SME
Nedeľa, 26. január, 2020 | Meniny má Tamara

Kto sa pasie na vašom miláčikovi?

Parazity sťažujú život nielen našim domácim zvieratám. Blcha psia sa môže presťahovať aj na človeka. Ešte väčším ohrozením sú komáre a kliešte, ktoré prenášajú aj niektoré závažné až smrteľné ochorenia.

BRATISLAVA. Keď sa zviera začne často škrabať a ošívať, znamená to s takmer stopercentnou istotou, že má niektorého z vonkajších cudzopasníkov. Celý rok obťažujú psy i mačky blchy, sezónne kliešte a komáre, ktoré sú príčinou nielen kožných ochorení.

Z roka na rok väčším problémom je napríklad kliešťová encefalitída. "Stačí jediný kliešť, ktorý naruší kožu, vypustí infikované sliny a zasiahne tak bakteriálnu mikroflóru zvieratka a neskôr centrálny nervový systém. Toto ochorenie je smrteľné," povedala Alica Kočišová z katedry epizootológie a parazitológie Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach. Kliešť však prenáša aj boreliózu, ktorou sa pri neodbornom odstraňovaní parazita môže infikovať aj človek. Toto ochorenie môže postihnúť centrálny nervový systém i srdce, v neskoršom štádiu spôsobí zápaly kĺbov a deštrukciu kostí. Psy môže ohroziť i jednobunkový parazit babeziózy, ktorý ničí červené krvinky. Pri neskorej diagnóze môže byť ochorenie smrteľné. Výskyt tohto parazita sa opakovane potvrdil na južnom Slovensku a dokonca v bratislavskej Petržalke.

Prisatý kliešť, ktorý nemusí byť zdrojom nákazy, však zviera minimálne znervózni. Zvyčajne spôsobí lokálne zápaly okolia a vypadávanie srsti v týchto miestach, ale niekedy zostane nepovšimnutý. Ohrozené sú najmä psy s krátkymi nohami, napríklad lovecké, ktoré treba po každom pobyte v prírode dobre prezrieť. Pravdepodobnosť, že si zviera prinesie z lesa kliešťa, je až 80-percentná. "Medzi chronicky známe oblasti, kde sa kliešte vyskytujú vo zvýšenej miere, patrí Bratislava a jej okolie i celé západné Slovensko, ale aj ostatné južné okresy, najmä rožňavský," doplnila docentka Kočišová.

Aj komáre prenášajú ochorenia

Komáre znepríjemňujú život najmä v letných mesiacoch po výdatných dažďoch alebo v blízkosti vodných tokov a nádrží. "Netreba podceňovať ani menšie, nenápadné zdroje, kde sa vytvoria podmienky pre liahnutie nových jedincov. Môže ním byť aj väčšia mláka na nerovnom teréne v záhrade," povedal Pavol Valašek z veterinárnej nemocnice VetPoint v Bratislave. "Mal som prípad jedného psa, ktorému nestačilo bežné ošetrenie, ale potreboval profesionálnu pomoc veterinára, pretože dostal desiatky bodnutí komárov práve v takomto prostredí. Tu hrozí aj alergická reakcia, následkom ktorej môže organizmus úplne skolabovať. Najčastejším problémom sú však skôr drobné opuchy v mieste vpichu."

Počas miernych zimných mesiacov sa v posledných rokoch situácia v prírode mení a komáre sa vyskytujú aj v iných ročných obdobiach. Zvyšuje sa tým aj šanca nákazy. Komáre môžu napríklad, najmä v južných oblastiach, prenášať dirofilariózu, čiže cievneho červa. Dospelé jedince tohto parazita komplikujú prietok krvi v cievnom systéme a ak sa dostane podobný do blízkosti srdca, môže zapríčiniť dokonca smrť.

Malá, ale nebezpečná

Až 90 percent domácich zvierat je pravidelne alebo aspoň občas vystavených nepríjemnostiam s blchou. Už len jedna dokáže psovi komplikovať život aj celé tri týždne. Možností prenosu je veľa - parky, záhrady, voľná príroda, priestory, kde sa chovajú hospodárske zvieratá, no rezervoárom môžu byť aj túlavé zvieratá, ježkovia, ale aj iné psy a mačky, s ktorými sa zviera dostane do kontaktu pri prechádzke. Mačky bývajú zablšené zriedkavejšie, pretože sa vyskytujú najmä v interiéri.

Prítomnosť blchy prezradí trus v podobe makových zrniek, ktoré po rozpučení majú červenohnedú farbu. Ale najmä lokálne začervenaná, zapálená koža ako dôsledok pohryzenia a cicania krvi a dráždenia svrbiaceho miesta zvieratkom. V niektorých prípadoch, keď ide o alergickú reakciu na blšie sliny, sa môžu kožné problémy rozšíriť na veľkú časť kože zvieraťa.

"Ešte väčším problémom je, že blcha môže byť nositeľom aj takých závažných ochorení, ako je mor a týfus, mačacia leukémia, alebo tiež parazita - pásomnice psej," doplnila docentka Kočišová.

Traja najčastejší cudzopasnícil Blchy sú drobný bezkrídly hmyz veľký 1,5 až 3 milimetre s mohutne vyvinutým párom nôh na skákanie. Dokážu vyskočiť do výšky takmer 18 a do diaľky 33 centimetrov. Živia sa krvou, ktorú hostiteľovi cicajú niekoľkokrát denne. Vývin tohto hmyzu sa začína vajíčkom, pokračuje larvou, ktorá sa živí trusom bĺch a drobnými organickými nečistotami, a končí dospelým jedincom. Tento proces trvá od dvoch týždňov do 200 dní v závislosti od vlhkosti a teploty prostredia. Reprodukčná schopnosť samičky trvá 1 až 3 mesiace, počas ktorých nakladie 400 až 800 vajíčok.

l Kliešte sú vybavené ostrými hryzadlami, ktoré prerežú kožu, a špeciálnym sosáčikom vybaveným spätnými háčikmi, takže sa dokážu skutočne pevne do hostiteľa zakliesniť. Vylučujú sliny, ktoré pôsobia ako anestetikum, takže bodnutie hostiteľ nezaregistruje. Samička je schopná naklásť 600 až 1000 vajíčok. Z tých sa liahnu larvy, ktoré sa v pôde menia na nymfy. Aj tie potrebujú hostiteľa na premenu na pohlavne zrelé štádium - dospelé kliešte, ktoré trpezlivo čakajú v tráve či kríkoch na svoju obeť. Celý vývin tohto hmyzu môže trvať od jedného do piatich rokov.

l Komáre sú lietajúci hmyz s dlhými končatinami a štíhlym telom, ktorý na povrchu tela i v tráviacom systéme prenáša vírusy, baktérie, mikroskopické huby a parazity. Dospelé jedince sa pária vo vzduchu, samce sa živia šťavami z kvetov, ale samičky potrebujú pre dozrievanie vajíčok krv. Po ich nakladení na vodnú plochu alebo do vlhkého prostredia sa vytvoria larvy, ktorým stačí na vývin len jeden či dva týždne.

Ako poraziť parazity

Ak máme domáce zvieratko, nestačí sa venovať len vlastnému zdraviu, zdravotnú starostlivosť treba zabezpečiť aj jemu. "Každý majiteľ domáceho zvieraťa by ho mal dať odčerviť pre istotu každý štvrťrok, aj keď mu parazita nenájde," radí doktor veterinár Pavol Valašek z bratislavskej veterinárnej nemocnice VetPoint. Na preventívnu ochranu je tiež vhodné používať repelenty a preparáty na odpudenie hmyzu. "Používajú sa napríklad olejové prípravky, ktoré sa nakvapkajú medzi lopatky psa a rozptýlia sa po celom povrchu tela. Účinné sú aj po kúpaní a šampónovaní zvieraťa, ale až po piatich dňoch od aplikácie." Osvedčili sa aj látky napustené do obojku, ktorý sa pre dobrú účinnosť musí umiestniť zvieratku na krk tak, aby sa čo najtesnejšie dotýkal kože. "Ak máte aj malé deti, treba dávať pozor, aby sa nedostali do kontaktu s prípravkami. Zvyknú sa zvieratiek a predmetov na nich umiestnených často dotýkať, prípadne ich aj oblizovať," doplnil veterinár. Podobné opatrenia a kontrolu stavu kože zvieraťa treba pravidelne opakovať, pretože prípravky majú väčšinou len troj- až štvortýždennú účinnosť.

Proti blchám pomôže len dôkladná hygiena

* pri výskyte bĺch u zvieraťa treba na ich likvidáciu použiť špeciálne šampóny, spreje a aerosoly, ale zbaviť stopercentne sa ich môžeme len trpezlivým vyčesávaním hníd hustým hrebeňom zo srsti zvieraťa,

* ak nájdete jedinú blchu, s vysokokou pravdepodobnosťou sa v blízkom okolí vyskytuje sto ďalších, preto je súčasťou terapie aj dôsledná asanácia prostredia - nábytok treba vyčistiť, textílie vyprať, koberce a deky vydezinfikovať, a miesta, kde zviera spí, častejšie vysávať, pretože larvy sa zvyknú usídliť na kobercových vláknach, blízko tepelného zdroja, v štrbinách podlahy a v chuchvalcoch prachu,

* zo starých, s obľubou používaných matracov sa dajú vajíčka len ťažko odstrániť, lepšie je kúpiť zvieraťu špeciálnu deku,

* zvýšenú pozornosť treba venovať aj sedačke a posteli, ak tam domáce zviera zvykne často ležať,

* dôkladnej hygiene sa treba venovať pravidelne, prítomnosť bĺch sa môže kedykoľvek zopakovať pre možný prenos z vonkajšieho prostredia,

* na ochranu pred kliešťami i komármi je dobré aplikovať na zviera prípravky s repelentným účinkom počas celej sezóny,

* pri objavení kliešťa v koži by sa nemalo miesto vpichu potrieť olejom alebo masťou, kedy sa zvyšuje uvoľňovanie patogénov do hostiteľa z hynúceho kliešťa, vytiahnuť ho treba kývavým pohybom pinzetou, najlepšie špeciálnou, a ranku ošetriť jodisolom, kto si netrúfa, mal by zájsť so zvieratkom k veterinárovi.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 2. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 5. Česko-Slovenský ples sa blíži, v predaji sú posledné vstupenky
 6. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 7. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 8. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 9. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 10. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 1. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 2. Košičan Erik Ňarjaš vyzve do tanca parlament!
 3. Úrazy v zimnom období sú častou príčinou práceneschopnosti
 4. Natankujete len za 1 euro. OMV otvára novú čerpačku
 5. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 6. Rádio Košice počúva každý tretí Košičan
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 8. Šperk, ktorý sa neodkladá do šperkovnice
 9. Hlavným partnerom súťaže Podnikateľka Slovenska sa stala BILLA
 10. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 12 919
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 12 074
 3. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 10 116
 4. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 9 699
 5. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 8 849
 6. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku? 8 639
 7. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte 8 188
 8. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne 7 959
 9. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 7 171
 10. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 7 090

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Deti v tom majú jasno. Päť rokov legendárnej hlášky

Január 2015 bol obdobím blížiaceho sa referenda o rodine. Zaspomínajme.

Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu

Matovičovi výlet do Cannes zrejme pomohol. V najnovšom Focuse rástol najviac.

Zostavila by opozícia vládu? Vyklikajte si koalíciu

Agnetúra Focus urobila nový prieskum.

Komentár Petra Schutza

Tieto voľby sú o vyhnaní Fica

Najvyššou stávkou volieb nie sú kotlebovci.

Peter Schutz