Cigareta v ruke školáka nie je žiadnou výnimkou. Začína sa ľahko už na základnej či strednej a po rokoch sa so zlozvykom aj napriek odhodlaniu ťažko končí. "Je to najväčšia neinfekčná epidémia súčasnosti," tvrdí Ladislav Chovan, odborník pre problematiku fajčenia a pľúcnych ochorení z Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. Asi 4500 toxických látok, ktoré fajčiar a ľudia v jeho bezprostrednom okolí cigaretovým dymom vdychujú, pľúca dramaticky poškodzujú. Podľa pneumológa sú preto ohrozené i rakovinou či chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, ktorá tento orgán úplne deštruuje. Fajčenie je zároveň rizikovým faktorom mnohých ďalších vážnych ochorení, či už rakoviny, osteoporózy, srdcovo-cievnych ťažkostí, alebo cukrovky a jednoznačne skracuje život.
2. Alkohol
Tolerancia spoločnosti k alkoholu motivuje mladých ľudí, aby tiež vo voľnom čase pili. "Alkohol v prvom rade poškodzuje pečeň, no priveľká dávka u neskúseného konzumenta utlmuje aktivitu mozgu, paralyzuje činnosť pľúc, narúša krvný obeh, až napokon hrozí zástava srdca a poškodenie mozgových centier," hovorí sanitárna lekárka Darina Buzássyová, ktorá s tímom Kliniky anesteziógie a intenzívnej starostlivosti Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch bojuje doslova o život dieťaťa v bezvedomí asi desaťkrát do roka. Alkoholové otravy však rieši každý týždeň.
V Centre pre liečbu drogových závislostí v Bratislave majú zase skúsenosť s mladými alkoholikmi, ktorí sa musia liečiť zo závislosti ešte pred dovŕšením dospelosti.
3. Riziká
sexu
Náhle uvedomenie si svojej sexuality môže viesť k predčasným intímnym kontaktom, neraz s neznámymi partnermi. Niektorí úplne ignorujú riziko gynekologických ochorení a pohlavných chorôb prenosných sexuálnym stykom.
Podobne nevnímajú problém hepatitídy, HIV a rakoviny krčka maternice, nebezpečné nádorové ochorenie, ktorého pôvodcom je papilomavírus HPV. "Keďže poznáme zdroj tejto vážnej choroby a máme aj vakcínu, mali by sme to aj využiť. O dievčatách, ktoré sú najlepšími ašpirantkami na očkovanie, však rozhodujú rodičia. Je to preto otázka kvalitnej osvety obyvateľstva," dodáva banskobystrický gynekológ Štefan Grom. "Ja osobne som v posledných rokoch nezaregistroval rastúci počet infekčných ochorení u mladých dievčat, ale niektorí kolegovia, napríklad v Rimavskej Sobote alebo vo východoslovenských okresoch, v súvislosti s rómskou komunitou môžu mať aj opačné poznatky," hovorí lekár.
Počet umelých prerušení tehotenstva sa na Slovensku v posledných rokoch podľa lekára znížil o viac ako 50 percent. Dôvodom je aj dobrá úroveň informovanosti mladých žien, ktoré sa dokážu dostatočne chrániť. "Sledujem to aj na besedách. Stredoškoláčky majú už skúsenosti i slušné vedomosti o téme a cielene a so záujmom sa pýtajú," dopĺňa doktor Grom. Podľa gynekológa dnes už ťažko brániť dievčatám po pätnástom roku, aby ich ľúbostný vzťah neprešiel aj do sexuálneho, ale treba ich poučiť o rizikách a umožniť im užívať antikoncepciu.
3. Piercing
a tetovanie
Výnimočnosť zdobenia vlastného tela piercingom alebo tetovaním láka skôr mladých ľudí. Neraz si však neuvedomujú, že radosť z farebného motýlika na ramene sa môže zmeniť na nočnú moru. "Ak navštívime profesionálne štúdio, nemalo by nič hroziť. No v niektorých salónoch nedodržiavajú zásady hygieny a dezinfekcie nástrojov. Rana môže byť potom počas zákroku ľahko infikovaná baktériami alebo vírusmi," hovorí kožná lekárka Marcela Slobodníková z Banskej Bystrice. Tieto zápaly neraz s hnisavým prejavom sa riešia pomerne jednoducho a bez následkov antibiotikami.
Niekedy však pri piercingu dochádza po zápale k zhrubnutiu jazvy alebo sa ako alergia na kov objaví ekzém, ktorý už vyžaduje dlhší čas na liečenie. Najhoršou alternatívou nákazy pri týchto skrášľovacích úkonoch je infikovanie vírusom hepatitídy alebo HIV.
4. Obezita
Sedavý spôsob života bez pohybu si osvojujú po rodičoch aj ich deti. Až tridsať percent z nich má nadváhu alebo sú obézne. "V stravovaní detí a mládeže sa objavujú už roky rovnaké chyby - priveľa sladkostí, údenín a slaného pečiva, na druhej strane málo mlieka, celozrnných výrobkov, strukovín, ovocia a zeleniny v skladbe preferovaných potravín, podceňovanie dôležitosti raňajok a plnohodnotného obeda a naopak večerné prejedanie sa," povedala Katarína Babinská, lekárka z Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Obezita výrazne zhoršuje zdravotný stav človeka, vnútorný tuk poškodzuje všetky jeho orgány a tak sa podpisuje pod väčšinu civilizačných ochorení - dnu s rizikom amputácie nohy, cukrovku, problémy srdcovo-cievneho systému s rizikom mozgovej príhody alebo infarktu. Nadváha poškodzuje kĺby i chrbticu, vyvoláva tvorbu kŕčových žíl, spôsobuje poruchy menštruácie a komplikácie v tehotenstve.
5. Anorexia
Túžba podobať sa štíhlym modelkám vedie niektoré dievčatá k opačným extrémom. Redukovaním množstva jedla radikálne chudnú a niektoré sa ocitnú vo fáze bulímie, keď prijatú potravu vyvrátia, iné trpia psychogénnou poruchou - anorexiou ohrozujúcou ich život. Sú depresívne, majú pocity úzkosti pre nízku hladinu cukru, vypadávajú im vlasy a kazia sa zuby, sú chudokrvné, majú nízky krvný tlak, zhoršenú funkciu tráviaceho traktu, poškodené obličky a pečeň a následkom straty vápnika riedke kosti.
6. Drogy
Najväčšie nástrahy sa núkajú doslova na tácni. Na diskotéke si môžete kúpiť extázu, kamarát ponúkne marihuanu či kokaín, díler s pervitínom si nájde cestu aj do školy. Niektorí drogy len vyskúšajú, iní nimi skúšajú riešiť problémy s rodičmi či sklamanie v láske.
Niekedy je testovanie drog len výsledkom vplyvu nevhodnej partie, pretože rodičia ani netušia, ako ich dieťa trávi voľný čas. "Mladí potrebujú v prvom rade lepší dohľad nad denným režimom, konkrétnu zmysluplnú náplň, pretože k droge často privoňajú len z nudy v snahe zažiť niečo nové," konštatuje Pavel Palkovič, psychiater z bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí.
Väčšina drog narúša psychiku človeka a dlhodobým užívaním poškodzuje vážne zdravie. Marihuana môže okrem iného spôsobiť zápaly dýchacieho systému, pervitín úbytok hmotnosti, heroín poruchy pamäti, únavu, hnačky a zápaly v mieste vpichov, pri extáze hrozí zlyhanie termoregulačného centra a opuch či krvácanie do mozgu, a kokaín likviduje tráviaci systém, pľúca i srdce.
Alžbeta Slováková © SME
Čo môže mladým
skomplikovať zdravie
l nedostatočné oblečenie v zimnom období
l tesný odev
l chôdza v obuvi s vysokými opätkami
l pravidelná návšteva solária
l časté farbenie vlasov a lakovanie nechtov
l exponované používanie mobilu
l trávenie dlhých hodín pri počítači
l fajčenie
l pitie alkoholu
l nechránený sex
l extrémne športové aktivity
l piercing a tetovanie
l prejedanie sa a nedostatok pohybu alebo odmietanie potravy
l užívanie drog