
FOTO - Kaligrafia, vyd. Príroda

FOTO - Kaligrafia, vyd. Príroda
Predmet, ktorý často používame, alebo ho máme stále na očiach, si zvyčajne vyberáme veľmi starostlivo. Ak je to darček od blízkeho, bude nám ho pripomínať o to výraznejšie, keď ho darca pre nás pripravil vlastnoručne. Máme istotu, že máme originál, akým sa nemôže pochváliť nikto iný, ale aj to, že nám daroval kúsok seba. A pri výrobe na nás myslel.
V domácnosti aj na pracovisku denne siahame napríklad po hrnčekoch a šálkach. Bežný priemyselný výrobok môžeme jednoduchým spôsobom dotvoriť nápisom, dekoratívnym vzorom či iným označením. Takto si urobíme aj koreničky s vlastným dekorom alebo iné praktické predmety do domácnosti.
Použijeme jednofarebný nezdobený porcelánový hrnček a farby na keramiku, ktorá tvrdne v rúre na pečenie. Na sklené predmety použijeme farbu na sklo alebo olejovú farbu, túto nezapekáme. Na výrobu šablóny je najvhodnejší pauzovací papier a priehľadný film, na vyrezanie vzorov orezávací nôž a nožničky. Farbu nanášame vyradenými zubnými kefkami rozstrekovaním. Guličkové pero, tenkú čiernu fixku, dve ceruzky spojené lepiacou páskou, plastovú misku a lepiacu pásku použijeme na vytvorenie a prenesenie vzoru.
1. Odstrihneme pás pauzovacieho papiera veľký ako povrch hrnčeka. Spojenými ceruzkami dvojitým ťahom napíšeme text na pauzovací papier a obtiahneme ho fixkou. Na pauzovací papier priložíme rovnako veľký film, prilepíme ho páskou o podklad a guľôčkovým perom obtiahneme text.
2. Film potom položíme na noviny a orezávačom vyrežeme text. Vyrezanú časť odložíme a neskôr nalepíme dočasne na hrnček (napríklad vnútro písmena O alebo A). Film je pružný, preto ho narežeme na menšie kúsky, nalepíme na hrnček a dolepíme vyrezané časti. Ostatné časti, ktoré chceme zachovať v pôvodnej farebnosti, prekryjeme a vyplníme aj vnútro hrnčeka.
3. V tégliku, trebárs od jogurtu, rozmiešame zvolený farebný odtieň a farbu striekame štetinami zubnej kefky na povrch. Keď nanesieme po zaschnutí ešte jeden rovnaký odtieň, stopa bude intenzívnejšia, keď zvolíme iný odtieň či farbu, dostaneme zaujímavejšiu štruktúru. Podľa návodu výrobcu farbu necháme vytvrdiť a potom ju zapečieme v rúre. Potom môžeme nádoby aj umývať, najlepšie však ručne.
Vzory na sklené a iné materiály, ktoré neznesú teplotu v rúre, vyrábame olejovou farbou (najlepšia je maliarska na obrazy z tuby). Na sklo je v predaji aj špeciálna farba. Nanášať ju môžeme tiež striekaním kefkou alebo plochým štetcom. Aby nestekala, používame ju hustejšiu, povrch musí byť dokonale odmastený. Po zaschnutí možeme aj takto upravené predmety šetrne ručne umývať vodou a saponátom.
ĽUBOMÍR ŠIMNA