BRATISLAVA. Malária sa zvykne spájať najmä so vzdialenými krajinami alebo vzdialenou minulosťou. Komára, ktorý tohto parazita prenáša, však našli odborníci v posledných rokoch aj na našom území.
"Ešte v roku 2004 bol zistený nebezpečný druh komára rodu anopheles, prenášač malárie, v prírodnej rezervácii Jurský Šúr. Ďalšie som v nasledujúcich rokoch našiel pri Komárne, Nových Zámkoch, Leviciach a na východnom Slovensku, väčšinou v blízkosti rybníkov a vodných kanálov," hovorí Nasir Jalili z Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Hrozí epidémia?
Slovensko je, pokiaľ ide o maláriou, už päťdesiat rokov neendemické územie, Svetová zdravotnícka organizácia ho za nemalarickú oblasť vyhlásila v roku 1963. To znamená, že takmer celé polstoročie sa tu neobjavil prípad ochorenia z domáceho zdroja. Môže sa však situácia znovu obrátiť? "Nie je to také jednoduché. Aby sa na určitom území vytvorila pre populáciu epidemiologicky nebezpečná situácia, sú nevyhnutné viaceré podmienky. Že sa aj tu tieto druhy komárov vyskytujú, ešte neznamená, že si môžeme z rybačky pri vodnej nádrži na južnom Slovensku doniesť domov maláriu," hovorí mikrobiológ, ktorý sa problematikou komárov zaoberá už osemnásty rok.
Hostiteľom parazita, ktorý potrebuje na svoje prežitiu krv, je človek a samička komára. Ak jeden z hostiteľov chýba, jeho životný cyklus sa preruší. Po uštipnutí infikovaným komárom sa parazit dostane najprv do pečene, kde napáda bunky. Vzniká kolónia nových parazitov, ktorá môže tkanivo pečene deštruovať aj niekoľko mesiacov alebo rokov. Napokon sa vyplavia do krvi, kde likvidujú červené krvinky. Výsledkom môže byť okrem klasických ťažkostí ako triaška, vysoká teplota či potenie aj chudokrvnosť. V tomto štádiu reprodukcie parazita môže človeka uštipnúť ďalší komár rodu anopheles a až vtedy sa napĺňajú podmienky pre možnú epidémiu malárie. "Na to by však bolo treba, aby na určitom izolovanom priestore došlo k infikovaniu viacerých ľudí naraz," konštatuje mikrobiológ.
Hmyz rozširuje svoje teritóriá
Zmeny klimatických podmienok, najmä globálne otepľovanie, spôsobili, že komáre, ale aj iný hmyz, ktorý je nositeľom rôznych ochorení, z roka na rok rozširuje oblasť svojho výskytu. "Pred troma rokmi sa na Slovensku objavili napríklad komáre prenášajúce srdcového červa," komentuje doktor Jalili. Napáda najmä psy a mačky, ale ohrozuje aj zdravie človeka, pretože sťažuje prietok krvi v cievnom systéme.
Každý rok postihne malária 500 až 700 miliónov ľudí a dva milióny na jej následky zomrú. Odborníci hovoria dokonca o vzostupe tohto tropického ochorenia vo svete. Z 3 500 druhov všetkých komárov je 400 rodu anopheles, ktoré prenášajú práve pôvodcu malárie. Z toho je dvadsať veľmi nebezpečných. Na Slovensku sa zachytilo šesť druhov komárov, ktoré sú schopné pôvodcov malárie prenášať.
Príznaky malárie
vysoká horúčka záchvaty zimnice a návaly tepla potenie bolesti hlavy, chrbta a svalov pocity nevoľnosti a zvracanie
Čo môže parazit spôsobiť
likvidáciu červených krviniek poškodenie pečene, obličiek, pľúc,srdca, tráviaceho systému i mozgu smrť Prevencia: antimalariká, repelenty a svetlé šatstvo
Užívať antimalariká by mal každý, kto plánuje cestu do rizikových krajín. Chrániť sa však musí aj ďalšími opatreniami.
Pred maláriou sa treba chrániť počas celého roka. Každý, kto sa chystá do rizikovej oblasti so zvýšeným výskytom tohto ochorenia, mal by sa poradiť s lekárom o spôsobe ochrany už osem týždňov pred vycestovaním. Antimalariká ako základnú výbavu pred cestou si hradí každý sám, ich cena sa pohybuje od tisíc do 1 400 korún za jedno balenie, ktoré môže byť sedemdňové až štvortýždňové. Druh antimalarík zvolí lekár podľa konkrétnej oblasti. "K najrizikovejším patrí Afrika, najmä rovníková, juhovýchodná Ázia i sever Južnej Ameriky," konštatuje Ľudmila Šišková z infekčnej ambulancie Polikliniky cudzokrajných chorôb v Bratislave.
Lieky by však nemali byť jedinou ochranou. O kvalite prevencie rozhodne samotný cestovateľ. "Mal by používať repelentné prostriedky na odpudenie hmyzu a je dobré ich aplikovať aj na odev. Vhodnejšie sú svetlé farby oblečenia, ktoré by malo telo dostatočne zahaľovať," upozorňuje lekárka. Treba si tiež pamätať, že komáre prenášajúce maláriu zvyknú útočiť najmä za šera a na úsvite.
"Mnohí podceňujú možnosť nákazy a po návrate prestanú tabletky proti malárii okamžite brať. Vhodné je však užívať antimalariká pre inkubačnú dobu ešte nasledujúce dva týždne, pretože nakazený komár môže človeka uštipnúť aj pri odchode z krajiny v hoteli alebo letiskovej hale," dodáva doktorka Šišková.
(bes)
K lekárovi treba ísť hneď
Malária sa dá vyliečiť na infekčnom oddelení za niekoľko dní. Pri oneskorenej diagnóze však hrozí zlyhanie organizmu.
Bolesti hlavy a chrbta, vysoké teploty, únava, zimnica striedaná s návalmi tepla. Týmito príznakmi trpí človek infikovaný maláriou. Choroba sa prejaví do jedného až štyroch týždňov po uštipnutí. Záchvaty triašky sa opakujú podľa typu ochorenia každé tri až štyri dni, ale niekedy aj častejšie. Trvajú niekoľko minút a odznievajú ešte viac ako pol hodiny. Pacienti sa liečia na infekčných oddeleniach. "Aktuálne takéhoto pacienta nemáme. Ale sporadicky sa na našom oddelení prípady s týmto ochorením objavujú. Nie sú to len dovolenkári alebo cestovatelia, ale aj imigranti," hovorí Vladimír Rolný, primár Kliniky infektológie a geografickej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou na bratislavských Kramároch.
Pri najmenšom podozrení netreba s návštevou lekára otáľať. Symptómy podobné chrípke nie je múdre podceňovať, najmä po absolvovaní cesty do rizikového prostredia. Pri neskoršej diagnóze hrozí rozpad červených krviniek a poškodenie vnútorných orgánov, či už pečene, obličiek, srdca, pľúc, žalúdka, čriev, alebo mozgu.
"Mali sme aj prípad mladej pacientky, ktorá na našej klinike následkom malárie pred troma rokmi podľahla. Išlo o multiorgánové zlyhanie organizmu," hovorí Ivan Schréter, prednosta kliniky pre infekčné choroby Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. U väčšiny má však choroba štandardný priebeh spojený so záchvatmi zimnice. Lieky zvyknú parazita zneškodniť už v priebehu niekoľkých dní. Horšie je to v prípade človeka s oslabeným imunitným systémom. "Rád by som apeloval na všetkých, ktorí plánujú cestu do krajín s výskytom malárie, aby nepodceňovali nebezpečenstvo a považovali užívanie antimalarík za nevyhnutné," upozorňuje profesor Schréter.
(bes)