BRATISLAVA. Obdobie dovoleniek je šancou aj pre pacientov s alergiami. Morský vzduch, slnko a relax dokážu posilniť organizmus aj pre zvyšok roka. Už od júna mnohí z nich odpočívajú v niektorej z prímorských krajín, kde všetky zdroje alergénov už bezpečne odkvitli. K najideálnejším patrí Chorvátsko či Grécko a vôbec oblasť Stredozemného mora. "Už pred tridsiatimi rokmi som práve popri pobreží tejto časti sveta absolvoval ako jeden zo šiestich lekárov cestu zaoceánskou loďou s 800 pasažiermi, všetko astmatikmi. Prvé noci sme pomaly nevedeli, komu skôr pichnúť injekciu alebo dať infúziu. Postupne sa však počet záchvatov redukoval a ku koncu mesiaca sa už všetci bez problémov zabávali. Príroda je jednoducho zázračná," spomína alergológ Ivan Hruškovič.
Inšpirovaný aj touto skúsenosťou organizoval neskôr každý rok pobyty pri mori pre 200 malých astmatikov zo Slovenska.
Základom je imunoterapia
Alergikom najviac pomáha krátkodobý pobyt pri mori. Pri dlhšom môžu mať, naopak, problémy, čo sa stáva napríklad diplomatom a zamestnancom slovenských ambasád s týmto ochorením v prímorských lokalitách. Život s alergiou a snaha eliminovať jej negatívne prejavy, ktoré majú tendenciu zhoršovať sa, si vyžaduje v prvom rade disciplínu. Najschodnejšou cestou je správna životospráva a šport. Známy plavec zo sedemdesiatych rokov Mark Spitz vravieval, že svojej chorobe odplával. Bol totiž ťažký astmatik. K celkovej imunoterapii patrí podľa odborníka aj očkovanie. Napriek často opakovaným radám lekárov si mnohí pacienti zdravý štýl života neosvoja.
"Najnovšie sa venujem projektu primárnej prevencie proti astme. Okrem edukácie základných princípov správneho spôsobu života je súčasťou aj rodinná anamnéza. Pri výskyte astmy v rodine napríklad mladú mamičku motivujeme, aby čo najdlhšie dojčila. Ešte stále nedokážeme doceniť prínos materského mlieka pre zdravie a posilňovanie imunitného systému dieťaťa," hovorí profesor Hruškovič. Aj keď dojčené dieťa z rodiny astmatikov alergiu mať môže, nehrozia mu vážne štádiá, keď pri dýchaní musia pomáhať respiračné prístroje.
Najohrozenejšie sú mestské deti
Zatiaľ čo štyridsať percent obyvateľov miest sa vyrovnáva s niektorou formou alergie, z detí farmárov v Alpách ochorie len jedno percento. "Dôvodom je nielen horská klíma a vegetácia, ale aj blízkosť domácich zvierat v stajniach," vysvetľuje profesor Hruškovič. "Zdrojom alergénov sú aj kravy a ovce, prípadne hlodavce. Preto si gravidná žena v takomto prostredí už počas tehotenstva vytvára protilátky, ktoré sa dostanú do organizmu dieťaťa. A to je potom celý život odolné."
Genetika - nádej pre pacientov
"Za problém s alergiou zodpovedajú gény, ktoré sa postupne zapaľujú pod vplyvom rôznych okolností ako lampičky," hovorí odborník. V súčasnosti poznáme 22-tisíc génov a z toho tristo súvisí priamo s alergiami. Podľa profesora Hruškoviča, ktorý sa ako alergológ a imunológ zaoberá aj genetikou, je odpoveďou na alergie "vypnutie či upokojenie" konkrétnych génov, čo sa už darí pri myšiach. "V prípade ľudskej populácie to bude možné až v horizonte 20 až 50 rokov."
Dovolenkujúcim alergikom radíme
- do lekárničky pribaliť dostatok svojich liekov, skontrolovať, či nie sú po expiračnej dobe, tiež antihistaminikum s predĺženým účinkom a lokálne kortikosteroidy na zvládnutie akútneho stavu, očné kvapky s antihistaminikom pre prípad alergického zápalu spojiviek, nosové kvapky a repelenty na ochranu pred komármi a kliešťmi
- vyhýbať sa severnejším a horským oblastiam, kde je vrchol peľovej sezóny posunutý o mesiac, aj v ostatných krajinách si treba preveriť aktuálnu peľovú situáciu
- v hoteli i reštauráciách vyhľadávať nefajčiarske zóny
- ak vankúš v izbe je páperový, dať si ho vymeniť za syntetický
- informovať sa o skrížených alergických reakciách, v mieste pobytu zvážiť konzumáciu rýb, orechov a ovocia, najmä druhov, ktoré človek nemá ešte odskúšané
- neprechádzať sa, keď je prašno a vietor silno fúka
- dodržiavať pitný režim, aby sa nevysušovali dýchacie cesty
- chrániť sa slnečnými okuliarami i prikrývkou na hlave a každodenným sprchovaním a umytím vlasov po príchode do hotela
Alžbeta Slováková
Alergologička: V cudzom prostredí buďte opatrní
O nebezpečenstvách, ktoré v exotických krajinách hrozia alergikom, hovorí Zuzana Rennerová, lekárka zo zdravotníckeho zariadenia Pneumo-Alergo centrum v Bratislave, ktorá sa okrem astmy, kožných alergií a pľúcnych problémov u detí zaoberá aj potravinovou alergiou.
Aké potravinové alergie sa vyskytujú najčastejšie?
"Výskyt potravinovej alergie je rozdielny v závislosti od veku. Kým u malých detí ide najmä o alergiu na mlieko, vajíčka a múku, u starších detí a dospelých dominujú rôzne druhy orechov, ryby, plody mora a o niečo menej ovocie a zelenina. Vo všeobecnosti sa však výskyt potravinovej alergie preceňuje. Kým subjektívne ťažkosti udáva okolo 20 percent ľudí, skutočný výskyt potravinových alergií predstavuje iba 2 až 3 percentá."
Hrozia dovolenkárom skrížené alergie, ak zjedia niektoré druhy potravín?
"V prvom rade asi treba vysvetliť, čo znamená skrížená alergia. Zjednodušene povedané, niektoré alergény - či už potravinové, alebo inhalačné, majú podobnú štruktúru a človek, ktorý je alergický na jeden alergén, môže reagovať aj na ďalšie. Najčastejšie ide o skríženú reakciu peľov brezy s ovocím, najmä s jablkom, s koreňovou zeleninou a s orechmi. Poznáme aj skríženú reakciu medzi jednotlivými druhmi orechov alebo medzi rôznymi druhmi rýb. Prejavy alergie na potraviny sú rôzne. Od miernych, ako je pálenie podnebia, svrbenie, nádcha, kožné reakcie, črevné ťažkosti, až po sťažené dýchanie, opuch hrdla a najzávažnejší prejav - anafylaktický šok. U ľudí trpiacich závažnými reakciami na potraviny sa charakter reakcie môže meniť a nikdy sa nedá predvídať, aká ťažká bude nasledujúca. Treba sa preto radšej vyhýbať konzumácii rizikových potravín v každom prostredí a to aj počas dovolenky pri mori, kde rybám a plodom mora nie je ľahké odolať."
Ktoré prímorské miesta sú pre alergikov nebezpečné pre posun vegetácie?
"Nie je možné zodpovedať presne, ktoré lokality a ktorá vegetácia môže byť škodlivá. Alergici reagujú na rôzne alergény, pre každého môže byť rizikom niečo iné. V rámci Európy existuje stránka www.polleninfo.org, na ktorej si každý môže nájsť aktuálne peľové informácie pre jednotlivé európske krajiny, pri niektorých štátoch aj predpovede na ďalšie týždne."
Je pre astmatikov dovolenka náročná na cestu a zmenu klímy vôbec vhodná?
"Každý astmatický pacient by mal dodržiavať svoju pravidelnú liečbu a vedieť, čo robiť v prípade akútneho záchvatu. Pre stabilizovaného pacienta by nemala cesta do zahraničia predstavovať závažný problém. A vo všeobecnosti je pobyt pri mori pre alergikov prínosom."