BRATISLAVA. Rakovinu kŕčka maternice spôsobuje vírus, ktorý sa prenáša pohlavným stykom. Preto je ohrozená najmä každá sexuálne aktívna žena. Vývoj ochorenia trvá niekoľko rokov a nie je bolestivý, takže ak žena nechodí na preventívne prehliadky, môže ohroziť život. V súčasnosti absolvuje preventívne prehliadky len 17 percent slovenských žien, takže sme sa ocitli v tomto smere na chvoste Európskej únie. Každý druhý deň zomrie na Slovensku jedna žena v dôsledku tohto ochorenia.
V počiatočných štádiách sa tento druh rakoviny dá liečiť. Jedným z najväčších úspechov v boji s ňou bolo objavenie očkovacej látky minulý rok. Očkovanie je najúčinnejšie u dievčat vo veku 10 až 14 rokov, ktoré by mali vakcínu dostať ešte pred prvým pohlavným stykom. Jedna očkovacia dávka však stojí až 4300 korún a v priebehu jedného roka musí pacientka dostať tri. Jedine dvanásťročným dievčatám hradí desať percent z ceny poisťovňa.
Tento rok vyhlásili zástupcovia Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti, Slovenskej pediatrickej spoločnosti, Kancelárie Svetovej zdravotníckej spoločnosti a skupiny poslancov Európskeho parlamentu zameranej na rakovinu za rok boja proti rakovine kŕčka maternice. Pripravujú vzdelávacie aktivity pre odbornú verejnosť z oblasti gynekológie, pediatrie i všeobecného lekárstva. Zamerajú sa aj na stredné školy a stredný zdravotnícky personál. Symbolom akcie je dvojfarebná ružová stuha, ktorá symbolizuje dve časti prevencie tohto ochorenia - prehliadky a očkovanie. Uzol na stužke má upozorniť ženy, aby vyhľadali svojho lekára a poradili sa s ním o najvhodnejšej možnosti ochrany proti rakovine kŕčka maternice. Na druhej strane má vyzývať lekárov, aby sa stali aktívnymi iniciátormi rozhovorov o cytologických vyšetreniach a možnostiach očkovania so svojimi pacientkami. (sita, bes)