BRATISLAVA. Takéto pasty a kefky neexistujú, hovorí profesor Ivan Erdelský o výrobkoch z reklamy, ktoré majú zabrániť paradontóze. "Mnohí pacienti význam zubnej kefky preceňujú. Starostlivosť o zuby merajú frekvenciou čistenia. Pritom nie je dôležité, ako často, ale akým spôsobom si čistíme zuby."
Ako v prípade päťdesiatročnej pacientky, ktorá od detstva úzkostlivo dbala na ústnu hygienu - zuby si čistila pravidelne ráno i večer. Preto bola prekvapená, keď sa jej začali zuby kývať a ďasná krvácať. Zubný lekár jej vysvetlil, že príčinou jej parodontitídy mohlo byť aj nesprávne čistenie chrupu.
Najmenej vhodnou metódou je horizontálne čistenie zubov, pri ktorom sa kefka nedostane do medzizubných priestorov a čistí iba predné plochy zubov. Vhodnejšie sú krúživé pohyby na vonkajších i vnútorných plochách zubov, pričom štetinky sa dostanú lepšie do medzizubných priestorov. Najúčinnejšou metódou je však pozdĺžne (stieravé) čistenie zubov, a to od ďasna smerom ku korunke zuba i naopak. Štetinky sa tak dostanú aj medzi zuby a môžu odstrániť zvyšky potravy i rozrušiť zubný povlak.
Podľa odborníka je dobré, ak si zvykneme umývať zuby ráno a večer. Nie je však chybou, ak si čistíme zuby po každom jedle. Povlak na zuboch totiž vzniká už dve hodiny po vyčistení zubov, dozrieva však až po 70 hodinách.
Najvhodnejšia je mäkká zubná kefka s malou hlavičkou. Pri tvrdej kefke a nesprávnej technike hrozí poškodenie zubnej skloviny i obnaženia krčkov zubov. Odborníci odporúčajú aj dentálnu niť, ktorá sa prevlečie medzi zuby tak, aby stierala zubný plak z bočných stien zubov. Vhodná je aj elektrická zubná kefka, ktorá okrem čistenia zubov má aj masážny efekt.
(med)