SME
Utorok, 28. január, 2020 | Meniny má Alfonz

Botulotoxín - jed, ktorý pomáha

Botulotoxín alebo klobásový jed sa využíva nielen v kozmetike, ale pomáha aj pacientom s rôznymi neurologickými poruchami. Bratislavské Kramáre patria medzi sedem svetových kliník, kde ho v deväťdesiatych rokoch začali používať pri liečbe pacientov po de

tskej mozgovej obrne.

BRATISLAVA. Priaznivé účinky botulotoxínu pri liečení niektorých zdravotných problémov objavili odborníci už po druhej svetovej vojne. V praxi sa začal využívať asi pred tridsiatimi rokmi. Prípravok, ktorý sa aplikuje injekčne, po použití preruší kontakt medzi nervom a svalom, čím zablokuje prenos vzruchu putujúceho z mozgu a dočasne tak zníži nežiaducu aktivitu svalu.

Jednou z prvých oblastí, kde začal pacientom pomáhať, bolo očné lekárstvo. "Doktor Alan Scott, anglický oftalmológ, korigoval pomocou botulotoxínu strabizmus, čiže problém škúlenia," povedal Ján Benetin z II. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch. "Neskôr sa ním začal riešiť aj blefarospazmus, pri ktorom následkom kŕčov kruhového svalu okolo orgánu zraku nedokáže človek udržať oko otvorené. Trápi najmä starších ľudí, ale občas sa vyskytne aj u mladších."

Po užití prípravku sa výrazne zlepší život človeka. Môže bez obáv chodiť sám po ulici, čítať či sledovať obrazovku. Podobne pomáha ľuďom, ktorí sa potýkajú s častými spazmami, čiže kŕčmi svalu na krku, pretože distónia spôsobuje neovládateľné pohyby hlavou do boku alebo dozadu. Tento problém komplikuje pacientom spoločenskú komunikáciu i schopnosť pracovať.

Pomáha, ale nelieči

Aplikácia prípravku sa musí pravidelne opakovať, pretože samotná podstata problémov sa liečiť nedá. Na niektorých zahraničných klinikách sa už využívajú možnosti chirurgickej liečby, u nás sa takto rieši len Parkinsonova choroba, ktorá súvisí s poruchami centrálnej nervovej sústavy. Zvyknú sa podávať aj lieky, ale ich účinok v porovnaní s botulotoxínom je slabší a navyše spôsobujú psychický útlm a spavosť.

Najlepšou alternatívou sú preto už desaťročiami overené preparáty s prítomným jedom. Dokonca ani opakovaná aplikácia by nemala znehodnotiť výraz tváre: "S podávaním botulotoxínu sme začali v roku 1993, takže jedna z prvých pacientok k nám chodí už pätnásty rok. Mimiku a funkciu svalov jej však ani intenzívna terapia negatívne neovplyvnila," konštatuje Benetin. Aplikácia botulotoxínu v súvislosti s vyhladzovaním vrások a kozmetickými korekciami tváre, za predpokladu, že je odborne urobená, by nemala mať tiež podľa jeho doterajších skúseností s pacientmi žiadny negatívny vplyv na zdravie človeka.

Priekopníci

Jed pomáha aj deťom po detskej mozgovej obrne, ktorým sa podáva, ak majú kŕče v nohe. Následky sa odstrániť úplne nedajú, no liečba pomáha zlepšovať stav, likviduje ľahšie a zmierňuje ťažšie postihy. Použitie preparátov však musí byť zakomponované do komplexnej starostlivosti o dieťa, ku ktorej patria aj chirurgické zákroky a rehabilitácia. "Liečbu pacientov po detskej mozgovej obrne botulotoxínom sme prezentovali v polovici deväťdesiatych rokov na odbornom kongrese a boli sme jedna zo siedmich kliník na celom svete, ktoré ju začali uplatňovať. Naše výsledky sa stali aj súčasťou rozsiahlej overovacej štúdie," hovorí Benetin.

Bolesti hlavy a nadmerné potenie

Neovládateľná aktivita svalov spôsobuje aj iné zdravotné problémy. Niektorí pacienti trpia poruchou prehĺtania pre zvýšenú aktivitu zvieračov žalúdka. Ďalším komplikuje život stiahnutý močový mechúr alebo jeho zvierač, prípadne kŕče análnych zvieračov. Zvýšenie napätia vo svaloch môže byť príčinou aj bolestí hlavy a chrbtice. "Poisťovne hradia liečbu botulotoxínom len vo vybraných, dobre overených indikáciách. Medzi ne patrí tvárová a krčná distónia a tiež následky detskej mozgovej obrny. K preplateným patrila aj aplikácia prípravkov s botulotoxínom pacientom, ktorým po cievnej mozgovej príhode zostala neprirodzene zohnutá a nehybná ruka. Ide o stav sprevádzaný aj bolesťami. V súčasnosti zo zoznamu sa táto diagnóza vytratila, ale verím, že sa tam zase vráti," povedal neurológ Benetin.

Predávkovať sa nedá, hrozí však alergia

Aby botulotoxín spôsobil vážne zdravotné problémy alebo dokonca smrť, musel by človek dostať asi tritisíc alebo 10-tisíc jednotiek jedu podľa koncentrácie konkrétneho typu prípravku. "Neviem si to reálne ani predstaviť. V prvom rade sa v jednej ampulke vyskytuje 100 až 500 jednotiek a manipulácia s preparátom nie je jednoduchá. Po otvorení ho treba okamžite aplikovať alebo ho odložiť do chladu, pretože botulotoxín je citlivý na teplo," vysvetľuje neurológ Ján Benetin. "Druhý problém nie je tiež vôbec zanedbateľný. Mám na mysli finančnú stránku. Na aplikáciu smrteľnej dávky, ktorá bola, mimochodom, overená zatiaľ len na opiciach, by bolo treba investovať 250-tisíc korún. Čo je, samozrejme, absurdné."

Napriek správe o niekoľkých úmrtiach, ku ktorým došlo nedávno pravdepodobne v súvislosti s botulotoxínom v Amerike, sa s tým v odbornej literatúre ani vo svojej praxi docent Benetin nestretol. "Nevylučujem však možnosť alergickej reakcie, pretože ide o bielkovinu, a organizmus môže takto zareagovať na rôzne podnety zvonku."

O otrave týmto jedom v súvislosti s vyhladzovaním vrások nepočula ani Ružena Sochorová, kožná lekárka z Bratislavy: "Jedným vpichom dostane klient do svalu asi 2,5 jednotky jedu a do jednej lokality robíme šesť vpichov. Takže pri zákroku, ktorým riešime vrásky na čele a okolo očí, získa človek približne 45 jednotiek jedu, čiže absolútne bezproblémovú dávku. Keby sa aj náhodne pri nechcenom porušení cievy dostal botulotoxín do krvného obehu, ide o zanedbateľné množstvo."

O tragických prípadoch sa nehovorilo ani na posledných kongresoch dermatológov - či už na európskom vo Viedni, alebo svetovom v Buenos Aires. "Prevratným je ohlásený príchod botulotoxínu typu B s inou štruktúrou molekuly. Bude alternatívou pre tých, ktorí by mohli reagovať alergicky na doteraz používaný typ A," dopĺňa dermatologička.

Injekcie sú drahé

Jedna ampulka botulotoxínu stojí približne 10-tisíc korún. Jednorazová aplikácia v prípade zavierajúcich sa očí v dôsledku kŕčov vyjde asi na šesťtisíc korún, pri probléme krčných spazmov sa cena ich dočasného odstránenia vyšplhá na 25-tisíc korún.

Pre sprehľadnenie manipulácie s drahým liečebným materiálom sa na celom území Slovenska vytvorili špecializované centrá, takže prístup k tejto liečbe má každý. "My ako špecializované pracovisko pre problematické prípady z Bratislavského kraja poskytujeme aj konziliárne služby iným neurologickým oddeleniam. Ale keď nás o túto liečbu požiada aj mimobratislavský pacient, radi mu pomôžeme," povedal Ján Benetin z II. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.

Prerušenie kontaktu skrášľuje

Princíp dočasného prerušenia kontaktu nervu a svalu, ktorý je izolovaný od podnetov na pohyby, sa využíva už dvadsať rokov aj v korekčnej kozmetike. Mnohí preto využívajú botulotoxín, aby si udržali mladistvý výzor.

"Preparát sa aplikuje najmä do hlbokej vrásky na čele, do oblasti nad obočím a do mimických vrások v okolí očí," povedala Ružena Sochorová zo štúdia lekárskej kozmetiky Life Style v Bratislave. "Následkom odblokovania svalu od vzruchov prestane byť tento dočasne aktívny. Potom sa ani pri dynamickej mimike tváre, ktorú robí každý podvedome, vrásky neprehlbujú a dokonca sa čiastočne vyhladia."

Nervy však majú obrovskú regeneračnú schopnosť a po pár mesiacoch sa spojenie obnoví. "Nie je to jednorazová záležitosť. Kto si chce chrániť pleť pred procesom tvorby vrások naďalej, mal by rátať s tým, že aplikácia sa musí pravidelne opakovať. Ideálne je prísť každých štyri až šesť mesiacov, ale niekedy postačí návšteva u odborníka raz za rok," povedala Sochorová.

Podľa dermatologičky sa napriek čiastočnej atrofii svalu netreba zákroku, ktorý stojí viac ako päťtisíc korún, obávať. "Dôležitá je frekvencia a spôsob aplikácie. Preháňal by to klient, ktorý by si chcel dopriať túto korekciu každé dva mesiace, a nesprávne je tiež lokalizovať vpichy až do okrajov čela smerom k spánkom a vlasom. Vtedy dostáva tvár neprirodzený, strnulý výraz," dodáva.

Preparáty pomáhajú aj ľuďom s problémom nadmerného potenia. Vtedy sa aplikujú do oblasti podpazušia. Nie je to jediná biologická látka, ktorá pomáha ku kráse. Kyselina hyalurónová zväčšuje ženám pery a upravuje dolnú časť tváre. Po čase sa však úplne vstrebe, na rozdiel od botulotoxínu, ktorý vo svalstve zostáva.

Aplikácia botulotoxínu do horných častí tváre treba po niekoľkých mesiacoch opakovať, pretože nervy majú regeneračnú schopnosť a prerušený kontakt so svalom sa obnoví.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zima v koži atopika: aká je vhodná starostlivosť o pokožku?
 2. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 3. Dell offers multifaceted careers
 4. It’s not about what a company does, but how it behaves
 5. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 6. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 8. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 9. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 10. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 1. Prečo stále veríme v talizmany?
 2. Zima v koži atopika: aká je vhodná starostlivosť o pokožku?
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. It’s not about what a company does, but how it behaves
 5. Dell offers multifaceted careers
 6. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 7. Košičan Erik Ňarjaš vyzve do tanca parlament!
 8. Úrazy v zimnom období sú častou príčinou práceneschopnosti
 9. Natankujete len za 1 euro. OMV otvára novú čerpačku
 10. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 1. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku? 12 129
 2. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte 11 975
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 10 689
 4. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 10 449
 5. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne 9 378
 6. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 8 970
 7. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 7 916
 8. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 7 613
 9. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 7 041
 10. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 6 906

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf SNS Andrej Danko
Komentár Zuzany Kepplovej

Republika si zaslúži hýčkanie a opateru

Do éry digitalizácie a automatizácie nás vedú páni, ktorí neovládajú ani telefón.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Mária Bieliková v budove FIIT STU.
Trump predstavil mierový plán na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia.
Princ temnôt Ozzy Osbourne s manželkou Sharon. Na fotografii sú na udeľovaní metalových cien Metal Hammer Golden God v júni 2018.