SME

Sú energetické nápoje nezdravé?

Pitie vysoko energetických nápojov, ktoré v posledných rokoch zaplavili trh, by sa nemalo preháňať. Prítomnosť kofeínu môže spôsobiť ťažkosti pacientom s poruchami rytmu srdca.

Energetické nápoje sľubujú prílev chýbajúcej energie. Niekto si ich dopraje len výnimočne, aby preklenul chvíľkovú indispozíciu, ale podaktorí ich pijú denne. Proti občasnej konzumácii nenamietajú ani odborníci. "Ak si neprofesionálny šofér energetickým nápojom zvýši schopnosť koncentrácie počas osemhodinovej cesty k moru, nevidím v tom problém. Hoci ideálnejší je opakovaný krátkodobý odpočinok v priebehu jazdy," hovorí detský psychiater Ján Šuba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skúšky radšej bez stimulovania

Študenti zvyknú po podobných prostriedkoch siahať počas skúšobného obdobia. "Považujem za nevhodné takéto stimulovanie psychických funkcií. Stimulujúce látky len potlačia pocity spánku či únavy a koncentrácia sa zlepšuje len krátkodobo. V skutočnosti študent v snahe udržať si vo forme svoje schopnosti čo najdlhšie môže, naopak, znížiť svoj intelektuálny výkon. Na druhý deň môže pamäť zlyhať," konštatuje doktor Šuba, primár kliniky detskej psychiatrie. A pri konzumácii týchto nápojov sa môžu dostaviť vážne poruchy spánku a koncentrácie, predráždenosť a u disponovaných jedincov aj krátkodobé psychické poruchy.

SkryťVypnúť reklamu

Kofeín krvný tlak nezvyšuje

Jednou z hlavných stimulačných látok energetických nápojov je kofeín, ktorý pôsobí na centrálnu nervovú sústavu a pri nadmernej konzumácii môže byť nebezpečný pre niektorých pacientov s chorobami srdca. "V posledných rokoch odborníci prehodnotili niektoré názory na kávu," hovorí Alžbeta Béderová, odborníčka na výživu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. "Zistilo sa, že pravidelná konzumácia jednej až dvoch šálok nepredstavuje pre zdravého človeka riziko vysokého krvného tlaku."

Pri zvyšovaní dennej dávky kofeínu však môžu mať pacienti s vysokým krvným tlakom už komplikácie. A kofeín nie je vhodný ani pre tehotné ženy, najmä v prvých dvoch tretinách gravidity, ani pre dojčiace matky.

SkryťVypnúť reklamu

Srdce bije rýchlejšie

Že kofeín nezvyšuje krvný tlak, potvrdil aj Pavol Brunclík, vedúci jednotky intenzívnej starostlivosti Internej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove. "Zrýchľuje však frekvenciu srdca. Preto odporúčam obmedziť pitie kávy hlavne pacientom po infarkte," hovorí kardiológ. "Jedna-dve plechovky energetického nápoja počas dňa nemôžu negatívne ovplyvniť reakcie organizmu. Situácia sa však mení pri zvyšovaní dávok a prípadnej kombinácii s alkoholom. Ten samotný môže spôsobiť poruchy rytmu srdca," konštatuje doktor Brunclík.

Väčšie množstvá energetických nápojov však nezaťažujú len srdcovo-cievny systém, ale aj žalúdok a nervový systém. A rýchle nárasty a poklesy hladiny cukru v krvi môžu vyvolať aj výkyvy psychickej rovnováhy a bolesti hlavy.

SkryťVypnúť reklamu

Nič pre deti

Jedna šálka kávy obsahuje v priemere asi 85 miligramov kofeínu, čo zodpovedá množstvu nachádzajúcemu sa aj v jednej plechovke energetického nápoja. Deťom preto do rúk energetický nápoj v žiadnom prípade nepatrí. "Nevhodná je pre nich už konzumácia kolových nápojov, vypitím obsahu len jednej fľaše dostanú dávku 11 až 17 miligramov kofeínu. Táto látka však môže viesť k hyperaktívnemu správaniu detí," tvrdí doktorka Béderová.

"Považujem za absurdné, ak sám rodič napriek zrozumiteľným odporúčaniam výrobcu dieťaťu takýto nápoj ponúkne," dopĺňa doktor Šuba.

Vodka Red Bull? Zlý nápad

Kombinácia alkoholu a energetických nápojov ohrozuje zdravie. Napriek tomu sú miešané nápoje s ich obsahom bežne dostupné.

Energetické nápoje sú hitom diskoték. Dávajú výdrž tancovať a zabávať sa neskoro do noci alebo až do rána. Po vypití nápoja s vysokým obsahom kofeínu a cukru sa zvýši výkonnosť takmer na maximum. No len čo hladina cukru v krvi klesne, dostaví sa o to väčšia únava.

SkryťVypnúť reklamu

Prílev síl je len ilúziou. Organizmus je vybičovaný atmosférou i povzbudzujúcimi látkami, ktoré tieto nápoje obsahujú. Človeku sa síce predlžuje fyzická aktivita, ale pri tanci prichádza rýchlo o tekutiny a minerály, ktoré si nedopĺňa. A dehydratácia môže mať za následok napokon kolaps, prehriatie a vážne ohrozenie zdravia. Navyše pri konzumácii miešaných nápojov s alkoholom človek nedokáže posúdiť, koľko alkoholu vlastne vypil.

"Alkohol prehlbuje dehydratáciu. Práve pri kombinácii alkoholu, energetických nápojov a vyčerpania má opitosť často netypický priebeh. Hrozia nepredvídateľné situácie. Jedinci reagujú rôzne, ale často agresívne a dokonca autodeštruktívne," hovorí Ján Šuba, primár Kliniky detskej psychiatrie Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Paradoxom je, že hoci na plechovke nechýba upozornenie na nevhodnosť konzumácie spolu s alkoholom, takto miešané nápoje mladým na diskotékach predávajú bežne.

SkryťVypnúť reklamu

Keď lekári zachraňujú

Na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave riešia pravidelne prípady opitých mladistvých, alebo i detí, ktorých dopraví záchranka neraz i v bezvedomí. "Neviem posúdiť, koľkí v skutočnosti okrem alkoholu pili aj energetické nápoje. Ak sa k nám dostane pacient v takomto stave, v prvom rade zisťujeme prítomnosť alkoholu alebo psychotropných látok," hovorí Jozef Kepl, zástupca prednostu kliniky. "Nekontrolujeme však množstvá zložiek, ktoré energetické nápoje obsahujú, pretože nejde o patologické, ale o potravinové zložky, ktoré organizmus nemôžu intoxikovať."

Z hľadiska fyziologického môže podľa lekára skladba takýchto nápojov zosilniť buď halucinogénny účinok drogy, alebo účinky alkoholu. Mladému človeku stačí vypiť menej alkoholu a dostane sa do fázy opitosti skôr. "Keby bol prijatý funkčný zákon o zákaze alkoholu, fajčenia a konzumácie energetických nápojov do 18 rokov, určite by zdraviu mladých len prospel," skonštatoval doktor Kepl.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozí aj závislosť?

Závislosť od alkoholu, fajčenia a drog je vedecky dokázaná a preto nepochybná. Ale už sa hovorí aj o možnej závislosti ľudí, ktorí pri každom prejave vyčerpanosti siahajú po energetických nápojoch, pretože telo si na pravidelné množstvo prísunu kofeínu a cukru zvyklo. "My sa orientujeme na tie najväčšie nebezpečenstvá a problematiku energetických nápojov nesledujeme," povedal riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica. "Ale v zásade môže vzniknúť problém kolapsu, ak mladý človek okrem alkoholu alebo psychotropných látok prijme aj nápoj s obsahom týchto látok, ktoré účinok drogy ešte zintenzívnia."

Energy drink

Alkohol - horší odhad miery opitosti, čím vzniká riziko otravy alkoholom, zvyšený krvný tlak, srdcová činnosť i sebavedomie a sklon k agresii.

SkryťVypnúť reklamu

Kokaín - zvýšená srdečná činnosť a riziko srdcového záchvatu či infarktu a problémov s dýchaním.

Extáza - riziko prehriatia organizmu a zlyhania srdca, pri vyšších dávkach aj smrti.

Pri všetkých kombináciách, ktoré predstavujú záťaž aj na pečeň, hrozí dehydratácia organizmu.

(Podľa webovej stránky OZ Odyseus)

Alžbeta Slováková


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 838
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 906
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 990
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 804
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 908
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu