Fajčenie negatívne ovplyvňuje plodnosť. U žien navyše spôsobuje komplikácie počas tehotenstva. "Veľkým omylom je zažité tvrdenie, že pokiaľ fajčíte v čase počatia, je už celkom jedno, či počas tehotenstva budete fajčiť, alebo nie," uviedol Tibor Baška, prezident Národnej koalície pre kontrolu tabaku.
Ženy, ktoré sa nevedia zriecť cigariet, sa vystavujú vyššiemu riziku primárnej a sekundárnej neplodnosti a úspešnosť ich liečby je nižšia ako u nefajčiarok. Fajčenie sa podieľa i na vyššom počte potratov, krvácaní, častejšej nevoľnosti u tehotných žien a ďalších komplikáciách počas tehotenstva i pôrodu. Deti fajčiarok sa rodia predčasne, s nízkou pôrodnou hmotnosťou a oslabeným imunitným systémom.
Ako upozornil Baška, fajčenie negatívne vplýva na vývoj a zdravie nenarodeného dieťaťa priamo, teda prenosom viacerých chemických látok cez placentu, ale aj nepriamo, teda zníženou dodávkou kyslíka do organizmu. Ak žena so škodlivým zlozvykom skoncuje, prejaví sa to na jej zdraví, ale i na zdraví dieťaťa už počas tehotenstva. U ženy sa zníži pravdepodobnosť komplikácií a môže očakávať ľahší priebeh tehotenstva a dieťa nebude zbytočne strácať hmotnosť. Jedna cigareta denne znižuje hmotnosť novorodenca v priemere o 12 gramov. Ak žena vyfajčí denne 16 cigariet, hmotnosť dieťaťa môže klesnúť až o 200 gramov. Z tohto pohľadu je fajčenie najškodlivejšie v druhom a treťom trimestri.
Bezprostredne po zistení svojho tehotenstva prestáva fajčiť asi štvrtina fajčiarok, menšia časť sa vzdáva cigariet až v neskorších štádiách gravidity. V týchto prípadoch je veľmi dôležitá pomoc a podpora lekára, s ktorým by žena mala spôsob odvykania od fajčenia konzultovať. (sita)