SME

Med neublíži, ale ani nevylieči

O mede sa hovorí, že by mal pomáhať pri problémoch s trávením, so srdcom alebo pri hojení rán. Podľa slovenských odborníkov tieto závery nie sú podložené žiadnymi vedeckými výskumami.

Med síce obsahuje ľahko stráviteľné cukry, ale nie je vhodný pre deti do jedného roka. ILUSTRAČNÉMed síce obsahuje ľahko stráviteľné cukry, ale nie je vhodný pre deti do jedného roka. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

Med je zdravý, ale za liek je považovaný len vďaka poverám, tvrdia lekári. Jeho pravidelná konzumácia sa zvykne odporúčať najmä pri ochoreniach tráviaceho traktu. Pomôcť by vraj mal pacientom, ktorí majú ťažkosti so žalúdkom, pečeňou, obličkami, žlčníkom, močovými cestami alebo činnosťou čriev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nestretol som sa zatiaľ so žiadnou serióznou vedeckou štúdiou, ktorá by tieto informácie potvrdila. Všetko sú to skôr ľudové múdrosti, ktoré sa po stáročia odovzdávali ďalším generáciám," povedal Tomáš Koller, gastroenterológ z I. internej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Ružinove. "Antibakteriálne a dezinfekčné účinky medu môžu urýchľovať liečbu zápalov ústnej dutiny. Výhodný pre organizmus je aj pre antioxidačné vlastnosti. Pomáhajú človeku úspešnejšie bojovať proti voľným radikálom z vonkajšieho prostredia, ktoré môžu byť spúšťačom srdcových chorôb, sivého zákalu alebo niektorých onkologických ochorení."

SkryťVypnúť reklamu

Prírodným zdrojom antioxidantov, čiže najmä vitamínov E a C, sú však aj iné potraviny ako strukoviny, orechy, ovocie a zelenina, najmä brokolica, paprika, paradajky, mrkva a špenát.

Pomôže med srdcu?

Hovorí sa tiež, že med lieči choroby srdca, najmä jeho svalu, a vysoký krvný tlak, pretože rozširuje cievy. Ovplyvňuje vraj proces kôrnatenia ciev i problém ukladania tukových plátov, keď sa darí jednému z rizikových faktorov infarktu - nebezpečne sa zvyšujúcej hladine cholesterolu v krvi. "Žiadna seriózna štúdia o takomto prínose medu pre zdravie nehovorí," povedal Gabriel Kamenský, primár Oddelenia neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky vo Fakultnej nemocnici v Ružinove. "Konzumácia medu, samozrejme, srdcu neubližuje, ale upozornil by som na iný problém. Každá lyžička predstavuje prísun cukru do tela. Je otázne, či treba ľudí inšpirovať ku konzumácii ďalších cukrov, ľahkých kalórií, ktoré už aj tak počas celého dňa prijímajú v dosť veľkom množstve prostredníctvom sladených nápojov, kávy, sladkých, ale zradných drobností a koláčov. Polovica populácie má nadváhu alebo je obézna a trpí vysokou hladinou cholesterolu a vysokým krvným tlakom. A táto situácia predstavuje reálne riziko pre kardiovaskulárny systém človeka s vyššou váhou a hrozbu náhlych cievnych príhod."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa kardiológa je lepšie dopriať si tabuľku kvalitnej horkej čokolády s vysokým obsahom kakaa. Samozrejme, že med s vysokým obsahom glukózy nie je vôbec dobrou alternatívou najmä pre diabetikov, ktorí majú často práve problémy s cievnym systémom.

Rany liečte inak

Podľa nedávno uverejnenej práce britských vedcov je med účinný pri hojení rán najmä v prípadoch, keď sa obzvlášť ťažko zaceľujú. Pre jeho antibakteriálne vlastnosti odporučili chirurgom aplikovať ho aj na pooperačné rany. Protizápalové vlastnosti má však skôr ďalší produkt aktivity včiel - propolis, zmes včelieho vosku a živíc, ktorý sa používa aj na farmaceutické spracovanie.

Americkí odborníci zase označili med ako veľkú nádej pre diabetikov, ktorí pre rozsiahle poškodenie cievneho systému trpia problémom otvorených rán na dolných končatinách a hrozí im preto amputácia. Vychádzali zo skúsenosti našich predkov, ktorí ešte na začiatku 20. storočia používali med aj na tieto účely a pred vynájdením antibiotík ho považovali za ideálny liečebný prostriedok. Lekári však túto schopnosť medu spochybňujú, pretože prítomnosť cukrov by mohla podľa nich spôsobiť v rane skôr problémy.

SkryťVypnúť reklamu

"Žiadne podobné liečebné princípy na našej klinike určite neuplatňujeme," povedal Vladimír Hájovský, primár IV. chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice v Ružinove. "Predpokladom na nové postupy je ich zahrnutie do Svetovej medicínskej evidencie. A podmienkou na akceptovanie liečebného postupu či nového lieku je seriózna klinická štúdia so sto a viacerými pacientmi, na ktorej účinky vedci a lekári odskúšajú. Inak sa všetky informácie o zázračnom lieku pohybujú v rovine jedna pani povedala," hovorí. "Nepochybujem o všeobecne priaznivom účinku tejto potraviny, ale o rýchlejšom hojení rán dôsledkom potierania medom som ja osobne žiadnu vedeckú štúdiu nečítal."

Čo všetko med obsahuje

SkryťVypnúť reklamu
  • jednoduché cukry glukózu a fruktózu
  • vodu
  • vitamíny A, C, D a vitamíny skupiny B
  • minerálne látky (draslík, vápnik, železo, sodík, zinok)
  • peľové zrnká, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie
  • výnimočne dokonca toxíny, napr. med z peľu gaštanov, ale najmä rododendronov

Prínos medu pre organizmus

  • skladá sa z ľahko stráviteľných cukrov, ktoré sa nemusia štiepiť v pečeni, preto je rýchly zdrojom energie pre športovcov a fyzicky pracujúcich ľudí
  • vhodný je aj pre rekonvalescentov, pretože nezaťažuje organizmus
  • pre obsah viacerých vitamínov a minerálnych látok posilňuje imunitný systém, ktorý sa dokáže lepšie brániť virózam
  • prítomnosť antioxidantov vytvára preventívne bariéru pred niektorými onkologickými ochoreniami
  • pre svoj protizápalový účinok zvláda hojenie najmä menších raniek napríklad v ústnej dutine
  • zloženie ho predurčuje na použitie v kozmetickom priemysle, ako súčasť po domácky pripravených masiek a zábalov blahodárne pôsobí na pleť i vlasy

Niektoré riziká medu

SkryťVypnúť reklamu

Jedenie medu sa môže skončiť nepríjemne pre alergika. "Ak je niekto citlivý na agát, bude mať problémy aj po konzumácii agátového medu. Alergici na peľ ihličnatých stromov by sa mali zase vyhýbať lesnému medu. Inak riskujú nepríjemné reakcie organizmu - od pocitu štípania na jazyku a v hrdle cez podráždenie a tvorbu sekrétov z očí a nosa až po astmatický záchvat," hovorí Marta Olsová, pneumoalergologička z Kliniky tuberkulózy a pľúcnych chorôb Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Martine.

Nebezpečenstvo hrozí aj tehotným ženám a plodu vo vývoji alebo deťom do jedného roka, ktorých mliečna bakteriálna flóra v čreve nie je dosť odolná. Preto im prítomnosť spór baktérií v mede môže spôsobiť botulizmus, ktorý vedie k ochrnutiu svalov a problémom s dýchaním, čo môže byť príčinou smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 583
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 960
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 316
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 564
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 560
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 447
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 362
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu