SME

K pitiu inšpirujú dospelí

Deti a mladí kopírujú svoje okolie. Prípady mladých alkoholikov sú výsledkom zlyhania rodičov, školy a celej spoločnosti, ktorá považuje pitie za súčasť normálneho životného štýlu.

Pokušenie je veľké. Obchodné reťazce ponúkajú široký sortiment alkoholu a regály plné destilátov mladých ľudí inšpirujú ochutnať túto podobu sveta dospelých. ILUSTRAČNÉPokušenie je veľké. Obchodné reťazce ponúkajú široký sortiment alkoholu a regály plné destilátov mladých ľudí inšpirujú ochutnať túto podobu sveta dospelých. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: SITA)

V centrách drogových závislostí liečia zo závislosti od alkoholu aj klientov v stredoškolskom veku. Napríklad 17-ročnú študentku, ktorá trávila večery s kamarátmi pri pive. A hoci v podstate fungovala doma i v škole dobre, testami sa u nej dokázali abstinenčné problémy, ak nemala svoju dennú dávku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Akútne otravy alkoholom sú skôr výsledkom chvíľkového zlyhania a zlého odhadu na množstvo vypitého množstva. Alebo nepozornosti dospelých, ktorí nechajú v blízkostí päťročného dieťaťa nedopité poháre," povedala Ivana Szemzö, psychologička z Centra drogových závislostí v Bratislave. "Ale mnoho mladých ľudí konzumuje alkohol skôr po troche pravidelne. Vnímajú ho ako prirodzenú súčasť zábavy či uvoľnenia alebo ako dobrý prostriedok na utlmenie mysle v prípade konfliktov v rodine alebo nešťastnej lásky. To platí najmä pre dievčatá."

SkryťVypnúť reklamu

Do pohárika prilievajú

aj rodičia

Situáciu provokujú často samotní rodičia. Nielen rodinnými oslavami, kde alkohol všetkého druhu tečie prúdom, prístupnou chladničkou preplnenou fľašami vína, vodky a koňaku, ale aj benevolenciou pri slávnostných prípitkoch. "V poriadku nie je už to, že dieťaťu na Silvestra nalejeme trochu vína, Vianoce mu dovolíme osladiť si likérom a na narodeniny, povedzme i škôlkara, kupujeme detské šampanské. Takto sa kladú základné tehličky systematického konzumu, tam vznikajú základy legalizácie pitia alkoholu už u detí základnej školy. Postoj rodičov by mal byť striktne odmietavý. Navyše si vôbec neuvedomujú fakt, že ponúknutím štamprlíka pätnásťročnému chalanovi vlastne porušujú zákon a takéto správanie by mohlo mať pre nich právny následok," vysvetľuje terapeutka.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom býva aj celková atmosféra v rodine. Niektorí rodičia zredukujú starostlivosť na poskytnutie vreckového, málo sa so svojimi deťmi rozprávajú, netrávia spoločne víkendy, nepoznajú ich kamarátov a podceňujú všetky varovné signály - zápach alkoholu, zmenu v správaní dieťaťa, podráždenosť, zhoršenie prospechu, absencie v škole. A za odborníkom prídu, až keď sa mladý človek ocitne už vo fáze závislosti. Aj keď reštrikčné opatrenia problém neriešia, jedno môže byť celkom účinné. Zdravotné poisťovne už v niektorých prípadoch žiadali od rodičov, ktorých dieťa v nemocnici zachraňovali po otrave alkoholom, finančnú úhradu nákladov v plnej výške. Išlo o sumy aj okolo stotisíc korún.

Škola má tiež svoje resty

Účinne nepomáha ani škola. Keď sa vyskytne problém s alkoholom, rieši sa zväčša konzultáciou s rodičom, prípadne je dieťa zo školy vylúčené. "Spôsob, ako sa s mladými hovorí o problémoch, nie je účinný. Nepracuje sa vhodnou formou s informáciou zapracovanou do vyučovacích hodín, ale zredukuje sa na jednu, dve prednášky v priebehu školského roka," dopĺňa magistra Szemzö.

SkryťVypnúť reklamu

Liečia sa najmä

ambulantne

Atmosférou v spoločnosti sa komplikuje aj samotná liečba. Podľa psychologičky: "Máloktorý mladý človek so svojimi nevyzretými názormi na život a s neporiadkom v hlave dokáže pochopiť, že pre úspešnú liečbu je nevyhnutná absolútna abstinencia. A to do konca života. Nemôžu si dať ani len pohárik, pretože tým hrozí, že sa následne znovu rozpijú. Je to skutočne veľmi ťažké, pretože všade nachádzajú lákadlá. Oslavy narodenín, Silvester, stužkovú, koniec deviatky, zvládnutie ťažkej skúšky," povedala Szemzö.

"Problémom je už hodnotová orientácia mladých. Sú netrpezliví, žijú najmä pre dnešok, dlhodobo neplánujú. My im musíme ponúkať alternatívny scenár -športové aktivity, zameranie štúdia, profesionálnu orientáciu a vôbec nové životné istoty. Učia sa im v socioterapeutických kluboch v našich centrách alebo zdravotníckych zariadeniach po celom Slovensku."

SkryťVypnúť reklamu

Mladí sa najčastejšie liečia ambulantne, pretože máloktorý rodič je ochotný umiestniť svoje dieťa na psychiatrii. Pre pár rokmi mali na psychiatrickom ústave v Pezinku špeciálne oddelenie, to však v dôsledku úsporných opatrení zaniklo.

Prognóza neteší

Podľa odborníčky na problematiku závislostí môžeme v požívaní alkoholu mladistvými rátať s trendom nárastu. Správanie mladých zhoršujú okrem spoločenskej atmosféry aj negatívne vzory z médii.

"Dnes sme my terapeuti vo vzťahu k spoločenskej atmosfére v úlohy naivnej hrdinky z filmu Limonádový Joe. Keby sme zahrali na naše husličky tému o negatívnom vplyve alkoholu na zdravie človeka v niektorom z barov, asi by sme odtiaľ zdraví alebo minimálne bez výsmechu nevyšli," podotýka psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Alžbeta Slováková

Štatistické údaje sa zhoršujú

Prieskumy v súvislosti s problémom alkoholu sa robia každé štyri roky, takže ako posledné sú zatiaľ k dispozícii čísla z roku 2003. Podľa Štátneho zdravotného ústavu SR sa k najmenej trom stavom opitosti v priebehu mesiaca priznalo až 12 percent mladých ľudí vo veku 16 rokov. Na porovnanie v roku 1995 to bolo 5 percent. Až 15 percent ich malo aspoň jedenkrát za život skúsenosť s užitím tabletky v kombinácii s alkohlom.

Medzinárodný školský prieskum ESPAD zase hovorí,

že 15- až 16-roční stredoškoláci na Slovensku majú skúsenosť s alkoholom tak často, že sa hneď za Nemcami zaradili

na druhé miesto. Až za Slovákmi nasledujú rakúski,

fínski a českí študenti. Dokonca Britovia, ktorí neskôr

SkryťVypnúť reklamu

vo veku 20 rokov a viac zvyknú chodiť na bujaré nájazdy

na bratislavské bary a puby, sa ako tínedžeri ešte krotia. Skončili až na 16. priečke.

Problém požívania alkoholu u mladých ľudí predstavuje okrem zdravotného nebezpečenstva a rizika budovania závislosti aj ďalšie hrozby. Pod vplyvom alkoholu dochádza k nekontrolovaným sexuálnym kontaktom, keď hrozí nechcené tehotenstvo, ale aj prenos žltačky typu B a iných infekcií. A tiež k tragickým nehodám, keď si opití mladí ľudia neraz bez vodičského preukazu trúfnu sadnúť za volant.

Na diskotékach sa konzumácia alkoholu zvykne spájať aj s užívaním tabletiek, čo môže byť pre mladý organizmus nebezpečnou kombináciou. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu