BRATISLAVA. Dôležitým faktorom pri raste nádorov je tvorba nových ciev, ktoré ho zásobujú. Angiogenéza hrá významnú úlohu pri bežných procesoch v tele, napríklad pri vývine embrya a placenty alebo pri hojení rán. Všetky tkanivá potrebujú živiny a kyslík, ktoré im zabezpečujú cievy.
Tento pozitívny proces sa však pri rakovine mení na krajne negatívny. "Vzniknuté cievy vyživujú novotvar, ktorého rýchly rast predstavuje pre pacienta vážny zdravotný problém. Do cievok navyše prenikajú opačne z nádoru rakovinotvorné bunky a metastázujú do iných orgánov, čím sa znižujú šance na vyliečenie," vysvetľuje Peter Beržinec, klinický onkológ Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre.
Problém rieši bevacizumab
Cieľom odborníkov bolo zastaviť tvorbu nových cievok, prípadne zredukovať počet existujúcich. Účinná látka bevacizumab, ktorá dopĺňa tradičnú liečbu onkologických pacientov, tieto vlastnosti má. Spôsobuje zmenšovanie a zánik malých krvných ciev v okolí nádoru a zastavuje rast nových. "Zvyšuje tým efektívnosť chemoterapie až o 30 percent. Výhodou je, že pacienti tento inhibítor dobre znášajú, nežiaduce účinky, napríklad krvácanie alebo hypertenzia, sa vyskytujú zriedkakedy," konštatuje docent Beržinec.
Liečbu si už úspešne vyskúšali pacienti s rakovinou hrubého čreva a konečníka, najnovšie testujú jej výhody pacienti s rakovinou pľúc a prsníka.
Nádej aj pre beznádejné
prípady
Každý rok pribúda 1,5 milióna nových prípadov karcinómu pľúc, ktorý je aj najčastejšie dôvodom úmrtia v zozname ostatných druhov nádorov. Osemdesiat percent predstavujú mužskí pacienti, dôvodom je aj fajčenie. "Problémom je, že človek o ochorení dlhý čas ani netuší, symptómy sú nevýrazné. Mnohí podceňujú dlhodobý kašeľ, pripisujú ho dôsledkom fajčenia alebo bežnému zápalu priedušiek. Nález odhalí až mamografia," konštatuje docent Beržinec.
Najviac nebezpečný je malobunkový karcinóm, najprogresívnejší v celej onkológii. Rýchlo vytvára metastázy a môže spôsobiť smrť pacienta už v priebehu štyroch až šiestich týždňov. Nebezpečný však môže byť aj nemalobunkový karcinóm, pacienti s touto diagnózou prežívali po liečbe v priemere desať mesiacov. Nová látka však zvyšuje ich šance o 30 percent.
Testujú ho ďalší pacienti
Rovnaké skúsenosti majú onkológovia v oblasti rakoviny prsníka. "Nový liek skvalitňuje život pacienta, pretože cielene ovplyvňuje rast nádoru a nezasahuje zdravé bunky organizmu. Človek sa preto cíti lepšie. Tento liek u pacientiek s rakovinou prsníka prelomil hranicu jedného roka a predstavuje pozitívny trend v celej onkológii," povedal Jozef Šufliarsky z Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Liek je prístupný pacientom na celom Slovensku, ale pretože ide o finančne náročnú liečbu, o indikácii rozhodujú onkologické centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Ošetrujúci lekár musí poslať kompletné dokumenty onkologického pacienta. V prípade súhlasu komisie absolvuje trojmesačnú liečbu, ktorej výsledky centrum opäť posúdi a rozhodne o jej pokračovaní alebo ukončení.
Alžbeta Slováková