BRATISLAVA. Väčšina ľudí mala aspoň raz v živote problém s poruchou trávenia, či už s pokazeným žalúdkom následkom nesprávnej kombinácie a konzumácie množstva potravín, alebo s črevnou chrípkou. Vysoké percento obyvateľov má však chronické ťažkosti tráviaceho systému.
Poruchy a ochorenia tohto vnútorného systému postihujú približne 40 až 80 miliónov Európanov a ročne predstavujú viac ako 4 milióny hospitalizácií. Priame i nepriame výdavky týkajúce sa funkčných porúch a ochorení tráviaceho traktu ročne vynaložené na európskom kontinente sa odhadujú na takmer 8 miliárd dolárov.
Škodí aj pálenie záhy
Tráviace problémy sú často chronické a majú negatívny dopad na kvalitu života človeka. Gastroezofageálny reflex je spätný návrat kyseliny medzi žalúdkom a pažerákom, ktorý sa u ľudí s týmto problémom vyskytuje najmä po konzumácii mastných jedál a údenín. Na prvý pohľad banálny problém pálenia záhy netreba podceňovať. "Pri neliečení môže dôjsť k zápalom sliznice pažeráka i k poškodeniu tohto orgánu a je tiež rizikovým faktorom rakoviny," tvrdí gastroenterologička Iveta Čierna. Pacient by si mal preto upraviť stravovanie i životný štýl - vynechať alebo obmedziť koreniny, vyprážané jedlá, čokoládu, kofeín, sýtené a alkoholické nápoje, vzdať sa fajčenia a jesť malé porcie jedál. A po jedle by si nemal hneď ľahnúť.
Časté problémy tráviaceho traktu
Zmena stravovacích návykov je kľúčová aj pri odstraňovaní chronickej zápchy. Pacient sa má orientovať na potraviny chudobné na tuky a opačne - bohaté na vlákninu. Pomáha aj príjem dostatočného množstva tekutín a zvýšenie pohybovej aktivity a v prípade potreby zníženie hmotnosti. Pri zanedbaní nekomplikujú život len bolesti brucha, ale aj možná tvorba hemoroidov a kolorektálneho karcinómu.
Niektorí ľudia trpia striedaním zápchy a hnačky. Dôvodom je pravdepodobne syndróm dráždivého čreva. Ide o narušenú pohyblivosť čriev, ktorá sa vyskytuje častejšie u žien. "V tomto prípade treba okrem tukov obmedziť aj vlákninu a orientovať sa skôr na probiotické výrobky, ktoré zlepšujú stav črevnej flóry a funkčnosť tejto časti tráviaceho traktu," radí Dagmar Szekyová zo Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
Aj na vznik vredovej choroby žalúdka a hrubého čreva vplývajú nutričné faktory a spôsob stravovania. Hoci v rozvojových krajinách vplýva na vysoký výskyt týchto zdravotných problémov aj nízka úroveň hygieny.
"Takmer 50 percent populácie má helikobaktera, no len 80 percent z nich má symptómy - bolesti žalúdka," konštatuje doktorka Čierna. Táto infekcia spojená so zápalom sliznice žalúdka môže byť predpokladom pre vznik žalúdočného vredu. Žlčové kamene sú problémom pre 15 percent populácie, podobne zápal pečene a pankreasu najmä v dôsledku prekonanej hepatitídy alebo enormnej konzumácie alkoholu.
Lekár poradí najlepšie
Mnohí ľudia riešia rôzne zažívacie ťažkosti domácimi liekmi. Pri chronických problémoch je však lepšie navštíviť svojho praktického lekára. "Pri podozrení na vážnejšie ochorenie pošle pacienta k odborníkovi. Ale pri bežných problémoch mu dokáže pomôcť radou i liekom aj sám," hovorí Peter Lipták, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecných praktických lekárov.
Aj ťažkosti s tráviacim traktom si vyžadujú pozornosť. Dôsledkom zanedbania zdravotného stavu môže byť rakovina žalúdka alebo kolorektálny karcinóm, ktorý predstavuje tretiu najčastejšiu formu rakoviny v rozvinutých krajinách. Každý rok zomiera na toto ochorenie podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 600-tisíc ľudí.
Odborníci na výživu odporúčajú
- zvýšiť príjem potravín rastlinného pôvodu (ovocie, zelenina, cereálie) a rýb
- znížiť príjem tukov, vyprážaných a tučných jedál
- pravidelne jesť probiotické výrobky
- dodržiavať pitný režim, ale piť málo kávy a minimum alkoholu
- jesť pomaly a jedlo dobre požuť
- nefajčiť
- venovať sa pohybovým aktivitám
- udržiavať si hmotnosť v medziach normy
- zvládať stres