BRATISLAVA. Od začiatku júla môžu imunomodulačnú liečbu sklerózy multiplex mať uhradenú aj pacienti, ktorí ochoreli vo veku nad 45 rokov. Kategorizačná komisia zrušila staršie pravidlá, podľa ktorých mohli moderné lieky dostať, len ak sa začali s liečbou pred 45. rokom. Ak začali neskôr, museli ich odborní lekári žiadať o výnimku. "Prax ukázala, že o inštitúte výnimky lekári nemali informácie," uviedla predsedníčka združenia sclerosis multiplex Nádej Jaroslava Valčeková.
Argumenty ministerstva
Združenie sa o zrušenie vekového obmedzenia liečby pokúšalo dlhodobo, ministerstvo ho však obhajovalo. Poukazovalo na všeobecnú zhodu o tom, že liečba interferónmi je najefektívnejšia v počiatočných štádiách ochorenia, pri nízkom stupni neurologického deficitu. Tvrdilo tiež, že do doterajších klinických štúdií sa zaraďovali prevažne mladší pacienti, ktorých vekový priemer sa pohyboval do 35 rokov. Podľa ministerstva nie sú dôkazy o účinnosti liečby vo vyšších vekových kategóriách. Liečba je podľa ministerstva ekonomicky náročná a vekový limit zabezpečil dostupnosť liečby tej skupine pacientov, ktorí z nej mohli profitovať najviac.
Čo je skleróza multiplex
Skleróza multiplex je neliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém vrátane mozgu a miechy. Prejavuje sa zápalom a rozkladom myelínového obalu nervových vláken, čo vedie k prerušeniu prenosu vnemov nervovou sústavou. Pacienti pociťujú únavu, znecitlivenie končatín, vidia rozmazane či zdvojene, strácajú rovnováhu, majú ťažkosti pri chôdzi a nezriedka ochrnú. Najčastejšie sa vyskytuje medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života a postihuje viac ženy ako mužov. Ide o dlhotrvajúce chronické ochorenie, ktorým na Slovensku trpí asi osemtisíc ľudí. Z nich asi 50 je v skupine vyše 45-ročných, ktorým by podľa názoru lekárov mohla pomôcť imunomodulačná liečba.