SME

Čo ničí mladým zdravie?

Počítače, mobily, tetovanie, nechránený sex či drogy. To sú len niektoré z faktorov, ktoré údajne ohrozujú zdravie mladých ľudí.

(Zdroj: ČTK)

Oslovili sme odborníkov, aby sme zistili, ktoré nebezpečenstvá sú skutočné a ako môžu mladým ublížiť.

1. Krátke bundy

Krátke bundy, ktoré aj pri menšom pohybe odhalia chrbát či bruško, sú chabou ochranou týchto častí tela najmä v zimných mesiacoch. "Účinok chladu na pohybový systém je notoricky známy," povedala Jarmila Petrovičová, primárka Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave-Ružinove. "Niektorí ľudia sú však naň obzvlášť citliví. Reakciou môžu byť svalové spazmy, ktoré sú veľmi bolestivé a vyžadujú dlhodobé liečenie. Môže to mať vplyv aj v neskoršom veku, keď pacient pociťuje bolesť v oblasti krížov pri každom prudšom pohybe alebo pri náhlej zmene teplotných podmienok."

Dôsledkom takéhoto štýlu obliekania bývajú aj problémy s močovým systémom. "Stále viac ľudí vrátane mladých sa sťažuje na problémy s močením spojené s bolesťami a pocitom pálenia. Zápaly močových ciest sa liečia antibiotikami, pacient musí denne piť dostatok tekutín a na preliečenie užíva lieky ešte tri mesiace," vysvetľuje Victor Ibara, nefrológ V. internej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Pri podcenení podobných problémov, ktoré niekto rieši len pitím urologického čaju, alebo tiež v dôsledku chronického sa vystavovania chladu môže zápal prejsť vyššie do obličiek. Pri opakovaných zápaloch sa zvykne vyvinúť chronický, ktorý môže viesť k ich zlyhaniu.

2. Tangáče a hygiena

Tangáče síce skrášľujú pohľad na tesne obtiahnuté rifle, ale predstavujú chabú ochranu pred chladom i pred infekciami. "Obavy z nosenia tangáčov sú niekedy prehnané," hovorí gynekológ Štefan Grom z Banskej Bystrice. "Nevidím vysoké riziko podchladenia, veď sú len prvou vrstvou celkového oblečenia. Ani infekcia automaticky nehrozí. Úzko to však súvisí s úrovňou osobnej hygieny. Žena, ktorá preferuje tento typ spodnej bielizne, musí byť v hygienických návykoch úzkostlivejšia, inak hrozia pošvové infekcie, ktoré zvyknú zasiahnuť aj vnútorné rodidlá, čo neskôr môže negatívne ovplyvniť schopnosť počať dieťa," hovorí. Nosenie tesných bedrových nohavíc môže zase negatívne vplývať na tvorbu spermií a plodnosť mladých mužov.

3. Vysoké opätky

Opäť sa stali módnymi topánky a čižmy s vysokými opätkami, po ktorých siahajú aj mladé dievčatá. Ženské nohy síce skrášľujú, ale ich aj deformujú. "Opätky vyššie ako osem centimetrov spôsobujú presun ťažiska tela smerom dopredu, čo má negatívny vplyv na svaly i kosti dolných končatín," konštatuje Vladimír Hostýn, odborník na podológiu, nový odbor, ktorý komplexne rieši problémy nôh a vhodnej obuvi. Deformity sa časom ohlásia chronickými bolesťami hlavy a chrbtice. Tento typ obuvi zhoršuje aj cirkuláciu krvi v cievnom systéme, takže po niekoľkých rokoch chodenia vo vysokých opätkoch hrozia kŕče v lýtkach, opuchy a kŕčové žily. V tesnej, do špica formovanej obuvi sa chodidlá deformujú a tvoria sa otlaky a výrastky na kostiach, ktoré sa neskôr musia neraz odstrániť chirurgicky.

4. Nezdravé tenisky

Zdravé nemusia byť ani obľúbené tenisky. "Zďaleka nie všetky typy zodpovedajú kritériám správneho tvaru. Najmä lacnejšie značky môžu zapríčiniť bolesti nôh a neskôr aj problematickú chôdzu. Pri rozviazaných teniskách mladí riskujú, že si voľným pohybom nohy v obuvi spôsobia odreniny a nesprávnou chôdzou aj zmeny na členkových a kolenných kĺboch, ktoré sa ťažko odstraňujú," hovorí doktor Hostýn.

5. Solárium

V posledných rokoch stúpla popularita solárií, ktoré ľudia navštevujú aj niekoľkokrát do mesiaca či do týždňa. "Som zásadne proti takémuto spôsobu pigmentácie pokožky," povedala Marcela Slobodníková z dermatologicko-venerologickej ambulancie v Banskej Bystrici. "Každá rasa, aj naša stredoeurópska, má určené množstvo UV žiarenia, ktoré by mala počas sezóny maximálne absorbovať. Letné obdobie nám úplne postačuje, navyše v posledných rokoch ho čo do intenzity a množstva pribúda. Vystavovanie sa žiareniu aj z umelých zdrojov spôsobuje rapídne starnutie pokožky a zvyšuje riziko rakoviny kože." Návštevníkov solária ohrozujú navyše aj plesňové nákazy nôh.

6. Farbenie a francúzska manikúra

Časté farbenie vlasov a zmeny melírov testujú odolnosť pokožky hlavy. "Niektorí ľudia sú na chemické prípravky vnímavejší. Môže sa preto u nich časom vyvinúť alergia na prítomné látky a môžu mať problémy s podráždenou pokožkou so sklonom k zápalom a tvorbe vyrážok," konštatuje doktorka Slobodníková. Podľa dermatologičky skomplikovať život môže aj francúzska manikúra, pri ktorej sa na nechty fixujú špeciálnymi lepidlami umelé. Skrytá alergia na konkrétnu chemickú látku, o ktorej človek nevie, môže byť dôvodom pre zápal nechtového lôžka aj pri častom lakovaní a následnom požívaní odlakovača na nechty.

Nezdravý životný štýl

1. Fajčenie

Cigareta v ruke školáka nie je žiadnou výnimkou. Začína sa ľahko už na základnej či strednej a po rokoch sa so zlozvykom aj napriek odhodlaniu ťažko končí. "Je to najväčšia neinfekčná epidémia súčasnosti," tvrdí Ladislav Chovan, odborník pre problematiku fajčenia a pľúcnych ochorení z Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. Asi 4500 toxických látok, ktoré fajčiar a ľudia v jeho bezprostrednom okolí cigaretovým dymom vdychujú, pľúca dramaticky poškodzujú. Podľa pneumológa sú preto ohrozené i rakovinou či chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, ktorá tento orgán úplne deštruuje. Fajčenie je zároveň rizikovým faktorom mnohých ďalších vážnych ochorení, či už rakoviny, osteoporózy, srdcovo-cievnych ťažkostí, alebo cukrovky a jednoznačne skracuje život.

2. Alkohol

Tolerancia spoločnosti k alkoholu motivuje mladých ľudí, aby tiež vo voľnom čase pili. "Alkohol v prvom rade poškodzuje pečeň, no priveľká dávka u neskúseného konzumenta utlmuje aktivitu mozgu, paralyzuje činnosť pľúc, narúša krvný obeh, až napokon hrozí zástava srdca a poškodenie mozgových centier," hovorí sanitárna lekárka Darina Buzássyová, ktorá s tímom Kliniky anesteziógie a intenzívnej starostlivosti Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch bojuje doslova o život dieťaťa v bezvedomí asi desaťkrát do roka. Alkoholové otravy však rieši každý týždeň.

V Centre pre liečbu drogových závislostí v Bratislave majú zase skúsenosť s mladými alkoholikmi, ktorí sa musia liečiť zo závislosti ešte pred dovŕšením dospelosti.

3. Riziká sexu

Náhle uvedomenie si svojej sexuality môže viesť k predčasným intímnym kontaktom, neraz s neznámymi partnermi. Niektorí úplne ignorujú riziko gynekologických ochorení a pohlavných chorôb prenosných sexuálnym stykom.

Podobne nevnímajú problém hepatitídy, HIV a rakoviny krčka maternice, nebezpečné nádorové ochorenie, ktorého pôvodcom je papilomavírus HPV. "Keďže poznáme zdroj tejto vážnej choroby a máme aj vakcínu, mali by sme to aj využiť. O dievčatách, ktoré sú najlepšími ašpirantkami na očkovanie, však rozhodujú rodičia. Je to preto otázka kvalitnej osvety obyvateľstva," dodáva banskobystrický gynekológ Štefan Grom. "Ja osobne som v posledných rokoch nezaregistroval rastúci počet infekčných ochorení u mladých dievčat, ale niektorí kolegovia, napríklad v Rimavskej Sobote alebo vo východoslovenských okresoch, v súvislosti s rómskou komunitou môžu mať aj opačné poznatky," hovorí lekár.

Počet umelých prerušení tehotenstva sa na Slovensku v posledných rokoch podľa lekára znížil o viac ako 50 percent. Dôvodom je aj dobrá úroveň informovanosti mladých žien, ktoré sa dokážu dostatočne chrániť. "Sledujem to aj na besedách. Stredoškoláčky majú už skúsenosti i slušné vedomosti o téme a cielene a so záujmom sa pýtajú," dopĺňa doktor Grom. Podľa gynekológa dnes už ťažko brániť dievčatám po pätnástom roku, aby ich ľúbostný vzťah neprešiel aj do sexuálneho, ale treba ich poučiť o rizikách a umožniť im užívať antikoncepciu.

4. Piercing a tetovanie

Výnimočnosť zdobenia vlastného tela piercingom alebo tetovaním láka skôr mladých ľudí. Neraz si však neuvedomujú, že radosť z farebného motýlika na ramene sa môže zmeniť na nočnú moru. "Ak navštívime profesionálne štúdio, nemalo by nič hroziť. No v niektorých salónoch nedodržiavajú zásady hygieny a dezinfekcie nástrojov. Rana môže byť potom počas zákroku ľahko infikovaná baktériami alebo vírusmi," hovorí kožná lekárka Marcela Slobodníková z Banskej Bystrice. Tieto zápaly neraz s hnisavým prejavom sa riešia pomerne jednoducho a bez následkov antibiotikami.

Niekedy však pri piercingu dochádza po zápale k zhrubnutiu jazvy alebo sa ako alergia na kov objaví ekzém, ktorý už vyžaduje dlhší čas na liečenie. Najhoršou alternatívou nákazy pri týchto skrášľovacích úkonoch je infikovanie vírusom hepatitídy alebo HIV.

5. Obezita

Sedavý spôsob života bez pohybu si osvojujú po rodičoch aj ich deti. Až tridsať percent z nich má nadváhu alebo sú obézne. "V stravovaní detí a mládeže sa objavujú už roky rovnaké chyby - priveľa sladkostí, údenín a slaného pečiva, na druhej strane málo mlieka, celozrnných výrobkov, strukovín, ovocia a zeleniny v skladbe preferovaných potravín, podceňovanie dôležitosti raňajok a plnohodnotného obeda a naopak večerné prejedanie sa," povedala Katarína Babinská, lekárka z Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Obezita výrazne zhoršuje zdravotný stav človeka, vnútorný tuk poškodzuje všetky jeho orgány a tak sa podpisuje pod väčšinu civilizačných ochorení - dnu s rizikom amputácie nohy, cukrovku, problémy srdcovo-cievneho systému s rizikom mozgovej príhody alebo infarktu. Nadváha poškodzuje kĺby i chrbticu, vyvoláva tvorbu kŕčových žíl, spôsobuje poruchy menštruácie a komplikácie v tehotenstve.

6. Anorexia

Túžba podobať sa štíhlym modelkám vedie niektoré dievčatá k opačným extrémom. Redukovaním množstva jedla radikálne chudnú a niektoré sa ocitnú vo fáze bulímie, keď prijatú potravu vyvrátia, iné trpia psychogénnou poruchou - anorexiou ohrozujúcou ich život. Sú depresívne, majú pocity úzkosti pre nízku hladinu cukru, vypadávajú im vlasy a kazia sa zuby, sú chudokrvné, majú nízky krvný tlak, zhoršenú funkciu tráviaceho traktu, poškodené obličky a pečeň a následkom straty vápnika riedke kosti.

7. Drogy

Najväčšie nástrahy sa núkajú doslova na tácni. Na diskotéke si môžete kúpiť extázu, kamarát ponúkne marihuanu či kokaín, díler s pervitínom si nájde cestu aj do školy. Niektorí drogy len vyskúšajú, iní nimi skúšajú riešiť problémy s rodičmi či sklamanie v láske.

Niekedy je testovanie drog len výsledkom vplyvu nevhodnej partie, pretože rodičia ani netušia, ako ich dieťa trávi voľný čas. "Mladí potrebujú v prvom rade lepší dohľad nad denným režimom, konkrétnu zmysluplnú náplň, pretože k droge často privoňajú len z nudy v snahe zažiť niečo nové," konštatuje Pavel Palkovič, psychiater z bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí.

Väčšina drog narúša psychiku človeka a dlhodobým užívaním poškodzuje vážne zdravie. Marihuana môže okrem iného spôsobiť zápaly dýchacieho systému, pervitín úbytok hmotnosti, heroín poruchy pamäti, únavu, hnačky a zápaly v mieste vpichov, pri extáze hrozí zlyhanie termoregulačného centra a opuch či krvácanie do mozgu, a kokaín likviduje tráviaci systém, pľúca i srdce.

Čo môže mladým skomplikovať zdravie

  • nedostatočné oblečenie v zimnom období
  • tesný odev
  • chôdza v obuvi s vysokými opätkami
  • pravidelná návšteva solária
  • časté farbenie vlasov a lakovanie nechtov
  • exponované používanie mobilu
  • trávenie dlhých hodín pri počítači
  • fajčenie
  • pitie alkoholu
  • nechránený sex
  • extrémne športové aktivity
  • piercing a tetovanie
  • prejedanie sa a nedostatok pohybu alebo odmietanie potravy
  • užívanie drog
Mobily, internet a počítač

1. Žiara monitoru

Monitor počítača vytvára elektrostatické pole, ktoré rýchlym blikaním znižuje kvalitu zraku. Na redukovanie nebezpečenstva by sa preto mal používať filter na obrazovke. Nové typy ho majú už zakomponovaný. Problémom pre niekoho môže byť aj suché oko, ku ktorému sa človek dopracuje vďaka intenzívnejšiemu pohybu viečok pri pohľade na obrazovku. Slzy, zvlhčujúce povrch oka, sa rýchlejšie vyparujú a dôsledkom je pocit piesku. Mnohí užívatelia, pre ktorých je počítač pracovným prostriedkom, sa často sťažujú na rozmazané videnie, slzenie či pocit pálenia v očiach a neraz i na bolesti hlavy a problémy so spánkom.

2. Nesprávne sedenie

Sedením v nesprávnej polohe pred počítačom bez čo i len malej prestávky, prípadne cvičenia, trpí celý pohybový aparát. "Pri asymetrických poruchách statiky a dlhodobej jednostrannej záťaži dochádza ku skoliotickému zakriveniu chrbtice. Nevhodný štýl sedenia sa podpisuje aj pod ochabovanie brušných svalov," tvrdí fyziatrička Jarmila Petrovičová z ružinovskej Fakultnej nemocnice. Výsledkom sú deformity stavcov a zmeny aj na panvových kostiach, ktoré spôsobujú človeku bolesti a zhoršujú jeho mobilitu už v strednom veku.

3. Myš a klávesnica

Niekoľkohodinové používanie myši, ktoré si vyžaduje rýchle a opakované pohyby prstov, zaťažuje svalové skupiny ruky a ramena a môže zapríčiniť zápal a ničenie šliach. Permanentné opieranie sa o klávesnicu zvykne vyprovokovať bolestivé zmeny v zápästí. Problém je väčší, ak si naň človek zvykne ešte v období rastu.

4. Hlasná hudba

Hlučná diskotéka alebo počúvanie hudby zo slúchadiel na maxime nemôže zostať bez následkov. "Mala som už niekoľkých študentov, ktorí sa sťažovali na pískanie v ušiach," povedala otorinolaryngologička Daniela Jancová z púchovskej ambulancie. "Podobne to začína aj u ľudí pracujúcich v rizikových prevádzkach v súvislosti s hlukom. Osemdesiat percent z nich sa v priebehu ďalších desať rokov prepracuje k zníženému prahu sluchu najmä u vysokých frekvencií. To isté čaká aj pätnásťročného chlapca, ak sa nevzdá počúvania hlučnej muziky," upozorňuje na riziko zhoršenia sluchových schopností.

5. Mobily

Mnohí si už ani nevedia predstaviť život bez mobilu a nedokážu sa od neho odtrhnúť. Telefonujú, posielajú a prijímajú desiatky SMS-siek, snímajú a ukladajú stovky záberov, hrajú hry a sledujú internet. Odborníci ešte nepriniesli dôkazy o škodlivosti, ale u podobných prístrojov nejde o intenzívny, ale skôr o dlhodobý vplyv. "Problém vidím v neurologických ťažkostiach, ktoré sa môžu vyvinúť z nesprávneho postoja a polohy ruky pri manipulácii mobilu," povedal neurológ Karol Točík z Bratislavy. "Ale to výnimočne len u ľudí, ktorí sa mobilu nevedia vzdať niekoľko hodín v priebehu dňa. Negatívne môže pôsobiť tepelné žiarenie priloženého aparátu, ktoré spôsobuje prehrievanie pokožky i tkaniva. To by mohlo vplývať aj na plodnosť mladých mužov, ktorý nosia mobil vo vrecku nohavíc."

6. Závislosť od hier a mobilov

Od techniky môže byť človek aj závislý. Podľa primára Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora Jozefa Benkoviča na závislosť od mobilu liečili už niekoľkých pacientov. Takýto človek komunikuje výhradne cez mobil, čo ho stojí nemalé finančné prostriedky, nevenuje sa iným aktivitám a pri strate alebo vybití mobilu pociťuje ako pri látkovej závislosti abstinenčné príznaky. Je podráždený až zlostný a môže mať silné bolesti hlavy.

Veľkým problémom je aj závislosť od počítačových hier. Mladý človek s takouto poruchou má problémy s bežnou komunikáciou, je nervózny, neschopný sa sústrediť, pociťuje silnú túžbu po zážitku z hry, na obmedzenie zo strany rodičov reaguje vzdorovito až agresívne, zanedbáva školu, iné záujmy a priateľov a dostáva sa do izolácie. "Nebezpečná je aj potreba návratu do virtuálneho sveta, ktorý sprostredkúva ilúziu ideálneho sveta a posúva hranice agresivity najmä pri bojových hrách," hovorí doktor Benkovič. V ústave liečili od tejto závislosti už dvoch zrelých mužov, ale aj dvadsaťročného mladíka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 212
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 533
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 119
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 906
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 830
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 334
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu