SME

Záujem Slovákov o kurzy rastie

Potápať sa môžu už menší školáci, ale aj starší dôchodcovia. Aby bol šport bezpečný, do kurzu a výstroja treba investovať.

Pri výcviku potápania nie podstatný typ potápačskej školy, ale skôr konkrétny inštruktor a jeho charakter práce.
foto - sita/apPri výcviku potápania nie podstatný typ potápačskej školy, ale skôr konkrétny inštruktor a jeho charakter práce. foto - sita/ap

BRATISLAVA. Aj keď je Slovensko krajinou bez mora, pomaly objavuje potápanie ako zaujímavú alternatívu relaxu. "Prvý boom bol na prelome tisícročí, keď si nejeden podnikateľ kúpil výstroj a absolvoval základný kurz. Mnohí to však brali iba ako súčasť imidžu a nevenovali sa potápaniu naplno. Pred štyrmi rokmi nastal útlm, ale s klesajúcou hodnotou eura záujem ľudí začal stúpať," hovorí dlhoročný potápač, inštruktor potápania a patológ v jednej osobe Michal Palkovič. Dôvodom je aj charakter ponuky cestovných kancelárií do typických morských lokalít, ktoré sa zvyknú orientovať práve na rekreačné potápanie a zapožičiavajú dovolenkárom kompletný výstroj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minimálne týždňový kurz

Naučiť sa potápať sa dá v priebehu siedmich dní, ale viesť ho musí odborník. "Na Slovensku ponúkajú služby viaceré potápačské školy. Nie je ani tak podstatné, ktorú si záujemca vyberie, ale aký konkrétny inštruktor ho bude učiť," vysvetľuje Palkovič, ktorý ako potápač s lekárskym vzdelaním môže reálne, a teda aj zodpovednejšie zhodnotiť zdravotný stav i fyzické dispozície človeka na tento šport. "Zásadou je maximum päť frekventantov v jednom kurze, s ktorými pracujú dvaja potápačskí profesionáli. Len tak je možné venovať sa každému individuálne," pokračuje.

Týždňový kurz sa začína ponormi v bazéne. "Po obzeraní dlaždičiek sa premiestnime do terénu, kde už po zvládnutí dýchania a hlavných zásad absolvuje každý štyri asi polhodinové ponory," vysvetľuje inštruktor. Bratislavskí potápači chodia najčastejšie na Zlaté piesky, na južné senecké jazerá a na Košariská pri Dunajskej Lužnej.

SkryťVypnúť reklamu

Od školáka po starú mamu

Na potápanie si neraz trúfnu i muži nad sedemdesiat a ženy okolo šesťdesiatky. Starší ľudia sú uvážlivejší a majú väčší rešpekt pred vodou ako mladší, ktorí viac riskujú, ale zase majú lepšiu kondíciu, a preto znášajú väčšiu záťaž.

Začať s potápaním podľa odborníka môžu osemročné deti, keď sa dokončí vývoj vnútorných dutín a ich mentálna uvedomelosť je na takej úrovni, že sú schopné počúvať povely. Nikdy sa však nesmú potápať samy. Desaťročné dieťa si už môže urobiť juniorskú certifikáciu a od pätnásteho roku života má šancu po absolvovaní kurzu dostať štandardný certifikát.

Nie je to lacné

Získať garanciu kvalitného potápania bez rizika zdravotného problému nie je lacná záležitosť. Kurz stojí od 7,5 (249 eur) až 8-tisíc korún (266 eur) a potápačský výstroj vyjde asi na 50-tisíc korún (1660 eur). "Mne však vydržal dvanásť rokov, investovať treba len do náplne potápačských fliaš. V skutočnosti načierame hlbšie do vrecka aj pre iné športy. Na podobnú sumu vyjde súbor golfových palíc, za snoubord dáte 30-tisíc (996 eur), lyže s celým vybavením stoja tiež pár tisíc, a to ešte človek neráta drahé permanentky na vleky a fakt, že sa rýchlo opotrebujú," konštatuje doktor Palkovič.

SkryťVypnúť reklamu

Investícia je, samozrejme, potrebná len v prípade, že sa potápaniu chce niekto venovať počas celého roka. Ak ho spája len s relaxom pri mori, tamojšie potápačské centrá výstroj požičiavajú.

Alžbeta Slováková © SME

Tri druhy potápania

n Rekreačné

potápanie v malých hĺbkach s možnosťou kedykoľvek sa vynoriť, po absolvovaní týždňového kurzu je frekventant schopný zvládnuť zásady bezpečného potápania.

n Technické

realizuje sa vo veľkých hĺbkach v náročnom prostredí, ako sú zamrznuté vodné plochy, jaskyne alebo vraky lodí na morskom dne, vyžaduje špeciálny výcvik a detailne pripravený výstroj i plán ponoru.

n Komerčné

súvisí s pracovnou činnosťou pod vodou, keď treba opravovať loď alebo zariadenie na priehrade, pracovníci nie sú potápačmi v pravom zmysle slova, ale musia absolvovať výcvik, aby pod vodou dokázali robiť špeciálnu činnosť, napríklad zváranie, dve hodiny práce pod tlakom zodpovedajú osemhodinovej pracovnej záťaži na súši.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu