"Ak sa táto domáca liečba rozšíri, môžeme zachrániť milióny detí," uviedla lekárka a expertka organizácie UNICEF Renee Van de Weerdt. "Nevyžaduje si pobyt v nemocnici, ktorý je vždy náročný."
Ročne zomrie na svete asi desať miliónov detí. Asi pätinu z týchto úmrtí zapríčiňuje pneumónia - zápal pľúc, ktorý spôsobuje kašeľ, problémy s dýchaním, horúčku a bolesti svalov. V rozvojových krajinách ochorie na pneumóniu každý rok asi päť až desať percent detí do päť rokov. Obzvlášť ohrozené sú deti s vírusom HIV alebo maláriou. Dnes odporúčajú zdravotníci hospitalizáciu a liečbu antibiotikami, ktoré sa podávajú injekciami. Veľa detí v chudobných krajinách ostane bez zdravotnej starostlivosti, lebo si ju ich rodičia nemôžu dovoliť, alebo je nemocnica príliš vzdialená.
Lekári v Pakistane si náhodne vybrali dvetisíc deti vo veku od troch mesiacov do piatich rokov s vážnou pneumóniou, z ktorých polovica dostávala antibiotiká dva dni v nemocnici a polovici im ich päť dní podávali doma rodičia. Spomedzi hospitalizovaných detí 87 na liečbu nereagovalo, alebo mali komplikácie, medzi deťmi, ktoré sa liečili doma, ich bolo o desať menej. Päť detí počas výskumu zomrelo, z toho štyri v nemocnici a jedno doma.
Ak sa deti s vážnou pneumóniou budú liečiť doma, zdravotníctvo ušetrí tisícky dolárov. Medicínsky kurz pre rodičov o liečbe ich detí stojí najviac dva doláre. Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že na základe nových zistení zmení svoje nariadenia pre liečbu detí s pneumóniou. Upozorňuje však, že nie všetky deti s pneumóniou sa môžu liečiť doma. (sita/ap)