SME

Na pohotovosti zápaly nevyliečia

Niektorí rodičia v panike bežia s prechladnutým dieťaťom na pohotovosť. Iní chronický problém podcenia, až ich škôlkarovi hrozia po opakovanej nádche a zápaloch stredného ucha vážnejšie ochorenia.

Akútne infekcie postihujú deti v predškolskom veku až osemkrát častejšie ako ostatnú populáciu. U niektorých sa môžu vyvinúť až do štádia chronických ochorení.Akútne infekcie postihujú deti v predškolskom veku až osemkrát častejšie ako ostatnú populáciu. U niektorých sa môžu vyvinúť až do štádia chronických ochorení. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Deti trpia virózami 6- až 8-krát častejšie ako dospelí. Ich organizmus je proti nim menej odolný a navyše sa neraz pohybujú medzi infikovanými rovesníkmi.

Na jeseň, keď prichádza chladnejšie počasie a po prázdninách sa začína škola, stúpa najmä u detí pravdepodobnosť chrípkových ochorení.

Rodičia, často priveľmi úzkostliví, vyhľadajú aj pri menších ťažkostiach dieťaťa večer alebo cez víkend pohotovosť. "Tam dieťa síce odborne ošetria a poskytnú liek proti bolesti i zápalu, no riešia len príčiny, nie dôvody problému," upozorňuje Janka Jakubíková, prednostka Detskej ušno-nosno-krčnej kliniky Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.

Ťažkosti vďaka medikamentom a intenzívnej starostlivosti väčšinou ustúpia, takže rodičia návštevu praktického lekára napokon vynechajú. "A to je práve chyba." Detský lekár, ktorý navyše dieťa od narodenia pozná, by mal podľa Jakubíkovej dať odobrať a zhodnotiť kultiváciu a liečiť dieťa zásadne. Inak sa môže s komplikáciami ocitnúť aj v nemocnici. Podstatou problému môže byť napríklad aj pneumokoková infekcia, ktorá v niektorých prípadoch vyvolá vážne zdravotné problémy.

Z nedoliečených chronické

"Deti trpia najmä prechladnutím prínosových častí," hovorí Jakubíková. "Okrem akútnych bakteriologických zápalov môže ísť v prípade oslabeného organizmu o chronicky zapálené mandle. Deti do päť rokov mávajú opakovane aj zápaly stredného ucha." Až 40 percent detí v tomto veku zápal podľa nej dostane aspoň raz.

Keď sa viróza nevylieči dostatočne, obranyschopnosť organizmu sa ešte viac zníži. "Dôvodom môžu byť nosné mandle v nosohltane. Ide o zhluk tkaniva, ktorý sa pri infekcii zväčší. Za lalokmi niekedy zostávajú baktérie, ktoré sa dokážu veľmi rýchlo zmobilizovať," vysvetľuje odborníčka.

Stačí studený vietor, chladnejšie počasie a malý pacient, ktorý sa len pred týždňom spamätal z virózy, sa začne opäť sťažovať na bolesti v hrdle alebo v uchu.

Zväčšená mandľa sťažuje aj dýchanie počas spánku. Dieťa máva otvorené ústa, cez ktoré sa vírusy najmä v škôlkarských spálňach, kde ležia deti blízko pri sebe, dostanú do organizmu veľmi rýchlo.

Pre nádchu v nemocnici

Zápal, ktorý v tele koluje, sa môže občas dostať aj do kosti. Vtedy treba pred antibiotickou liečbou ložisko chirurgicky vyčistiť.

"Niekedy je dieťa ohrozené zápalom mozgových blán alebo sa mu ťažšie dýcha pre opuchy pri zápale prínosových dutín," hovorí Jakubíková. Spuchnúť môžu aj viečka a k najproblematickejším, hoci zriedkavým, patrí absces krčnej tepny pri angíne, keď sa môže dostať infekcia do krvného riečiska a spôsobiť tak sepsu čiže otravu krvi a zlyhávanie všetkých životne dôležitých orgánov.

V nemocnici skončila aj dvaapolročná Viktorka, u ktorej sa náhle skomplikovalo liečenie nádchy. Odborné vyšetrenie objavilo hnisavý zápal stredného ucha. Išlo o akútne ochorenie spôsobené pneumokokovou infekciou, hoci dievčatko nebolo v kontakte s detským kolektívom.

"Museli sme zaviesť ventilačné trubičky na zjednodušenie odtoku sekrétu, aby sme zabránili zápalu kosti. A začať liečbu špeciálnymi antibiotikami, pretože kmeň sa ukázal ako odolný proti bežným druhom," hovorí otorynolaryngologička Iveta Králinská z ušno-nosno-krčnej ambulancie Detskej fakultnej kliniky v Banskej Bystrici. Viktorku po vyliečení odporučili lekári dať zaočkovať.

Bolesť má aj výhody

Väčšina ochorení horných dýchacích ciest je spojená so zápalom, zvýšenou teplotou, a najmä bolesťou. V tomto prípade má aj výhody, pretože prezradí zdravotný problém a rodičov rýchlo upozorní, že niečo nie je v poriadku.

"Prostredie prínosových dutín je navzájom poprepájané, takže napríklad zápal v nosohltane sa zvykne ozvať aj bolesťami zubov či ucha. Horšou možnosťou je zhubné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť nebolestivým zdurením uzlín," vysvetľuje lekárka.

Bez bolesti prebieha neraz aj mononukleóza, ktorá spôsobuje zväčšenie pečene, alebo tularémia, choroba prenosná zo zajacov. "Ani hnisavý zápal uzlín nemusí bolieť. Súčasťou liečby je aj chirurgické odstránenie zdroja zápalu. V prvom rade je však potrebná presná diagnostika problému," hovorí Jakubíková.

Ako dieťa ochrániť

  • nespoliehať sa na domáce recepty liečby, a najmä pri opakovaných problémoch navštíviť praktického lekára, ktorý dá urobiť testy výterov a potvrdí alebo vylúči prítomnosť baktérie,
  • stravovať dieťa pestro s dostatkom vitamínov a tekutín, n poskytnúť dieťaťu podmienky na dostatočný a kvalitný spánok, n zapájať ho do pohybových aktivít,
  • otužovať ho, a tak posilňovať jeho imunitný systém. Čo deti ohrozuje n akútne infekcie horných dýchacích ciest a nosa s klasickými klinickými prejavmi (nádchou, kašľom, sťaženým dýchaním, nechutenstvom, opuchom slizníc, bolesťami pri prehĺtaní, zvýšenou teplotou),
  • rozšírenie bakteriálnej infekcie a problémy so zápalom stredného ucha, prínosových dutín, mandlí alebo priedušiek, pri ktorých sa zvyšuje tvorba hlienov,
  • akútna alebo chronická bronchitída, zápaly pľúc, prípadne tuberkulóza,
  • výnimočne zápal srdcového svalu spojený s dýchavičnosťou a rýchlou únavou.
Výnimočne hrozí aj strata sluchu
Zápalové ochorenia poškodia niekedy aj sluch dieťaťa. Porucha vo vývoji sluchového orgánu môže nastať už počas tehotenstva, ak sa matka nainfikuje cytomegalovírusom. V niektorých prípadoch sa sluchová dráha poškodí, keď dieťa prekoná meningitídu či mumps, ktorý bol problémom najmä v minulosti. Príčinou straty sluchu môžu byť aj niektoré lieky, najmä pri silnej otrave krvi alebo raste nezhubného nádoru v blízkosti vnútorného ucha, ktorý poškodí kosti a spôsobí prederavenie bubienka. Vznik nádoru môže vyvolať aj chronický zápal stredného ucha.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu