SME

Čo nájdete v sanitke?

Defibrilátor, kardiomonitor či lieky proti bolesti sú len časťou výbavy každého vozidla záchrannej služby. Lekár v každej sanitke nie je.

Záchranári Renata Štebová a Michal Smažák sú jedným z tímov spoločnosti International Rescue System, ktorý má stanicu záchrannej služby pre potreby hlavného mesta, umiestnenú vo Vajnoroch. Foto SME - Peter ŽákovičV prípade zdravotného problému alebo nehodZáchranári Renata Štebová a Michal Smažák sú jedným z tímov spoločnosti International Rescue System, ktorý má stanicu záchrannej služby pre potreby hlavného mesta, umiestnenú vo Vajnoroch. Foto SME - Peter ŽákovičV prípade zdravotného problému alebo nehod

BRATISLAVA. Čo všetko pre vás môžu spraviť záchranári, ak zavoláte sanitku? "Vybavenie vozidla rýchlej záchrannej služby formuluje vyhláška z roku 2006. Podľa nej k základnej výbave patrí v prvom rade defibrilátor a kardiomonitor, ktoré pomáhajú v prípade srdcovej slabosti alebo infarktu," hovorí Dagmar Tomčányová, hlavný záchranár jedného z poskytovateľov rýchlej záchrannej služby, International Rescue System, ktorý prevádzkuje 25 staníc zdravotníckej pomoci, z toho štyri v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak má človek problém s dýchaním, je možné použiť ventilátor pľúc. Po úrazoch alebo záchvatoch mávajú ranení dýchacie cesty upchaté sekrétmi a hlienmi. Problém vyrieši odsávačka. Dávkovač kyslíka zase zabezpečí dostatok a pravidelnosť dýchacieho objemu a injekčný dávkovač presné množstvo a frekvenciu aplikovaného lieku. "Vyžaduje si to najmä situácia v súvislosti so srdcovým záchvatom alebo poranením hlavy," hovorí hlavná záchranárka. Súčasťou základnej výbavy každého vozidla je aj zostava liekov, či už proti bolesti, srdečnej slabosti, alebo pri problémoch obehového systému.

Na krv nie je miesto

Záchranári disponujú aj technikou, ktorou vyslobodzujú zraneného človeka zakliesneného v dopravnom prostriedku. Používa sa pri dopravných nehodách, pádoch alebo iných nešťastiach, kam sanitka dorazí skôr ako hasiči alebo iné záchranárske tímy. Nechýbajú nožnice na plech, špeciálna doska, vesta na znehybnenie chrbtice, goliere na fixáciu krčnej chrbtice v rôznych veľkostiach a vákuové i klasické dlahy nevyhnutné pri zlomeninách končatín. "Záchranár môže použiť aj kompletnú infúznu súpravu a nahradiť krv roztokom, ak došlo k masívnym stratám tejto vzácnej tekutiny," hovorí Tomčányová. Prevážať krv by bol problém, pre transport bola nevyhnutná chladnička so zásobami všetkých krvných skupín. "Vozidlo záchrannej služby je v prvom rade mobilná ambulancia na poskytnutie prvej pomoci a zabezpečenie vitálnych funkcií. Cieľom je čo najrýchlejší transport pacienta do nemocnice, kde sa o neho postarajú tímy s komplexným prístrojovým vybavením," dodala hlavná záchranárka. Výnimkou je ťahač s návesom pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti najmä pri hromadných nešťastiach alebo katastrofách vybavený ambulanciou typu ARO a malým lôžkovým oddelením, ktorý je podľa záchranárov doslova malou nemocnicou na kolesách.

SkryťVypnúť reklamu

Aj bez lekára

Nie v každom vozidle záchrannej služby sedí lekár, často stačia dvaja záchranári, z ktorých jeden je aj šoférom. Charakter stavu pacienta zhodnotí podľa informácií volajúceho koordinátor operačnej zdravotnej stanice a podľa typu zákroku pošle sanitku s lekárom alebo bez neho. "Naši záchranári, ktorí sa na túto profesiu pripravujú počas trojročného nadstavbového štúdia, sú schopní pacienta oživovať, stabilizovať i aplikovať injekciu do žily. Ak sa situácia zmení, operatívne volajú dodatočne aj lekára," vysvetľuje Dagmar Tomčányová.

Novinky: zastavenie krvácania, najmenší ultrazvuk

Najväčším poskytovateľom zdravotnej pomoci na Slovensku je spoločnosť Falck Záchranná, ktorá prevádzkuje 74 staníc záchrannej zdravotnej starostlivosti v desiatich regiónoch. Do výbavy svojich sanitných vozidiel pridávajú v tomto roku dve novinky. "V prípadne masívneho krvácania môžeme pacientovi pomôcť aplikáciou absorbčného hemostatika, ktoré zabráni ďalším krvným stratám. Vedci tento prostriedok vyvinuli pôvodne pre potreby americkej armády a používa sa najmä pri svalovo-kostných a veľkých poraneniach viacerých orgánov," hovorí riaditeľ spoločnosti Ján Šteso.

SkryťVypnúť reklamu

Druhou pomôckou je najmenší ultrazvuk na svete, ktorý umožňuje zistiť krvácanie v brušnej dutine či osrdcovníka, hromadenie tekutiny i vzduchu alebo ohrozenie plodu u tehotnej ženy.

Vybavenie sanitky

Vo vozidlách záchrannej zdravotnej služby nechýba ani EKG na sledovanie srdečnej aktivity, resuscitátor na oživovanie ranených či umelý kyslík pre prípady komplikácií s dýchaním. Foto SME - Peter Žákovič

Fakty o záchrannej zdravotnej službe

  • počet staníc záchrannej služby sa zvýšil z 90 na 264

  • ročne majú tímy záchranárov 360-tisíc výjazdov

  • priemerný dojazdový čas sanitky k pacientovi je 10 až 11 minút

  • záchranári jazdia na vozidlách značky Mercedes-Benz, Volkswagen, Nissan, Renault Master, Ford či Toyota, v horských oblastiach disponujú aj dvojmotorovými vrtuľníkmi

Prečo som sa stal záchranárom

SkryťVypnúť reklamu

Renata Štebová, záchranárka:
Pracovala som ako zdravotná sestra v nemocnici. Táto práca je určite zaujímavejšia, až adrenalínová. Veľa zažijete, aj sa dozviete, musíte sa často prispôsobovať novej situácii. Ale niekedy je človeku ťažko. Napríklad keď vám napriek úsiliu odchádza ťažko zranený sedemnásťročný chlapec, ktorý spadol pod vlak.

Eva Bednárovská,lekárka:
Pracujem aj ako lekárka na anestoziologicko- resustitačnom oddelení v nemocnici, kde väčšinou ležia ľudia v kritickom stave. Po čase mi začala chýbať komunikácia s pacientom. Záchranná služba je pre mňa určitá výzva dokázať rýchlo reagovať v kritickej situácii a prípadne aj možnosť odborne rásť. Podmienkou je však aj dostatočná zanietenosť, je to náročná služba. Mnohí lekári nevydržia a odchádzajú.

Michal Smažák, záchranár:
Som hasičom a dodnes sa venujem aj tejto práci. Ale životné i odborné skúsenosti si dopĺňam prácou u záchranárov. Najprv som však musel absolvovať dvojročné nadstavbové štúdium. Pri výnimočných situáciách, najmä nehodách, využívam obe profesie.
telo clanku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 203
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 487
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 680
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 536
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 592
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu