SME

Darcov krvi ubudlo pre úniu

Pre zrušenie finančnej odmeny a iných výhod pre darcov krvi sa znížil ich počet o tretinu. Rozdiel sa pomaly vyrovnáva.

ILUSTRAČNÉILUSTRAČNÉ (Zdroj: PROFIMEDIA)

Silvestrovské oslavy, úrazy pri zimných športoch a početné dopravné nehody spôsobili, že v priebehu januára zdravotníci z viacerých okresov vyzývali obyvateľov darovať krv. "My v tejto chvíli problém nemáme," povedala Daniela Cupaníková, primárka transfúznej stanice Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove a námestníčka riaditeľky Národnej transfúznej služby. "Ale treba si uvedomiť, že zásoby jednotlivých skupín sú zrkadlom ich výskytu u obyvateľov." Málo častá je napríklad skupina 0 negatív, ktorej majú k dispozícii asi 20 pollitrových dávok. Celkovo predstavuje záloha asi 400 krvných konzerv, ale denne ich aj vďaka aktuálnym odberom pretransportujú asi tisíc.

Darcovia prišli o výhody

Na Slovensku sa ročne uskutoční okolo 170-tisíc odberov, krv daruje asi 3,4 percenta obyvateľov. Zo zdravotného hľadiska by mohla darovať až štvrtina ľudí. Niektorých odradili nedávne úsporné opatrenia. Pri odbere krvi boli v minulosti garantované viaceré výhody - deň voľna, občerstvenie, prípadne aj odmena 200 korún. Dnes dostane darca pred odberom kávu a minerálku, po ňom gastrolístok v hodnote 60 korún a čas nevyhnutný len na presun do zdravotníckeho zariadenia a samotný odber. Niektoré organizácie a firmy dávajú svojim zamestnancom deň voľna ako formu odmeny.

"Nová filozofia nevyšla z našej kuchyne. Členské štáty únie v roku 1998 iniciovali vytvorenie solidárneho systému bezpríspevkového darcovstva krvi a presadzovanie princípu sebestačnosti. Jedným z cieľov bolo z radov darcov vylúčiť skupiny sociálne slabších ľudí, ktorí darovali krv najmä pre finančný efekt, ale často išlo o jedincov, ktorí mali zlý životný štýl, nevhodne sa stravovali, a najmä fajčili a konzumovali alkohol," povedala doktorka Cupaníková. "My sme v duchu tejto filozofie prijali novelu zákona v roku 2002. Počet odberov nám vtedy klesol až o tretinu. Ale už registrujeme postupný nárast a vyrovnávanie deficitu. Je to aj vďaka našim aktivitám." Transfúzna služba sa snaží oslovovať možných darcov prednáškami na stredných a vysokých školách, plánuje tiež intenzívnejšiu spoluprácu s Červeným krížom. Jednou z úspešných akcií je celoslovenská Valentínska kvapka krvi, ktorá je tento rok naplánovaná na 14. február až 7. marec, keď môžu záujemcovia darovať krv denne medzi siedmou a dvanástou hodinou na všetkých pracoviskách Národnej transfúznej služby.

Problém môžu mať menšie nemocnice

Na Slovensku máme v súčasnosti dve organizačné zložky, ktoré zabezpečujú krv pre operačné tímy, hematologických pacientov a ľudí po úraze. Národná transfúzna služba má jedenásť pracovísk rozmiestnených po celom území, ktoré zásobujú vo svojich krajoch veľké nemocnice. "Rozvozy robíme najmä v utorok, stredu a vo štvrtok a pred víkendom sa snažíme preventívne doplniť počet konzerv krvnej skupiny, ktorá sa niekde už míňa," hovorí doktorka Cupaníková.

Okamžitá výpomoc funguje samozrejme aj medzi okresmi. A dokonca v prípade núdze o ňu môžu požiadať aj menšie nemocnice, napríklad v Skalici, Banskej Štiavnici alebo v Leviciach, ktoré majú vlastné hematologicko-transfúzne pracoviská. Predstavujú druhú organizačnú zložku, ktorá u nás zabezpečuje krv pre potreby zdravotníctva.

Malé nemocnice s obmedzeným rozpočtom môžu mať so zásobami problém. Mesačné limity na finančne náročné odbery niekedy nedovolia vytvoriť si dostatočné zásoby všetkých krvných skupín. Ak je to potrebné, pomáhajú im pracoviská národnej transfúznej služby.

Zariadenia sú drahé

Spracovanie a skladovanie krvi si vyžaduje špeciálne, finančne náročné zariadenia. Či už separátory, lisy a iné prístroje na krvné deriváty, alebo chladničky a mrazničky, a tiež záložné zdroje energie v prípade výpadku elektriny. Takéto zariadenia majú všetky pracoviská Národnej transfúznej služby, a podobne vybavené, i keď v menšom, musia byť aj transfúzne oddelenia menších nemocníc.

Chladničky a mrazničky sú, samozrejme, umiestnené aj vo vozidlách, ktorými sa krv preváža. "Na Slovensku máme k dispozícii päť špeciálnych vozidiel, ktoré sú podľa presného harmonogramu permanentne v teréne, aby sme ich maximálne využili. Používame ich aj ako mobilné transfúzne jednotky, keď robíme odbery v podnikoch alebo v školách," hovorí doktorka Cupaníková.

Chladiace zariadenia majú nainštalované aj teplotné indikátory. Avizujú každú zmenu, ktorá môže viesť napokon k znehodnoteniu konzervy. Ale to sa stáva málokedy. Minulý rok mali na bratislavskom pracovisku len štyri pokazené konzervy, a to ich ročne spracujú desaťtisíce. Čas expirácie, čiže termínu, dokedy je použiteľná, závisí od druhu krvného prípravku. Klasická krv musí z chladničky odísť najneskôr do 35 dní, ale napríklad novorodencovi sa nesmie poskytnúť staršia ako trojdňová.

Cenu určujú nároky na spracovaniePeňažnú hodnotu jednotlivých krvných prípravkov určuje najmä charakter spracovania a manipulácie, nie je však vyjadrením skutočnej hodnoty krvi. Výrobnú cenu ovplyvňuje v prvom rade cena vaku, samotný odber s použitím jednorazového setu, množstvo testov krvi na krvnú skupinu, protilátky, sterilitu a možnú infekciu, ale i transport a použitie drahých prístrojov. Plazmu treba napríklad okamžite zmraziť šokovým zmrazovačom a udržať na teplote 70 stupňov Celzia pod nulou.

Pre náročnú manipuláciu i množstvo testov, ktoré musia vylúčiť akékoľvek ochorenie, či už zápal alebo vírus chrípky, ale aj žltačku, leukémiu či HIV, sa výrobná cena vyšplhá na skutočne vysoké sumy. Jedna dávka granulocytov, podávaných pri septických stavoch, keď zlyhávajú všetky orgánové systémy, vyjde až na 18-tisíc korún a výrobná cena bežnej pollitrovej krvnej konzervy predstavuje sumu takmer dvetisíc korún. Mnohí pacienti pritom dostanú počas náročnej operácie aj celý svoj krvný objem. Ide o 5 až 6 litrov krvi, čiže okolo desať konzerv.

ilustračné foto - sita

FOTO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu