BRATISLAVA. Celková zubná protéza dnes už nie je problémom pre toľkých ľudí ako v minulosti. A nezmenili sa len technické možnosti, ale aj nazeranie ľudí na protézy. Pred dvadsiatimi rokmi znela šokujúco správa, že medzi bohatými Švajčiarmi je vraj zvykom venovať svojej nastávajúcej ako svadobný dar nové zuby.
"Ešte nedávno by to bolo možno niečo nepredstaviteľné, dnes je to už darček na úrovni - ako nové auto. A povedala by som, že dokonca rozumnejší, pretože implantáty dokážu zázračne predĺžiť mladosť," hovorí stomatologička Zuzana Benková.
Záujem stúpa
Odkedy sa zhruba pred štrnástimi rokmi naši stomatológovia vyškolili v technológii implantovania, dopyt po tomto spôsobe obnovy funkcie zubov vzrástol. Rovnako sa zlepšili aj materiálové a technické možnosti týchto zákrokov. Implantáty ani dnes nie sú lacnou záležitosťou, ich ceny sa pohybujú od päť- do 30-tisíc korún. Výhodou je, že sa pomocou nich dajú nahradiť chýbajúce zuby bez toho, aby ošetrenie zasiahlo vedľajšie zuby.
Zákrok môže komplikovať napríklad vážne ochorenia srdca, obličiek alebo osteoporóza.
Každý zub má cenu zlata
Kvalitný a dobre urobený implantát môže vydržať aj dvadsať alebo tridsať rokov. Za predpokladu, že je človek zdravý a venuje svojmu chrupu primeranú starostlivosť.
Dodržiavanie hygieny a preventívnych opatrení je, samozrejme, dôležité v každom veku. "Mladý človek si často neuvedomuje, ako veľmi mu môže v staršom veku chýbať zub, o ktorý sa zbytočne pripravil," hovorí stomatológ Arnold Šedivý. "Je napríklad veľký rozdiel, či je protéza úplná, alebo má oporu aspoň v jedinom zube, ktorý sa podarilo v čeľusti zachrániť. Platí to zvlášť pri dolnej protéze, pretože tá sa pre nedostatok miesta v ústnej dutine nedá urobiť tak pevne ako vrchná, ktorá má oporu v podnebí."
Zubná protetika má dnes veľa možností - okrem novších implantátov a klasických snímateľných úplných protéz sú to rôzne typy koruniek, faziet, mostíkov a fixných či čiastočných náhrad. Dajú sa s nimi riešiť zmeny, ktoré vznikajú na zuboch kazmi, chorobami ďasien, úrazmi, ale aj vrodené defekty, ako napríklad chyby skloviny. Mona Gáliková © SME