1. Žiara monitoru
Monitor počítača vytvára elektrostatické pole, ktoré rýchlym blikaním znižuje kvalitu zraku. Na redukovanie nebezpečenstva by sa preto mal používať filter na obrazovke. Nové typy ho majú už zakomponovaný. Problémom pre niekoho môže byť aj suché oko, ku ktorému sa človek dopracuje vďaka intenzívnejšiemu pohybu viečok pri pohľade na obrazovku. Slzy, zvlhčujúce povrch oka, sa rýchlejšie vyparujú a dôsledkom je pocit piesku. Mnohí užívatelia, pre ktorých je počítač pracovným prostriedkom, sa často sťažujú na rozmazané videnie, slzenie či pocit pálenia v očiach a neraz i na bolesti hlavy a problémy so spánkom.
2. Nesprávne sedenie
Sedením v nesprávnej polohe pred počítačom bez čo i len malej prestávky, prípadne cvičenia, trpí celý pohybový aparát. "Pri asymetrických poruchách statiky a dlhodobej jednostrannej záťaži dochádza ku skoliotickému zakriveniu chrbtice. Nevhodný štýl sedenia sa podpisuje aj pod ochabovanie brušných svalov," tvrdí fyziatrička Jarmila Petrovičová z ružinovskej Fakultnej nemocnice. Výsledkom sú deformity stavcov a zmeny aj na panvových kostiach, ktoré spôsobujú človeku bolesti a zhoršujú jeho mobilitu už v strednom veku.
3. Myš a klávesnica
Niekoľkohodinové používanie myši, ktoré si vyžaduje rýchle a opakované pohyby prstov, zaťažuje svalové skupiny ruky a ramena a môže zapríčiniť zápal a ničenie šliach. Permanentné opieranie sa o klávesnicu zvykne vyprovokovať bolestivé zmeny v zápästí. Problém je väčší, ak si naň človek zvykne ešte v období rastu.
4. Hlasná hudba
Hlučná diskotéka alebo počúvanie hudby zo slúchadiel na maxime nemôže zostať bez následkov. "Mala som už niekoľkých študentov, ktorí sa sťažovali na pískanie v ušiach," povedala otorinolaryngologička Daniela Jancová z púchovskej ambulancie. "Podobne to začína aj u ľudí pracujúcich v rizikových prevádzkach v súvislosti s hlukom. Osemdesiat percent z nich sa v priebehu ďalších desať rokov prepracuje k zníženému prahu sluchu najmä u vysokých frekvencií. To isté čaká aj pätnásťročného chlapca, ak sa nevzdá počúvania hlučnej muziky," upozorňuje na riziko zhoršenia sluchových schopností.
5. Mobily
Mnohí si už ani nevedia predstaviť život bez mobilu a nedokážu sa od neho odtrhnúť. Telefonujú, posielajú a prijímajú desiatky SMS-siek, snímajú a ukladajú stovky záberov, hrajú hry a sledujú internet. Odborníci ešte nepriniesli dôkazy o škodlivosti, ale u podobných prístrojov nejde o intenzívny, ale skôr o dlhodobý vplyv. "Problém vidím v neurologických ťažkostiach, ktoré sa môžu vyvinúť z nesprávneho postoja a polohy ruky pri manipulácii mobilu," povedal neurológ Karol Točík z Bratislavy. "Ale to výnimočne len u ľudí, ktorí sa mobilu nevedia vzdať niekoľko hodín v priebehu dňa. Negatívne môže pôsobiť tepelné žiarenie priloženého aparátu, ktoré spôsobuje prehrievanie pokožky i tkaniva. To by mohlo vplývať aj na plodnosť mladých mužov, ktorý nosia mobil vo vrecku nohavíc."
6. Závislosť od hier a mobilov
Od techniky môže byť človek aj závislý. Podľa primára Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora Jozefa Benkoviča na závislosť od mobilu liečili už niekoľkých pacientov. Takýto človek komunikuje výhradne cez mobil, čo ho stojí nemalé finančné prostriedky, nevenuje sa iným aktivitám a pri strate alebo vybití mobilu pociťuje ako pri látkovej závislosti abstinenčné príznaky. Je podráždený až zlostný a môže mať silné bolesti hlavy.
Veľkým problémom je aj závislosť od počítačových hier. Mladý človek s takouto poruchou má problémy s bežnou komunikáciou, je nervózny, neschopný sa sústrediť, pociťuje silnú túžbu po zážitku z hry, na obmedzenie zo strany rodičov reaguje vzdorovito až agresívne, zanedbáva školu, iné záujmy a priateľov a dostáva sa do izolácie. "Nebezpečná je aj potreba návratu do virtuálneho sveta, ktorý sprostredkúva ilúziu ideálneho sveta a posúva hranice agresivity najmä pri bojových hrách," hovorí doktor Benkovič. V ústave liečili od tejto závislosti už dvoch zrelých mužov, ale aj dvadsaťročného mladíka.