SME

Kliešte už začínajú útočiť

Problém s kliešťmi nie je výhradou letných mesiacov. Postihnutým hrozí najmä borelióza a encefalitída, prípady úmrtí sú výnimočné.

(Zdroj: WWW.SXC.HU)

BRATISLAVA. Aj keď sa kliešťom najviac darí v júni a septembri, nakaziť pri neopatrnom správaní sa môže človek aj v ostatných mesiacoch od skorej jari do neskorej jesene. Stačí krátka prechádzka po parku.

Mnohí sa mylne domnievajú, že tento parazit číha na stromoch. V skutočnosti sa pohybuje skôr v nízkych porastoch, v kríkoch alebo na steblách trávy. Takto sa ľahko zachytí na odev a ešte rýchlejšie na odhalenú pokožku nohy. Preto je múdrejšie nosiť dlhé nohavice, ktoré si treba zastrčiť do vysokých topánok či ponožiek, alebo voliť tepláky zakončené gumou. Po úspešnom nástupe putuje kliešť po tele a hľadá si vhodné miesto na prisatie. Keďže pomocou vylúčených slín s anestetikom miesto vpichu najprv umŕtvi, postihnutý jeho zahryznutie a prítomnosť vôbec necíti. Vnímať ho začne až vo fáze satia krvi, počas ktorého už môže dostať do krvného obehu vírus, ktorý prenáša.

Nákaza kliešťovej encefalitídy

Aj keď vírusy encefalitídy či inej choroby prenášajú len dve percentá kliešťov, nikto si nemôže byť istý, či práve on nemá do činenia s infikovaným hmyzom. Kto nemá vďaka očkovaniu vytvorené protilátky proti nákaze, mal by postupovať pri každom náleze kliešťa na tele opatrne, pretože sa môže infikovať vírusom encefalitídy. Toto ochorenie v minulosti predstavovalo smrteľné riziko, dnes už najmä len zdravotné.

"Aj keď už roky žiadny pacient na následky tohto ochorenia v našej nemocnici nezomrel, mali sme prípad trvalej invalidity. Pri kliešťovej encefalitíde hrozí poškodenie mozgových blán, ale i postihnutie mozgu. Človek môže mať pretrvávajúce ťažkosti so sústredením, pamäťou alebo kvalitou spánku," povedala Kvetoslava Orlovská, primárka Infekčného oddelenia Fakultnej nemocnice v Trenčíne, kde majú s týmto ochorením bohaté skúsenosti.

Prvé príznaky infekcie sa objavia asi po týždni a majú charakter chrípky s typickými zvýšenými teplotami, bolesťami hlavy a tela a pocitom únavy. Po odznení problémov sa po dvoch až štyroch týždňoch ohlási druhá fáza sprevádzaná aj vysokými horúčkami, stavmi blúznenia, prípadne bezvedomia. "Pacienti s touto diagnózou sa sťažujú hlavne na prudké bolesti hlavy, najmä v noci, ale aj na poruchy spánku a problémy s koncentráciou. Neraz majú problémy s chôdzou a udržaním rovnováhy. Liečime ich antibiotikami, krátkodobo kortikoidmi a podávaním vitamínov, ktoré majú za úlohu posiľňovať imunitný systém organizmu. Je preto individuálne, ako rýchlo sa kto s chorobou vysporiada. Po odchode z nemocnice sa musí každý ešte zotaviť počas dostatočne dlhej rekonvalescencie a my vývoj jeho zdravotného stavu sledujeme ešte ďalšie dva roky," dopĺňa primárka.

Nebezpečná je i borelióza

Po uhryznutí kliešťom sa však do krvného obehu môže dostať aj mikrób lymfskej boreliózy. V takom prípade zaregistruje infikovaný človek často po siedmich až desiatich dňoch zväčšujúcu sa červenú škvrnu v mieste prisatia. Niekedy je miesto sfarbené do fialova a svrbí.

Príznakom však môže byť aj horúčka, bolesti svalov, trasenie a únava. Ak sa choroba nediagnostikuje a nelieči, po niekoľkých týždňoch sa zvyknú objaviť problémy spojené s nervovou sústavou - bolesti hlavy, končatín i chrbtice, porucha citlivosti, stuhnutie šije, obrna lícneho nervu. Zápal potom prechádza aj na svaly a môže tak zasiahnuť aj srdce. V ďalšom štádiu po niekoľkých rokoch sa postihnutý ocitne vo fáze chronických problémov s kĺbmi, kožou i nervovým systémom.

Najlepšia ochrana očkovaním

Ochrániť sa pred kliešťom dá používaním repelentných prípravkov alebo kozmetických insekticídov na odpudenie hmyzu, ktoré sa môžu aplikovať rovnako na pokožku ako na oblečenie a obuv. Pomôže aj zvýšená kontrola tela pri večernej hygiene. Všímať si treba miesta s tenkou kožou, kde sa najčastejšie tento hmyz zvykne usídliť - priestor pod kolenom, na vnútornej časti stehien, za ušami, pod pazuchou.

Obzvlášť dôležité je to u detí, ktoré nebezpečenstvo a nástrahy prírody nevnímajú. Zabúdať by sa nemalo ani na domáce zvieratá, častým objektom záujmu kliešťov bývajú psy, najmä tie s krátkou srsťou.

Najdokonalejšiu ochranu pre dospelých i deti predstavuje očkovanie, ktoré však zdravotné poisťovne nehradia. Prvé dve dávky vakcíny sa podávajú v priebehu jedného až troch mesiacov, tretia po šiestich až dvanástich. Preočkovať by sa človek mal každé tri roky. Každá očkovacia dávka stojí okolo 500 korún.

"Očkovanie je najúčinnejšou prevenciou a možno ho absolvovať kedykoľvek počas roka, ale najvhodnejšie je začať v zimných mesiacoch. Vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve, skôr ako nastane obdobie masívneho výskytu tohto parazita," vysvetľuje Lenka Šramková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Existuje aj skrátená schéma očkovania, kedy sa druhá dávka podá už o 10 dní až dva týždne. Tieto dve dávky už môžu aspoň čiastočne chrániť pred ochorením.

Točiť, vrtieť či kývať?

Ak si na tele nájdete kliešťa, miesto dezinfikujte a parazita z tela vytiahnite kývavým pohybom. Použiť treba pinzetu, pretože pri uchopení holou rukou hrozí rozpučenie, pri ktorom môže dôjsť k nákaze aj postriekaním pokožky či spojiviek obsahom čriev kliešťa. Opatrnosť je na mieste aj pri práci s pinzetou, pri odtrhnutí hlavičky sa riziko infekcie zvyšuje. Kto nemá istotu alebo potrebnú zručnosť, mal by radšej navštíviť chirurgickú ambulanciu, kde zvládnu tento úkon profesionálne. Platí to najmä v prípade problému s kliešťom u detí. Po základnom ošetrení je nevyhnutné najbližšie dni miesto uhryznutia sledovať, či nezostáva dlho červené, prípadne sa nezapáli. Dôvodom pre návštevu lekára sú aj príznaky podobné chrípke niekoľko dní po objavení kliešťa.

Postihnutý je les i mestské parky

Kliešte nájdete najčastejšie na okrajoch zmiešaných listnatých a ihličnatých stromov v nadmorskej výške od 700 do 800 metrov. Nie však vylúčená ich prítomnosť ani v inom prostredí.

Kliešte sa môžu vyskytovať aj v meste. Nebezpečenstvu sú však vystavení najmä turisti, lesní robotníci alebo sezónni brigádnici, ktorí sa pohybujú v zmiešaných lesoch s listnatými i ihličnatými stromami do nadmorskej výšky od 700 do 800 metrov.

Na Slovensku máme 37 endemických ohnísk. Najviac sa kliešte infikované vírusom encefalitídy vyskytujú na západe krajiny, najmä v Trenčianskom kraji, na juhu komárňanského regiónu a opatrní by mali byť aj návštevníci okolia Rožňavy.

Podľa výskytu ochorení u ľudí sú hlavné prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v oblasti Tríbeča, Vtáčnika, Nitrianskej a Pohronskej pahorkatiny v údolí Váhu až do okresu Považská Bystrica, v oblasti Malých Karpát, v Záhorskej nížine a v Kováčskych kopcoch, v Krupinskej vrchovine, v Slovenskom krase a v Slánskych vrchoch.

"Logicky sa tento parazit vyskytuje práve v trenčianskom, považsko-bystrickom a nitrianskom okolí, ktoré majú priaznivé podmienky," povedal Branislav Peťko z parazitologického ústavu SAV v Košiciach. "Vyhovuje mu oblasť prechodu nížiny do pohoria a celý obvod Karpát má preň ideálnu nadmorskú výšku. V posledných rokoch však sledujeme jeho výskyt aj vo vyššie položených územiach, kde sa hlavne množí."

Naopak, pre vysychanie nížin kliešť ustupuje z južných častí Slovenska. Bratislava, ktorá v minulosti dominovala v štatistike, sa v posledných rokoch ocitla na konci zoznamu.

Podľa pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave bolo u nás v predošlých rokoch registrovaných v priemere 70 prípadov kliešťovej encefalitídy, v roku 2006 to však bolo až 91 prípadov. "Minuloročná bilancia bola priaznivejšia. Z celého Slovenska nahlásili 57 prípadov, z toho 37 mužov," povedala hovorkyňa úradu Lenka Šrámková. Najviac ich bolo už tradične v Trenčianskom kraji, za ktorým nasledovali Žilinský a Nitriansky. Smrteľné prípady sa v minulom ani predminulom roku nevyskytli.

V Čechách problém s týmto parazitom trápi najmä obyvateľov a návštevníkov lokalít v povodí Sázavy, Vltavy, Dyje a Berounky. A zasiahnutý je vlastne celý stred Európy, proti kliešťovej encefalitíde sa musia brániť Maďari i Rakúšania.

"S nebezpečenstvom sa môžu stretnúť aj dovolenkári a najmä ich štvornohí priatelia počas pobytu v krajinách okolo Stredozemného mora. Ale skôr na začiatku a konci sezóny, vo vrcholnom lete majú kliešte útlm," vysvetľuje docent Peťko.

Alžbeta Slováková
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 694
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 525
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 287
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 13 030
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 655
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 980
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 590
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 352
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


SkryťZatvoriť reklamu