SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Patrí profesia zdravotnej sestry stále k vysnívaným?

Dvanásť hodín na nohách, kolobeh opakujúcich sa a fyzicky často namáhavých činností, to je obraz jednej pracovnej zmeny zdravotných sestier. Ich priemerná mzda je 19-tisíc korún.

Mária Demjanová sa už osem rokov pracuje na oddelení pacientov s popáleninami, ktorých zdravotný stav si vyžadujú intenzívnu celodennú starostlivosť.Mária Demjanová sa už osem rokov pracuje na oddelení pacientov s popáleninami, ktorých zdravotný stav si vyžadujú intenzívnu celodennú starostlivosť. (Zdroj: SME - MILAN DAVID)

BRATISLAVA. Profesia zdravotnej sestry patrí k povolaniam, ktoré si vyžadujú celého človeka. Väčšina zdravotných sestier zamestnaných v nemocniciach podstupuje počas každej služby fyzickú i psychickú záťaž.

Mária Demjanová pracovala pôvodne na internom oddelení, kde mali najmä starších pacientov, ale už osem rokov je na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. Má za sebou bakalárske štúdium, ale pokračuje ďalej, špecializuje sa na oblasť ošetrovania pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Do mesiaca absolvuje ako ostatné zdravotné sestry pätnásť služieb, z toho polovicu nočných. "Musíme mať dvanásťhodinovú pauzu na oddych. A na každú z nás vyjdú dva až tri pracovné víkendy podľa situácie na oddelení. Vždy je okrem mladšej kolegyne prítomná aj skúsenejšia," hovorí Mária.

Ležia tu pacienti bezprostredne po úrazoch často s vážnymi a rozsiahlymi popáleninami, ktorí vyžadujú dvadsaťštyrihodinovú opateru. Zvyčajne majú na starosti dvoch až troch pacientov, maximálne však piatich.

Naplnený denný program

Na začiatku služby musí zdravotná sestra prebrať pacientov od predošlej zmeny a informovať sa o ich aktuálnom zdravotnom stave. Po malej vizite ho prekonzultuje s lekárom a veľká vizita lekárskeho tímu rozhodne o ďalšej liečbe, prípadne operácii. Začne sa každodenný kolotoč zdravotnej sestry. Raz za hodinu meria pacientovi vitálne funkcie a v prípade problému volá anestéziológa. Väčšinou ide o vážne prípady, keď treba urobiť vývod z močového mechúra, takže musí sledovať aj množstvo vylúčeného moču podľa váhy. "Každé dve hodiny podávam pomocou sondy tekutú stravu a rovnako často odsávam hlieny z dýchacích ciest a ošetrujem ústnu dutinu pre riziko infekcie. Raz za štyri hodiny sa starám o oči, pretože v umelom spánku sa viečka nedovierajú, a vtedy hrozí vysušovanie oka," vyratúva potrebné činnosti Mária Demjanová.

Dvakrát denne pripravuje vstupy do žíl a tepien, aby mohol lekár zaviesť infúziu. Všetko si musí navyše zapisovať, aby sa na nič nezabudlo a aby aj lekár mal prehľad o akejkoľvek zmene u pacienta. K tomu treba prirátať aj nevyhnutnú rannú a večernú toaletu za asistencie sestry a prezliekanie postele na začiatku dennej služby, ale aj v prípade hygienického problému alebo znečistenia obliečky krvou. A niektorí pacienti majú aj iné poranenia, ktoré treba riešiť, napríklad zlomeniny alebo úrazy hlavy. Každá činnosť vyžaduje svoj čas a úkony sa, samozrejme, znásobujú počtom pacientov, takže je stále čo robiť. "Na konci služby ma bolievajú nohy a niekedy i chrbát," konštatuje zdravotná sestra.

Možná trauma z práce

Raz za dva dni sa preväzujú popáleniny. Ide o bolestivý zákrok, preto pacienti dostanú analgetiká a v niektorých prípadoch i opiáty. Aj keď pri tomto zložitom úkone pomáhajú sanitári, je to pre zdravotnú sestru veľmi namáhavá činnosť. A traumatizujúca. Z rán sa často šíri nepríjemný zápach, proti ktorému nepomôže ani maska na tvári. Bezprostredne po zranení nevyzerá rana dramaticky. Ale už v priebehu prvého dňa sa odhalí svalstvo a môže sa objaviť aj hnis. "Musela som si na ošetrovanie takýchto vážnych poranení zvyknúť, pomohla mi ambícia pomôcť človeku, ktorý takto strašne trpí. Treba sa do jeho situácie vžiť. Najviac traumatizujúce sú pre mňa prípady popálených detí. Tam cítim ešte väčší rešpekt a jednám o to opatrnejšie, pretože neviem presne, ako na môj zásah zareagujú," dodáva Mária Demjanová.

Koľko zarobí zdravotná sestra?

Priemerná mesačná mzda 19 025 korún

Z toho:

 • Základná mzda 12 243 korún
 • Príplatky 3 781 korún
 • Náhrady mzdy 2151 korún
 • Mzda za prácu nadčas 576 korún
 • Mzda za pracovnú pohotovosť 274 korún

Poznámka: ide o zárobky sestier v zdravotníckych zariadeniach financovaných zo zdravotných poisťovní za rok 2007.

Novorodenci prichádzajú ako na bežiacom páse

Štyri sestry v ružinovskej nemocnici majú denne na starosti asi dvadsaťpäť detí. Každé treba kŕmiť, kúpať a prebaľovať. Veľa času zdravotníkom zaberá aj papierovanie.

Pracovať s novorodencami a ich mamičkami je fyzicky i psychicky náročné. Na novorodeneckom oddelení Fakultnej nemocnice v Ružinove zabezpečujú starostlivosť vždy štyri sestry, ktoré sa v prípade komplikovaných pôrodov a iných výnimočných situácií musia vzájomne zastupovať. Po narodení dieťaťa ho na sále lekári ošetria, ale potom si ho preberá zdravotná sestra. Dieťa musí okúpať, skontrolovať, obliecť a zabaliť a tiež preveriť identifikačné prvky jeho i matky. Ak je v poriadku, ide na oddelenie rooming-in. "Aj keď sa tu mamičky starajú o svoje dieťa samy, treba im často poradiť pri dojčení, pomôcť dieťa prikladať, a tesne po pôrode im pomáhame aj pri večernom kúpaní a prebaľovaní. Neraz musíme byť aj psychológmi, niektoré sú v tomto období precitlivené a zmätené," hovorí Lenka Popovičová, ktorá tu pracuje už dvanásť rokov.

Kŕmiť, kúpať, prebaliť

Ak je matka po cisárskom reze, dieťa umiestnia na intramediálny box. "Tu máme aj deti, ktoré majú dojčenskú žltačku, takže absolvujú fototerapiu. My vtedy musíme neustále sledovať ich vitálne funkcie, zabezpečovať dobrý pitný režim, polohovať ich a ošetrovať očká vystavené svetlu," dopĺňa zdravotná sestra. Špeciálnu starostlivosť si vyžadujú aj deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou umiestnené v inkubátoroch na oddelení intenzívnej starostlivosti, ktorých v posledných rokoch pribúda.

Denne pracujú štyri sestry približne s 25 deťmi. Všetky treba každé tri hodiny kŕmiť, večer kúpať a štyrikrát denne prebaliť, ak sa vyskytne problém aj viackrát. Musia tiež registrovať každú nezvyčajnú udalosť, napríklad zmenu v dýchaní, dávenie mlieka alebo krvi. A kontrolovať im treba priebežne aj oči, či nehrozí katarakta, čiže šedý zákal. Novorodenci so zdravotnými problémami potrebujú navyše pravidelne lieky alebo infúzie, ktoré zavádza lekár. Sestra však musí pripraviť nástroje, dieťa pri zákroku držať a potom kontrolovať jeho reakcie. Rovnako pri odbere krvi. Povinnosti sa kopia aj v prípadoch, keď dieťa potrebuje ultrazvuk alebo iné odborné vyšetrenie. Vždy musí asistovať zdravotná sestra, ktorá ho prezlečie a prebalí do čistého. "Nikdy si nemôžeme povedať, že máme všetko hotové, stále sa niečo vyskytne," dodáva sestra. Ledva si zvyknú na správanie i denný rytmus konkrétneho novorodenca, a už prichádzajú ďalší. Ak sú deti i mamičky v poriadku, väčšinou pobudnú u nich šesť dní. Mesačne majú na klinike v priemere dvesto pôrodov.

Papiere chránia zdravotníkov

Kompletný ošetrovateľský proces musí byť detailne zaznačený, preto práca s papiermi zhltne množstvo času. "Vieme, že precízna dokumentácia o každom kŕmení, kúpaní, zavedení infúzie či meraní teploty chráni nás, zdravotnícky personál, pre prípad, že dôjde u dieťaťa k nejakému zdravotnému problému a potom sa zisťuje, či sme niečo nezanedbali. Ale zároveň nás to veľmi obmedzuje," hovorí Lenka Popovičová.

Menili by?

K povinnostiam treba ešte prirátať aj manipuláciu s mliečnou kuchyňou, kde sledujú množstvá a dobu uskladnenia materského mlieka. Súčasťou služby je aj dezinfekcia nástrojov a prostredia, pretože na oddelení nemajú sanitárku. Množstvo pracovných aktivít absolvovaných počas jediného dňa si berie daň. Podľa zdravotnej sestry si tie tunajšie ťažkajú na chrbticu po neustálom skláňaní sa k deťom a ich zdvíhaní, a niekedy aj na žalúdok, pretože neraz sa nestihnú ani poriadne naobedovať. Problémom je aj dávka svetla z fototerapie, ktorému sú denne vystavované, a neustály hluk, pretože jediné plačúce dieťa dokáže zobudiť ostatné. V tomto exponovanom prostredí, ktoré si vyžaduje aj obeť rodiny pre nočné a sviatočné služby, mnohé mladé sestry nevydržia a odchádzajú. "Ja by som nemenila. Hoci sa niekedy cítim naozaj unavená. Aj napriek stovkám čerstvo narodených detí, ktoré som už v rukách držala, ma táto výnimočná situácia stále dojíma," vyznáva sa Lenka Popovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Program ENTER vychováva novú digitálnu generáciu Slovenska
 2. Škrty robia aj ľudia s vyššími príjmami. Kto obmedzuje čo?
 3. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 4. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 5. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 6. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 8. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 1. WOOD & Company predstavuje po 30 rokoch novú vizuálnu identitu
 2. ŠKODA rozširuje infraštruktúru nabíjačiek
 3. Program ENTER vychováva novú digitálnu generáciu Slovenska
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 5. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 7. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 8. Ďalší ekologický krok BILLA
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 471
 2. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 247
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 381
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 6 286
 5. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 4 013
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 783
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 172
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 659
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Machaj sa ujme funkcie generálneho riaditeľa RTVS 2. augusta.

Ako prvé bude tiež riešiť financovanie a urobí ekonomický audit.


a 1 ďalší 2 h
Benedict Cumberbatch vo filme The Power of The Dog.

Niektorí herci používajú umelé náhrady údov.


28. jún
Nataša Holinová

Pri pohľade na sebaobranu sudkyne Andrey Haitovej sa dá uvažovať vo dvoch rozmeroch.


3 h
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 15 h
SkryťZatvoriť reklamu