BRATISLAVA. Tuberkulóza je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa najčastejšie šíri vzduchom. Stačí niekoľkohodinový pobyt s nositeľom infekcie v uzavretej miestnosti.
"Predpokladá sa, že až tretina všetkých ľudí na celom svete bola infikovaná baktériou tuberkulózy. O tom, či choroba naozaj prepukne, rozhoduje obranyschopnosť organizmu. Stane sa tak len u desiatich percent infikovaných," povedal Štefan Urban, prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie bratislavskej Fakultnej nemocnice. Spomenul prípad pacientky s tuberkulózou, ktorú v nemocnici často navštevoval manžel. Napriek objatiam a bozkom muž tuberkulózu nedostal. Dokonca tuberkulózna matka nemusí infikovať svoje nenarodené dieťa. V prípade gravidnej ženy sa však musí zvážiť vhodný výber liekov.
Nezasahuje iba pľúca
Ak sa baktérie tuberkulózy dostanú do organizmu, aj pri primárnej infekcii môžu byť symptómy nenápadné a najmä zdraví jedinci môžu ochorenie prekonať bez príznakov. Poškodené lokality pľúc sa potom spontánne vyhoja a zvápenatejú. "Takýto človek je však už rizikovým. V neskoršom období života môžu byť jeho čiastočne poškodené pľúca málo odolné aj voči takým ochoreniam, ako je rakovina alebo chronická obštrukčná choroba pľúc, ktorá je problémom najmä u fajčiarov," povedal Urban.
Väčším problémom je sekundárna tuberkulóza. Mykobaktérie vo vyhojených uzlinách môžu prežívať. V staršom veku, pod vplyvom užívania niektorých druhov liekov alebo počas priebehu inej choroby, ktorú spôsobí oslabenie imunity, môže dôjsť k ich reaktivácii, keď sa dostanú do krvi. "Prostredníctvom krvného obehu potom napádajú aj iné časti tela, napríklad obličky, kosti, srdce, lymfatické uzliny alebo kožu. K najťažším prípadom patrí tuberkulóza mozgových blán, ktorá sa často končí smrťou," hovorí pneumológ.
Nenápadné príznaky
Príznaky tuberkulózy pľúc nie sú príliš nápadné. Človek zvyčajne trpí nechutenstvom, kašle, potí sa a má iba zvýšenú teplotu, neskôr stráca na hmotnosti. Mnohí toto vážne ochorenie prechodia, nechcú chýbať v práci, až začnú kašľať intenzívnejšie. Vtedy sú nebezpeční aj pre svoje okolie. "Jediný človek môže nakaziť v tomto období desať až pätnásť ľudí," povedal prednosta Urban. "Svetová zdravotnícka organizácia uvádza prípad barmana, ktorý počas jedinej plavby infikoval na lodi až štyristo ľudí. Pacient s tuberkulózou je problémom aj pre pasažierov počas desať- až pätnásťhodinových letov cez Atlantik. Podľa štatistiky sa následkom recyklovaného vzduchu v obmedzenom priestore môže za tento čas nakaziť až osem ľudí."
Symptómy môžu podceniť aj niektorí lekári. Zásadou by malo byť, že ak kašeľ pretrváva viac ako mesiac či dva, mal by ošetrujúci lekár urobiť potrebné vyšetrenie. Ani v pokročilejších štádiách nemusí dôjsť k vykašliavaniu krvi, s ktorým si veľa ľudí tuberkulózu spája. Zažije ho asi len päť percent pacientov. Chorobu pomáha odhaliť röntgenový snímok a potvrdia ju bakteriologické testy vykašľaných sekrétov, ktorých overovanie trvá až šesť týždňov. Rozbor krvi nestačí, zvýšená sedimentácia odhalí len prítomný, ale nešpecifikovaný zápal.
Podceňovať prítomnosť nákazy zvyknú aj iní špecialisti. Nositeľom baktérie môže napríklad byť starý človek, ktorý zomrie doma. Obhliadajúci lekár však skonštatuje prirodzenú smrť a pitvu urobiť nedá. Skrytá infekcia tak môže mať pre rodinných príslušníkov v budúcnosti neblahé následky.
Liečiteľná diagnóza
Tuberkulóza nie je pre väčšinu prípadov žiadna tragická diagnóza. "Po potvrdení nálezu pacientovi vždy poviem, že dostal dobrú chorobu, pretože je na rozdiel od karcinómu, chronickej obštrukčnej choroby pľúc alebo ťažkých stavov fibróz liečiteľná," povedal Urban.
Ochorenie sa lieči kombináciou viacerých antituberkulotík, pri voľbe len jedného by sa mohla vytvoriť odolnosť baktérie proti lieku. Prvé týždne sú pacienti hospitalizovaní, potom sa doliečujú štyri mesiace doma, u ťažších prípadov to trvá šesť až deväť mesiacov. Ideálnejšie však je, keď užívajú lieky pod dohľadom. Mnohí po zlepšení stavu zlyhávajú v disciplíne a lieky neužívajú pravidelne. "Pred časom trávili naši pacienti toto obdobie v Tatrách, ktoré spĺňajú kritériá ideálneho klimatického prostredia i podmienku izolácie. Ale dnes dlhodobý pobyt poisťovne už hradiť nechcú," skonštatoval prednosta kliniky. Situácia sa skomplikovala aj odštátnením pneumologických pracovísk v Bratislave, Nitre a Vyšných Hágoch, ktoré stratili pôvodné kompetencie. Zdravotníci už nemôžu prinútiť človeka v mene všeobecného ohrozenia liečiť sa a nemajú ani možnosť preplácať cestovné, takže mnohí pacienti najmä zo vzdialenejšieho bydliska na pravidelnú kontrolu po čase rezignujú.
Prevencial očkovanie
- vyhýbanie sa kontaktu s rizikovými skupinami obyvateľstva (bezdomovci, narkomani, alkoholici)
- nepodceňovanie primárnych symptómov a návšteva praktického lekára alebo pneumológa (obzvlášť opatrní by mali byť starší ľudia, pacienti trpiaci cukrovkou alebo inými ochoreniami, ktoré znižujú obranyschopnosť organizmu)
- dodržiavanie hygienických zásad, najmä v krajinách postihnutých chudobou alebo vojnovými konfliktmi s nízkou úrovňou zdravotníctva
Slovensko je bezpečné
Na tuberkulózu zomrie na Slovensku ročne asi 15 ľudí. Ohrozený je najmä východ.
BRATISLAVA. Na stotisíc Nórov pripadá osem prípadov tuberkulózy. Škandinávske krajiny majú najlepšie štatistiky, pokiaľ ide o toto ochorenie. Aj Slovensko patrí s incidenciou 13,15 ku krajinám s dobrou štatistikou. Ročne to predstavuje vyše 700 nových prípadov. "V minulom roku ich bolo presne 708, z toho mimopľúcnych sa vyskytlo 138 a 16 bolo detských pacientov. Pre porovnanie v Rumunsku predstavuje incidencia číslo až 140," hovorí Eva Rozborilová, hlavná odborníčka pre oblasť pneumológie a ftizeológie ministerstva zdravotníctva.
Podľa profesorky Rozborilovej sa od roku 1960 podarilo výrazne znížiť počet chorých ľudí vďaka vyhľadávaniu zdrojov tuberkulózy, identifikácii tuberkulóznych kráv, liečbe a najmä komplexnému programu očkovania. U nás sa proti tuberkulóze očkujú všetky deti v prvom mesiaci po narodení a v desiatom roku sa kontroluje ich obranyschopnosť.
Napriek tomu sa každoročne evidujú nové prípady a asi 15 pacientov zomiera. Najhoršiu štatistiku v súvislosti s tuberkulózou majú v Prešovskom kraji, najlepšiu v Bratislave. Dôvodom je aj suché a slnečné prostredie v hlavnom meste i celej južnej časti krajiny. A tiež veľké sídliská s malými bytmi, kde nemajú šancu zmestiť sa viacpočetné rodiny. Na východe, kde je zvykom žiť vo vlastných domoch, sa zvyšok rodiny denne stýka s najstaršími členmi, ktorí sú častým zdrojom nákazy. Štatistiku na východnom Slovensku zhoršujú aj rómske komunity, ktoré žijú v zlých podmienkach.
Rizikové skupiny
K najrizikovejším skupinám s vyšším výskytom ochorenia patria bezdomovci, ktorí tvoria asi polovicu pneumologických diagnóz - či už zápalov pľúc a pohrudnice, alebo samotnej tuberkulózy. "Žijú neraz pri smetisku, bez akýchkoľvek hygienických návykov, trpia zimou, a zdravie si podlamujú zlou stravou či hladom, ale najmä alkoholom. V oslabenom organizme sa ujme každý vírus či baktéria," povedal Štefan Urban, pneumológ z bratislavskej Fakultnej nemocnice.
K problematickým rátame aj migrantov z Ukrajiny či republík bývalého Sovietskeho zväzu, kde sa už niekoľko rokov pasujú s ťažkým typom tejto choroby, ktorý zatiaľ odoláva aj modernej liečbe. "Nositeľom nákazy môžu byť aj ľudia z Afganistanu, a pred pár rokmi prisťahovalci z Balkánu, z území, kde bola vojna. A tiež z lokalít, kde obyvateľstvo trpí chudobou a nízkou úrovňou zdravotníckej starostlivosti, napríklad z Ghany a ostatných krajín južnej Afriky," hovorí pneumológ. Vo Vietname a iných ázijských krajinách šírenie nákazy zvyšuje štýl života, pretože viacgeneračné rodiny tu bývajú v malých príbytkoch v tesnej blízkosti neraz aj s nositeľmi baktérií. Na druhej strane aj Slováci cestujú po celom svete a často neodhadnú riziko nákazy.
Priebeh choroby
* únava, znížená telesná i duševná výkonnosť
* nechutenstvo
* poruchy spánku
* mierne zvýšená teplota
* nočné potenie * menší úbytok na hmotnosti
* neskôr intenzívny kašeľ
* masívne vykašliavanie sekrétov (niekedy aj krvi)
* bolesť na hrudníku pri kašli
* šírenie nákazy do ďalších orgánov
Čo znamená vaše kašľanie?
Kašeľ môže poukazovať na rôzne zdravotné problémy, napríklad chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.
BRATISLAVA. Obranný reflex alebo varovný signál organizmu. Také sú funkcie kašľa. Vyvoláva ho podráždenie buniek, ktoré sa nachádzajú na sliznici a pokrývajú celé dýchacie cesty. Existuje niekoľko druhov kašľa, hovorí Jaroslav Fortuník, pneumológ a ftizeológ z polikliniky v Podunajských Biskupiciach. Suchý dráždivý kašeľ sa vyznačuje drsnými kŕčovitými záchvatmi, pričom pacient nevykašliava žiaden hlien. Môže ho vyvolávať cigaretový dym, ale aj prach, plynové alebo chemické výpary. Spravidla sa vyskytuje spontánne a netrvá dlho.
Produktívny kašeľ s hojnou tvorbou hlienu a silným dráždením je tiež obranný reflex tela, ktorý sa snaží odstrániť hlien s choroboplodnými baktériami z dýchacích ciest.
Kašeľ pri prechladnutí je najčastejšie prítomný pri chrípkových infekciách. Spravidla netrvá dlhšie ako tri dni. Následne sa premení na produktívny kašeľ, ktorým sa uvoľňuje hlien. Prechladnutie trvá väčšinou sedem až desať dní, ale aj takýto druh kašľa sa môže neskôr vyvinúť do chronického zápalu pľúc. Vo všeobecnosti platí, že ak aj kašeľ trvá dlhšie a ak má jeho priebeh zhoršujúcu sa tendenciu aj napriek užívaniu liekov, mal by pacient vyhľadať lekára, lebo môžu nastať komplikácie.
Kašeľ z dymu
Na Slovensku fajčí asi 34 percent populácie a zomiera preň ročne asi dvanásťtisíc ľudí. Práve pre cigarety často počuť kašeľ. "Fajčenie sa podieľa na vzniku viac ako 24 chorôb, z ktorých najčastejšie sa vyskytuje chronická obštrukčná choroba pľúc. Toto typické ochorenie fajčiarov vzniká dlhodobou inhaláciou cudzorodých škodlivín, najčastejšie cigaretového dymu a vyústi do trvalého poškodenia priedušiek a pľúc," povedal Fortuník. Ochorenie prichádza nenápadne, najčastejšie po štyridsiatke a začína ranným fajčiarskym kašľom a vykašliavaním. Ochorenie sa postupne zhoršuje, pacient má pocit nedostatku vzduchu sprevádzaný kašľom v dôsledku nadmernej tvorby hlienu. U vnímavých ľudí postupne pokračuje dýchavicou, ktorej príčinou je trvalé zhoršenie priechodnosti dýchacích ciest.
"Ľudia prvé príznaky často ignorujú a rannému kašľu nepripisujú žiadny význam. Naopak, ešte si s pôžitkom zapália svoju prvú rannú cigaretku na odkašľanie." Pneumológ upozorňuje, že už pri týchto ťažkostiach by mali navštíviť lekára, pretože oslabené respiračné ústrojenstvo je potom oveľa častejšie, aj niekoľkokrát ročne napádané vírusovými a bakteriálnymi infekciami, ktoré ďalej zhoršujú funkciu dýchania.
Nenávratné poškodenie pľúc
Diagnostika a liečba chronickej obštrukčnej choroby pľúc spadá do kompetencie pľúcneho lekára. Ten podľa testu vie určiť štyri stupne ochorenia - od jeho ľahkej formy až po veľmi ťažkú s trvalým ťažkým poškodením pľúc. Prvou podmienkou liečby je v prípade fajčiarov prestať fajčiť. Moderné lieky pomáhajú zastaviť zápal a zároveň uvoľniť dýchacie cesty pacienta. "Ide o iný zápal, ako je bežný infekčný. My mu hovoríme systémový, pretože je natoľko nebezpečný, že postihuje všetky tkanivá a systémy v organizme. Po ňom sa pľúcne funkcie už nikdy nevrátia do svojej pôvodnej funkcie, pretože v dlhodobom horizonte dochádza k trvalému pomalému poškodzovaniu a porušeniu vitálnych funkcií," zdôrazňuje doktor Fortuník.
Otestujte si stav svojho dýchania
Na zistenie chorobných procesov v pľúcach stačí úprimne zodpovedať pár otázok. Prevaha kladných odpovedí by mala byť motiváciou pre návštevu lekára.
Fajčíte denne?
Žijete a pracujete v znečistenom prostredí?
Mávate často problémy s dýchaním?
Zadýchavate sa pri pohybe či chôdzi?
Má dýchavičnosť zhoršujúcu sa tendenciu?
Pokašliavate, prípadne kašlete často?
Mávate ráno záchvaty kašľa?
Pociťujete pískanie v hrudi?
Dobroslava Medvecová