BRATISLAVA. Na Slovensku je 338 prírodných a umelých nádrží, 50-tisíc kilometrov riek a 252 plavární a krytých bazénov. V turisticky príťažlivých lokalitách a v prevádzkovaných zariadeniach dohliadajú na bezpečnosť ľudí pri kúpaní plavci záchranári. "V súčasnosti máme vyškolených 3 400 pracovníkov, ktorí zrealizujú stovky väčších i menších zásahov počas sezóny," povedal Igor Baran, prezident Záchrannej vodnej služby na Slovensku. "Žiaľ, niekedy napriek fyzickej obratnosti i zdravotnej odbornosti človeka nezachránia."
Slováci sa často topia
Utopenie je druhá najčastejšia príčina smrteľných nehôd hneď po autonehodách. Počas sezóny sa u nás utopí okolo 50 ľudí. "Len pre porovnanie. V Chorvátsku, ktoré žije ako prímorský štát z turistického ruchu, sa v priebehu leta utopí asi šesť ľudí," upozorňuje Baran. Príčinu vidí v podceňovaní nebezpečenstva najmä na voľných vodných plochách aj riekach a preceňovaní svojich schopností. A tiež v rezignácii na kedysi bežne organizované plavecké výcviky. "Školy na prenajatie bazénov peniaze nemajú a mnohí školáci potom nevedia plávať. Preto aj narástol počet utopených detí do desať rokov," konštatuje prezident vodných záchranárov. Medzi najčastejšími príčinami utopenia u dospelých dominuje alkohol a zlyhanie telesných orgánov a tým aj vitálnych funkcií organizmu.
Zmenili sa kritériá
Ešte donedávna platili špeciálne kritériá prijaté ešte v roku 1987. Presne formulovali podmienky pre prácu plavčíkov a upravovali aj oddelenie plochy pre plavcov a neplavcov či priestoru pre člnkovanie. V súčasnosti platné predpisy z roku 2006 len stručne uvádzajú povinnosť prevádzkovateľa zabezpečiť primeraný počet plavčíkov. "Dôsledkom nejasne formulovaných podmienok garancie bezpečnosti môže byť tragická udalosť, keď dôjde k nárazu člna do plavca. V zahraničí majú záchranný systém omnoho prísnejší," dodáva Igor Baran.