BRATISLAVA. Glaukóm alebo zelený zákal je vážne chronické ochorenie, ktoré znižuje kvalitu zraku a pri neliečení môže spôsobiť jeho úplnú stratu. Na svete žije asi 70 miliónov ľudí s touto diagnózou a predpokladá sa, že rovnaký počet o svojom ochorení ani netuší. "Vo vyspelých krajinách je glaukóm dokonca najčastejšou príčinou slepoty," povedala Silvia Koutunová, očná lekárka z Bratislavy.
Rizikovým faktorom nenávratného poškodenia očného nervu je v prvom rade vek. Postihuje najmä ľudí starších ako 40 a hlavne 60 rokov. "V súčasnosti, keď nám populácia starne, máme čoraz viac pacientov, ktorí majú síce predĺžený, ale menej kvalitný život, neraz spojený s čiastočnou alebo i úplnou stratou zraku," hovorí Erika Vodrážková, primárka Očnej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskej Petržalke.
K ďalším rizikovým faktorom patrí zvýšený vnútroočný tlak, krátkozrakosť, vysoký alebo nízky krvný tlak, poranenia očí, cievne ochorenia, napríklad v súvislosti s artériosklerózou alebo cukrovkou, a tiež výskyt tohto ochorenia v rodine.
Strata priestorového videnia
Ján Košovský z Bratislavy je povolaním biológ, k práci preto dobrý zrak nevyhnutne potrebuje. Jeho zraniteľnosť si uvedomil pred dvoma rokmi, keď mu lekárka oznámila, že pre vysoké štádium poškodenia očného nervu čoskoro nebude na jedno oko vidieť. "Asi päť rokov som podceňoval určité problémy a nenápadné symptómy. Napríklad okolo svetelných zdrojov som videl náznak dúhy a občas som v interiéri registroval predmety akoby zahalené jemnou hmlou. Trvalo to minúty i hodiny, na druhý deň sa vnímanie upravilo. K odborníkovi som však išiel, až keď sa oko zapálilo," hovorí starší pacient. Pacientom s glaukómom sa väčšinou v pohľade vyvárajú stále dominantnejšie tmavé miesta, ktoré obraz postupne zmenšujú. Pánovi Košovskému sa však pohľad pomaly zatemňoval. "Dnes, keď už na jedno oko vôbec nevidím, som každý deň konfrontovaný so stratou priestorového videnia. Nemám presný prehľad o polohe a vzdialenosti predmetov a často siahnem do prázdna," hovorí. Zároveň musí absolvovať liečbu, ktorej cieľom je zachrániť schopnosť videnia druhého oka, ktoré je tiež zasiahnuté týmto ochorením.
Liečba vyžaduje disciplínu
Po zistení glaukómu sa s ním pacient musí vyrovnať, pretože poškodenie zrakového nervu je trvalé. Vďaka disciplíne a kvalitnej spolupráci s ošetrujúcim lekárom sa dá poškodenie zrakového nervu spomaliť a kvalita videnia aktuálna v čase stanovenia diagnózy udržať. Pacient s glaukómom by mal mať dostatok spánku a pohybu, nemal by fajčiť. Práce pri počítači sa vzdať nemusí, táto činnosť glaukóm nezhoršuje.
Väčšiu šancu majú, samozrejme, ľudia, ktorým lekár objaví glaukóm ešte v prvých štádiách. "Najväčším paradoxom je, že dlhé obdobie, celé mesiace i roky, nemusí pacient pociťovať žiadne symptómy. Ani bolesti hlavy či problémy s videním," vysvetľuje doktorka Koutunová. Pri podozrení na ochorenie musí lekár zmerať očný tlak i hrúbku rohovky, vyšetriť predný segment oka a preveriť všetky zrakové funkcie. Nález potom musia potvrdiť ešte ďalšie vyšetrenia špeciálnymi prístrojmi.
Najprv sa začína konzervatívnou liečbou, berú sa lieky na zníženie vnútroočného tlaku a lokálne sa aplikujú kvapky. Ak klasika nezaberie, alternatívou je chirurgický zásah alebo operácia laserom.
Dajte si odmerať vnútroočný tlak
Každý, kto chce niečo urobiť pre svoj zrak a odrádzajú ho preplnené čakárne pred očnými ambulanciami, môže využiť akciu Slovenský deň glaukómu. V pondelok 19. mája bude k dispozícii 132 očných ambulancií v desiatich mestách. Kompletný zoznam ambulancií nájdu záujemcovia na webovej stránke glaukómovej sekcie Slovenskej oftalmologickej spoločnosti www.sos-gs.sk.