SME

Ako si správne merať teplotu

Predávanie ortuťových teplomerov je v celej Európskej únii zakázané, najlepšie je použiť digitálny, ktorý si dáte na päť až sedem minút pod pazuchu.

Ak majú malé deti vyššiu horúčku, hrozia im kŕče podobné epileptickým, preto treba vyhľadať pomoc lekára.ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁAk majú malé deti vyššiu horúčku, hrozia im kŕče podobné epileptickým, preto treba vyhľadať pomoc lekára.ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA. Telesná teplota sa počas dňa mení. Najnižšia je okolo polnoci, najvyššia o piatej hodine popoludní. Okrem vírusových alebo bakteriálnych nákaz môže zvýšená teplota avizovať prítomný zápal v tele a najmä u detí nedostatočný príjem tekutín alebo dlhší výskyt v prekúrenej nevetranej miestnosti. Príčinou prehriatia organizmu môže byť aj pobyt na slnku alebo neprimerane teplé oblečenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným zo spôsobov merania je meranie teploty v ústach. Teplomer by mal byť umiestnený vedľa uzdičky jazyka, aby nestratil kontakt so sliznicou pretkanou cievami, a pridržiavať ho treba perami, aby odmeranú teplotu neovplyvnilo vonkajšie prostredie. Treba dávať pozor na pitie teplých alebo studených nápojov alebo konzumácia jedál pred meraním, môžu znehodnotiť informáciu o skutočnej teplote. Ovplyvňuje ju aj fajčenie, preto sa podobných činností treba vzdať na pol hodiny pred meraním. Vhodnejšie je vložiť teplomer do podpazušia a tam ho zafixovať pevne rukou. Takto je lepšie chránený aj pred teplotou okolia. Treba vydržať aspoň tri minúty, ideálny čas je päť až sedem minút.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade najmenších detí by sa teplota mala merať v konečníku teplomerom natretým olejom. Pre hodnovernosť treba u detí do pol roka odrátať zo zistenej hodnoty pol stupňa, v prípade batoliat do jedného roka až 0,7 stupňa Celzia.

Dôležitá poznámka - ortuťové teplomery sú pre možné riziko rozbitia a rozliatia nebezpečnej ortuti už v celej Európskej únii zakázané. Ideálne z hľadiska bezpečnosti i operatívnosti merania sú preto digitálne teplomery. Sú vybavené aj zvukovým signálom, ktoré na zvýšenú teplotu v krátkom čase upozorní.

Lieky i vlažné sprchy

Ak nepresiahne teplota 37,5 stupňa Celzia, u dospelých ju znižovať netreba, organizmus by sa s ňou mal vysporiadať sám. Zvýšenú teplotu a ľahkú horúčku pomáhajú zrážať lieky s kyselinou acetylsalicilovou, napríklad Acylpyrín a Superpyrín. Pre deti do desať rokov sú však vhodné lieky s prítomnosťou paracetamolu a ibuprofénu.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoká horúčka predstavuje zvýšenú záťaž na srdce a celý obehový systém, čo sa môže prejaviť nedokrvením periférnych častí končatín. Prezradia to studené ruky i nohy. Ak horúčka nad 39 stupňa Celzia do pol hodiny neklesne, treba ju začať zrážať častejšou sprchou alebo zábalmi, ktoré sa vymieňajú každých päť až desať minút. Plienka alebo uterák namočený vo vlažnej vode sa obtočí okolo hrudníka, pre možný šok sa však nemá schladzovať bruško, ruky a nohy. Obklady treba prikladať aj na miesta, kde sa nachádzajú veľké cievy - čelo, spánky a krk. Dobrou pomôckou môže byť aj špongia namáčaná v studenej vode, ktorou sa pretrie celé telo.

Po celú dobu sa musí podávať dostatok tekutín, najmä bylinných čajov z lipového kvetu či z čiernej bazy, pretože pacient s teplotou sa viacej potí. No dieťa ani dospelého pacienta s teplotou netreba nútiť jesť, ak mu nechutí. Najlepšie je umiestniť ho v primerane teplej miestnosti, ktorá je dobre vetraná.

SkryťVypnúť reklamu

Ak však ide o dieťa mladšie ako štyri mesiace, pri vysokej horúčke je nutné navštíviť lekára. Vyhľadať odbornú pomoc treba aj v prípade vysokej horúčky u detí mladších ako šesť rokov, pretože ako reakcia organizmu hrozia kŕče podobné epileptickým. Pri dlhšom trvaní by nemuseli ostať bez následkov.

Autor: bes

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 453
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 126
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 832
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 924
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 156
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu