SME

Choré obličky nemusia bolieť

Chronické ochorenie obličiek je nenápadné a bezbolestné. Pacienti vyhľadajú preto často lekára až v pokročilom štádiu, takže musia okamžite absolvovať dialyzačnú liečbu. Odhaliť problém v počiatočnej fáze sa dá jednoduchým vyšetrením moču.

Pacienti odkázaní na dialýzu musia chodiť trikrát do týždňa do nemocnice a stráviť tu pár hodín napojení na prístroj, ktorý im prečistí krv. ILUSTRAČNÉPacienti odkázaní na dialýzu musia chodiť trikrát do týždňa do nemocnice a stráviť tu pár hodín napojení na prístroj, ktorý im prečistí krv. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Chronické ochorenie obličiek nebolí, prebieha často bez príznakov a preto mnohí pacienti prichádzajú k odborníkovi neskoro. Vtedy im hrozí infarkt, cievna mozgová príhoda alebo zlyhanie obličiek. Na Slovensku potrebuje dialýzu 2882 ľudí a 700 už podstúpilo transplantáciu obličky. Na svete trpí chronickým ochorením obličiek 500 miliónov ľudí a jeden a pol milióna musí pravidelne absolvovať dialýzu alebo má transplantovanú obličku. Ani prognózy nie sú optimistické. "Podľa vývoja situácie sa predpokladá rapídny nárast pacientov odkázaných na dialýzu, čo začína byť pre krajiny problémom aj z hľadiska financií. Do roku 2015 môže následkom chronickej obličkovej nedostatočnosti a súvisiacich kardiovaskulárnych problémov zomrieť až 36 miliónov ľudí," povedal Martin Demeš, hlavný odborník na nefrológiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nenahraditeľný orgán

Oblička je párový orgán fazuľovitého tvaru, vážiaci asi 160 gramov. Pravá oblička býva o niečo menšia a nižšie uložená ako ľavá. Filtruje krv, z ktorej odstraňuje odpadové látky. Obličky tiež regulujú množstvo vody a minerálov v organizme, ovplyvňujú tvorbu červených krviniek a podieľajú sa aj na riadení krvného tlaku a tvorbe niekoľkých hormónov.

Problémy odhalí test

Mnohí ľudia nepociťujú pri poruche obličiek žiadne konkrétne ťažkosti ani bolesť. Odhaliť ich zlyhávanie však môže jednoduchý test s močom. Sporadická kontrola je nevyhnutná, pretože vyššie štádiá poškodenia spôsobujú organizmu veľké komplikácie.

Strata funkčnosti obličiek predstavuje pre pacienta niekoľko ohrození. Najmä vysoký krvný tlak, chudokrvnosť, srdcovo-cievne ochorenia a desaťnásobné riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody, obličkové ochorenie kostí s vyšším výskytom zlomenín a oslabenú obranyschopnosť a tým sklon k infekciám. "Pre poruchy hladín cholesterolu a tukov krvi sa zrýchľuje kôrnatenie ciev a nohy sú nedostatočne prekrvené. Kritériom zlyhávania obličiek je aj vysoká hladina draslíka s príznakmi mravčenia v prstoch i poruchami srdcového rytmu," vysvetľuje Viera Spustová, prezidentka Nefrologickej spoločnosti. Vysoká hladina kyseliny močovej môže zase spôsobiť vznik obličkových kameňov alebo dnu - zápal v kĺboch najmä dolných končatín spojený so záchvatmi bolesti.

SkryťVypnúť reklamu

Riziko pre diabetikov

Medzi ohrozených patria aj diabetici, u ktorých je porucha obličiek dôsledkom chronického metabolického ochorenia - cukrovky. "Tvoria až 30 percent pacientov, ktorým tento orgán zlyhá," povedal Demeš.

Vladimír Bobok je diabetikom 23 rokov. "Pred šiestimi rokmi sa mi rapídne zhoršil zrak, zvýšil sa mi krvný tlak, bol som anemický a mal problémy s nohami. Zistili mi zlyhávanie obličiek. Mám za sebou sedemsto dialýz a pred dvoma rokmi som absolvoval transplantáciu. Odvtedy mám úžasný život," povedal.

Liečebné možnosti

Pacientovi s poruchami funkcie obličiek pomáha v prvých štádiách špeciálna diéta konzultovaná s lekárom alebo diétnou sestrou, zmeny životného štýlu, vhodný pitný režim a zákaz fajčenia, ale aj medikamentózna liečba. Pri chronickej fáze ochorenia nahrádza filtračnú úlohu v organizme a tým zlepšuje kvalitu života dialýza. "V prípade hemodialýzy ide o odstránenie toxínov a nadbytočnej vody z krvi pomocou umelej obličky. Pacient musí túto procedúru podstupovať v nemocnici trikrát do týždňa v rozsahu tri až päť hodín. Pri brušnej dialýze sa krv čistí cez brušnú dutinu cez trvalo zavedenú hadičku v domácom prostredí, takže pacient chodí na kontrolu do centra len raz za mesiac," hovorí Zuzana Žilinská z Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.

SkryťVypnúť reklamu

Najideálnejším východiskom pre pacientov je, samozrejme, transplantácia obličky, na vhodného darcu však treba čakať. Pre Otíliu Švecovú to predstavovalo dvanásť rokov. "Už dialýza mi pomohla zbaviť sa bolestí hlavy, puchnutia členkov a najmä ekzému. No kvalita každodenného života sa rapídne zlepšila hlavne po transplantácii obličky," skonštatovala.

Pripravila:

Alžbeta Slováková © SME

Otestujte si funkciu svojich obličiek

Keby lekári odhalili poškodenie orgánu včas, v mnohých prípadoch by si charakter ochorenia nevyžadoval finančne náročnú dialyzačnú liečbu (850-tisíc korún) či transplantáciu obličky (350-tisíc korún).

Zdravotníci preto prichádzajú aktuálne za pacientmi. Pri príležitosti Svetového dňa obličiek sa v obchodných centrách v Bratislave (Polus, Aupark), v Trnave (Jednota), v Nitre (Centro), v Trenčíne (Max), v Žiline (Dubeň), v Banskej Bystrici (Europa shopping center), v Košiciach (Optima, Galéria Košice) a v Prešove (Tesco) bude v dňoch 8. až 14. marca konať edukačná kampaň. Nakupujúci dostanú infobalíček, v ktorom okrem užitočných informácií nájdu aj kontakty na nefrologické ambulancie v danom regióne a najmä diagnostické prúžky na moč, vďaka ktorým si sami môžu svoje obličky skontrolovať. Informácie o akcii i problematike obličiek sa dajú získať aj na bezplatnej infolinke 0800 800 789 a na webovej stránke www.oblickanadzlato.sk

SkryťVypnúť reklamu

FOTO


Východiskom pre pacientov s nefunkčnou obličkou je transplantácia tohto orgánu. Súčasťou zložitého procesu je okrem náročného chirurgického zákroku aj rýchly transport obličky od vhodného darcu. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA, REUTER


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 416
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 105
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 766
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 437
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 145
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 889
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu