Pani Emília sa tešila z osemročného vnuka a z príchodu ďalšieho, keď jej pred rokom objavili vodu v pľúcach a CT potvrdilo prítomnosť nádoru. Dôvodom na návštevu lekára bol kašeľ, ktorého sa nevedela už niekoľko týždňov zbaviť. Hospitalizovaná na onkológ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ii absolvovala chemoterapiu. Absolvovala pätnásť cyklov terapií, vždy musela prísť na tri dni do nemocnice.
Keď jej ponúkli možnosť nového lieku, čím by sa ako pacientka stala súčasťou štúdie, po porade s rodinou súhlasila. "Stačilo už chodiť len ambulantne na infúzie s novou látkou, po troch mesiacoch sa nádor zmenšil. Po chemoterapii som schudla, ale teraz sa to už spravilo. Cítim sa dobre, domáce práce zvládam, dokonca pomáham dcére starať sa o vnúčatá," hovorí pani Emília.
Podobne je na tom Ľubomír z Topoľčian, ktorému rakovinu pľúc diagnostikovali minulý rok v septembri. Bolelo ho istý čas pod lopatkou. Röntgen ukázal fľak na pravej strane, takže sa okamžite ocitol na pľúcnom oddelení ružinovskej nemocnice s nádorom na pľúcach a léziou na prieduškách. Vďaka novému lieku sa už vôbec necíti ako pacient. "Za posledné mesiace som nabral toľko síl, že si trúfam vrátiť sa späť do práce," tvrdí.
Mária má vo svojich 33 rokoch už deväťročnú skúsenosť s rakovinou. Ako rehoľná sestra sa venovala intenzívne misiám najmä v Rumunsku. Choroba však urobila škrt predstavám o poslaní. Po diagnóze zhubného tumoru na prsníku jej ho museli amputovať. Ďalších šesť rokov absolvovala s prestávkami chemoterapiu a musela sa vzdať pôvodných ambícií. Po novej liečbe sa však jej plány opäť menia. "Vrátila som sa do školy, študujem teológiu, a keď úplne vyzdraviem, chcem sa venovať opäť misijnej činnosti," hovorí Mária.