Niet pochýb, že výmena endoprotézy patrí medzi náročné operačné výkony, pretože operatér musí jej správne fungovanie v tele pacienta za extrémnych mechanických a biologických podmienok zabezpečiť na veľa rokov. Je na to potrebné množstvo skúseností, zručnosti a vedomostí.
Podľa odborníka: "Operujeme nielen pacientov po dovŕšení šesťdesiatky, ktorí majú nádej, že s touto jednou totálnou endoprotézou dožijú a predídu reoperácii. Ak má mladý pacient chorobným procesom výrazne zníženú kvalitu života, choroba ho obmedzuje v bežných denných aktivitách, znemožňuje mu pracovať, operujeme aj v mladom veku, pretože aj týmto ľuďom chceme zlepšiť kvalitu života. Taký je trend vo svete a súčasná endoprotetika nám to umožňuje. V Rakúsku s endoprotézami pacienti lyžujú, v USA hrajú tenis a golf. Napokon aj revízne implantáty, ktorými sa nahrádzajú pôvodné, sú na vysokej úrovni, rovnako sa zdokonaľujú aj operačné techniky."
Dôležité je pacienta operovať skôr, nie v pokročilých štádiách. "V Európe i USA som videl operovať počiatočné štádiá koxartrózy a gonartrózy, ktoré by sme u nás liečili neoperačne liekmi, fyzikálnou liečbou, kúpeľmi. Treba však citlivo nájsť kompromis medzi objektívnymi ťažkosťami pacienta, jeho aktivitou, vekom a klinickým stavom poškodeného kĺbu. Totálne náhrady sú finančne náročné, preto čakacie lehoty sa postupne diferencovali podľa jednotlivých zdravotných poisťovní. Niektoré majú viac starších a indikovaných pacientov, iné menej," vysvetľuje doktor Demitrovič.
Na každú endoprotézu vypisuje operatér žiadosť o preplatenie implantátu na poisťovňu, a tá ich spravidla bez problémov uhrádza. Avšak každá poisťovňa určuje finančné limity na mesiac, ktoré by sa nemali prekročiť. Dnes je skôr problémom kapacita lôžok a operačných sál. Je aj výrazný nedostatok zdravotníckeho personálu, čo súvisí s jeho odchodom, pretože pracovné podmienky a finančné ohodnotenie sú vo všetkých okolitých krajinách lepšie.
Dobroslava Medvecová