následky."

Riziká otravy alkoholom

Čo sa vlastne deje v organizme, ktorý nezvláda množstvo prijatého alkoholu? "Vysoká hladina alkoholu v krvi utlmuje činnosť orgánových systémov. V prvom rade aktivitu mozgu, takže spôsobí stav bezvedomia, ale negatívne pôsobí aj na činnosť pľúc. Pre obmedzené alebo zastavené dýchanie sa narušuje krvný obeh a hrozí tak zlyhanie srdca, potom i poškodenie centier mozgu. Neraz musia zdravotníci poskytnúť umelé dýchanie a urobiť masáž srdca. Pri dlhšom útlme mozgovej činnosti zlyhávajú aj všetky vitálne činnosti, v prvom rade dýchanie, a hrozí smrť. V prípade bezvedomia hrozí aj vdýchnutie zvratkov, ktoré sa môžu dostať do pľúc a neskôr spôsobiť komplikované zápaly. Oslabený organizmus je neschopný bojovať možnými infekciami. Situácia sa dramatizuje vtedy, ak záchrannú službu volajú až po niekoľkých hodinách," hovorí doktorka Buzássyová.

SkryťVypnúť reklamu

Neutekať

Deti a mladí ľudia nezvyknú piť osamote, to je skôr problém dospelých. Neraz sa však stáva, že po kolapse sa ostatní zľaknú a zbabelo sa rozutekajú. Niekedy aspoň mobilom zavolajú pomoc, ale nie je výnimkou, že dieťa v bezvedomí nájdu náhodní chodci. "Narušenou reguláciou tepla môže dôjsť k podchladeniu, dokonca i v lete, stačí trochu chladnejšia noc. Pod vplyvom alkoholu sa cievy stiahnu a zhoršuje sa cirkulácia krvi najmä v končatinách, v zimnom období môžu vzniknúť omrzliny. Čas pôsobenia alkoholu sa vtedy zároveň predlžuje a pri následnom zotavovaní hrozí ďalší problém - rýchle sa do krvi vyplavujúce a vnútorné prostredie poškodzujúce toxické látky," dopĺňa doktorka Buzássyová.

Mladému človeku pod vplyvom alkoholu hrozia aj úrazy v dôsledku straty orientácie a rovnováhy. Neraz sa odpojí od skupiny a nekontrolovane vstúpi šoférovi do cesty. Na Kramároch sa stretli aj s prípadom dievčaťa, ktoré vypadlo z okna. Prežilo, aj keď s početnými zlomeninami.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia rodičov

Na bratislavskej klinike mali už chlapca z problematickej rodiny s opakovanými otravami alkoholom. Väčšinou však ide o jednorazové otravy, z ktorých sa poučí ako pacient, tak jeho rodičia. "Často ide o deti z veľmi slušných rodín, príbuzní sú preto doslova šokovaní správaním dieťaťa," povedala doktorka Buzássyová. "Ale v skutočnosti nemáme dokonalú predstavu, čo sa s ním deje ďalej, pretože záleží na rodičoch, či to budú riešiť len domácim trestom alebo vyhľadajú odborníka z oblasti psychológie. A hoci funguje informačný systém medzi jednotlivými klinikami, nevieme presne ani to, či po absolvovaní takéhoto zážitku nemajú neskôr následky. Našťastie, mladý organizmus sa dokáže s výnimočnou situáciou vyrovnať. Netýka sa to samozrejme prípadov, keď pomoc prišla neskoro."

Občas dochádza k takýmto situáciám aj na školskom výlete alebo prvú pomoc volá škola. V priemere majú ročne desať prípadov, keď ide o vážny stav bezvedomia. Menej vážne otravy alkoholom, ktoré sa končia na iných oddeleniach, prejdú cez to ich každý týždeň asi dve. Chlapci už nedominujú, polovica z nich sú dievčatá.

Pri otrave alkoholom

 • postihnutý stráca koordináciu pohybov, sčervenie v tvári, má problémy s artikuláciou, môže vracať, mať záchvaty kŕčov, byť spavý alebo upadnúť do bezvedomia, ktoré sa predlžuje vyššou koncentráciou alkoholu,
 • pulz je zrýchlený a slabý, dýchanie plytké, zrenice rozšírené a môžu byť podliate krvou,
 • toxické látky utlmujú činnosť centrálnej nervovej sústavy i pľúc, dochádza k poruchám cirkulácie krvi, ktorá okysličuje mozog, môže preto dôjsť k poškodeniu jeho dôležitých centier (v prípade mladého organizmu vo vývine je situácia nebezpečnejšia) alebo i k smrti,
 • narušená je regulácia tepla, preto hrozí podchladenie, po niekoľkých hodinách strávených v chladnom prostredí aj omrzliny,postihnutého ohrozuje aj vdýchnutie zvratkov, ktoré môže byť neskôr príčinou komplikovaných zápalov pľúc.

Na diskotékach pijú aj deti

Silvia, 16 rokov

Mala som spolužiačky, ktoré sa nechali nahovoriť od starších chalanov a chodili do parku piť. Dokonca pred pár rokmi jedna z nich, keď mala 12 rokov, normálne odpadla a museli volať záchranku. V nemocnici bola niekoľko dní, mala otravu alkoholom. Čo viem, potom sa ho viac ani nedotkla, ale po deviatke sa s ňou už rok nestretávam, preto neviem, či to platí aj dnes.

Barbora, 19 rokov

Kto tvrdí, že na diskotékach sa tí mladší, dokonca deti, nedostanú k alkoholu, nevie, ako to v skutočnosti prebieha. Stačí, ak sa dievča správne nahodí, dá si tričko s hlbším výstrihom a výraznejší mejkap a nikto jej neháda, že nemá osemnásť alebo dokonca, že len končí základnú, a preto ani nepýta občiansky. A keď sa dostane dnu, môže si drinky pokojne kupovať alebo jej ich donesú starší z partie. Neraz som videla takéto dievčatá vracať na toalete. Niektoré zase po záverečnej vliekli ich kamaráti. Vôbec nevedeli, čo sa s nimi deje, boli totálne mimo.

Milan, 50 rokov

Môj osemnásťročný syn mi v poslednom roku robí starosti. Nikdy sme s ním nemali problémy, ale začal mu imponovať metal, našiel si amatérsku kapelu a s ňou trávi čas aj po nácviku. Väčšinou s pohárom piva v ruke. Chodí aj na festivaly do Čiech a priznal sa nám, že raz sa tam dával dokopy dva dni. Domov opitý prísť si ešte nedovolil, ale obávam sa ďalšieho vývoja takéhoto správania. Snažil som sa mu dohovoriť, sám nepijem, pohostinstvá nie sú môj svet. Je to však ťažké, popíjanie piva chápe ako súčasť životného postoja priaznivcov muziky, ktorú počúva od rána do večera. Dúfam, že z toho vyrastie.

Jarmila, 37 rokov

So 14-ročnou dcérou máme už rok konflikty, ktoré jej bezočivým správaním gradujú. Vďaka jej prirodzenému temperamentu, ktorý sme kedysi obdivovali, prežívame dnes s našou dcérou v puberte kruté chvíle.

Nedávno nás s manželom šokovala, keď po rodinnej hádke odišla a vrátila sa až o desiatej večer opitá. Nechcela však povedať, ako sa k alkoholu dostala. Prišlo jej zle, dve hodiny presedela pri toalete a na druhý deň nebola schopná ísť do školy. Až po mesiaci mi prezradila, že tvrdým alkoholom ju ponúkla z fľaše kamarátka z dvora. Nemala vraj vinetu, asi domáca pálenka. Nechcem ani pomyslieť, aké by to malo následky pre jej zdravie, keby mala viac grádov.

Erika, 34 rokov

Ako triedna ôsmakov musím konštatovať, že veková hranica detí, ktoré majú skúsenosti s alkoholom, sa znižuje. Mali sme prípad 13-ročného chlapca, ktorý prišiel opitý na vyučovanie, mal však príklad v rodinnom prostredí. Dokonca registrujeme skupinky, ktoré sa po škole na blízkom ihrisku opíjajú, nie však vínom, ale tvrdým alkoholom. A sú medzi nimi aj dievčatá. Naše dohováranie ani konzultácie so psychológom nepomáhajú. Považujú takéto správanie za vhodný relax. Veď to vidia všade okolo seba. Vo filmoch, v televízii, v bezprostrednom okolí a niektorí aj doma.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
 4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 1. dm sa zameriava na ženské zdravie
 2. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 3. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 4. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 5. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 6. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v Levoči
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 446
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 891
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 6 788
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 811
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 727
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 350
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 832
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 2 364
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu