SME

Lekári ministrovi: Liečme sklerózu aj u starších

Na špeciálnu liečbu sklerózy multiplex platia vekové obmedzenia. Občianski aktivisti sa obrátili na ministra zdravotníctva s výzvou, aby limity prehodnotil.

Sklerózou multiplex trpí už od svojich dvadsiatich rokov aj známa ruská klaviristka žijúca v Bruseli Olga Bobrovníková.Sklerózou multiplex trpí už od svojich dvadsiatich rokov aj známa ruská klaviristka žijúca v Bruseli Olga Bobrovníková. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Len pacienti, ktorí majú menej ako 45 rokov, majú dnes nárok na imunomodulačnú liečbu sklerózy multiplex. Od apríla sa má obmedzenie zrušiť, napriek tomu v nej budú môcť pokračovať len tí, čo s ňou začali pred dovŕšením tohto veku. Nové pravidlá stále vylučujú tých, u ktorých sa ochorenie prejaví neskôr. Ochorením trpí na Slovensku približne osemtisíc ľudí. Z nich asi 50 je v skupine vyše 45-ročných, ktorým by podľa názoru lekárov imunomodulačná liečba mohla pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochorenie sa najčastejšie objavuje u tridsiatnikov, objavuje sa však aj u štyridsiatnikov a päťdesiatnikov, hovorí Ľubica Procházková, odborná asistentka II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

SkryťVypnúť reklamu

"Vekové obmedzenie liečby popiera aj po úprave pravidiel hodnoty rovnoprávnosti, solidarity a ľudských práv," povedala Jaroslava Valčeková, predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej.

Reakcia ministerstva

Vo svojej reakcii na túto aktivitu združenia ministerstvo zdravotníctva trvá na opodstatnenosti svojho rozhodnutia limitovať špeciálnu liečbu pacientov so sklerózou multiplex diagnostikovaním ich ochorenia do štyridsiateho piateho roku života. Vo svojom stanovisku sa opiera o názor odborníka na neurológiu Pavla Traubnera, podľa ktorého táto hranica pre podávanie špeciálnych liekov - interferónov je akceptovaná aj väčšinou európskych krajín, keďže "efekt liečby je vtedy najväčší".

SkryťVypnúť reklamu

Podobný postoj obhajuje aj hlavný odborník ministerstva pre neurológiu Peter Turčányi. Podľa neho do doteraz zrealizovaných klinických štúdií boli zaradení hlavne mladší pacienti s priemerným vekom 35 rokov, takže dôkazy o účinnosti liečby vo vyšších vekových kategóriách nie sú. No podľa ministerstva i pacient, ktorému "ochorenie diagnostikovali až po dovŕšení štyridsiateho piateho roku, môže požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o udelenie výnimky a individuálne posúdenie prípadu".

Liečba je drahá

Nie všetci lekári s týmtito argumentami súhlasia. "V prípade sklerózy multiplex reagujú pacienti na liečbu individuálne, preto je vekové obmedzenie nesprávne," povedal Ľubomír Lisý, prednosta bratislavskej Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Liečba ochorenia stojí ročne 450- až 700-tisíc korún na každého pacienta. No v prípade, že človek liečbu nepodstúpi, môžu byť skryté náklady omnoho vyššie. Neliečený pacient postupne stráca mobilitu, často odchádza do invalidity. "Liečba pozitívne ovplyvňuje jeho schopnosť pracovať a vytvárať prínosy aj pre spoločnosť, ktorá túto liečbu hradí," povedala doktorka Procházková.

Čo je skleróza multiplex

Skleróza multiplex je neliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém. Prejavuje sa zápalom a rozkladom myelínového obalu nervových vlákien, čo vedie k prerušeniu prenosu vnemov nervovou sústavou. Pacienti môžu mať rôzne symptómy: pociťujú únavu, vidia rozmazane, pociťujú znecitlivenie, strácajú rovnováhu, majú ťažkosti pri chôdzi, nezriedka ochrnú. Sporadicky dochádza k atakom - akútnym symptómom, po ich spontánnom vymiznutí môžu ostávať niektoré poškodenia a stav sa tak zhoršuje.

Skleróza multiplex výrazne znižuje kvalitu života nielen ľudí, ktorí sú chorobou postihnutí, ale aj ich blízkych. Mladí ľudia sú tak často vyradení z pracovného procesu a odkázaní na plný invalidný dôchodok. Strata mobility a s tým súvisiace psychické depresie zapríčiňujú izoláciu od okolitého sveta. Chorí ľudia sa uzatvárajú do seba, sú deprimovaní, stres a beznádej vedú k ďalšiemu zhoršovaniu zdravotného stavu.

Táto choroba sa v súčasnosti nedá úplne vyliečiť, odborníci však môžu predlžovať obdobie, keď pacient napriek ochoreniu zvláda bežný život. Symptomatická časť liečby zmierňuje akútne príznaky, podstatu ochorenia rieši podávanie interferónov. Imunomodulačná liečba ovplyvňuje aktivitu imunitného systému.

Ochorenie prichádza nepozorovane a za svoje obete si často vyberá ľudí najmä v produktívnom veku medzi dvadsiatym až tridsiatym rokom života. Dva- až trikrát viac postihuje ženy ako mužov. Najviac sa vyskytuje v regiónoch s chladnejším podnebím, najmä v severnej Európe, Severnej Amerike a v južných častiach Austrálie a Nového Zélandu. Na celom svete je sklerózou multiplex postihnutých viac ako milión ľudí.

Autor: bes

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu