SME

Deťom hrozí tichá smrť

Syndróm nehrozí len predčasne narodeným, postihuje aj deti, ktoré nemali žiadne zdravotné problémy. Rodičia by si ako prevenciu mali osvojiť niekoľko dôležitých zásad starostlivosti.

Senzory zaregistrujú zmeny dychu a ohlásia ich signálom.Senzory zaregistrujú zmeny dychu a ohlásia ich signálom. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Náhle úmrtie dieťaťa je treťou najčastejšou príčinou úmrtí dojčiat, hneď po vrodených vývojových chybách nezlučiteľných so životom a infekciách, ktoré rodičia podcenia.

Syndróm náhleho úmrtia (SIDS) je podľa odborníkov tichá, ničím neohlásená smrť dieťaťa, ktoré sa javí zdravé. „Je to najhoršia situácia pre rodičov zdravých detí, ktorí nie sú ako v prípade dieťaťa so zdravotným problémom vôbec na túto možnosť pripravení,“ vysvetľuje Jiří Jura, pediater z Terchovej a zároveň predseda Slovenskej nadácie SIDS, ktorý sa problematike venuje už tridsať rokov. „Ako lekár som to zažil u môjho malého pacienta len raz. Tento stresujúci zážitok ma primal zaoberať sa týmto problémom,“ hovorí.

Medicína ešte nemá jasno

Príčinu náhleho úmrtia môže odhaliť až pitva. Výskyt syndrómu sa nedá predpokladať ani u predčasne narodených detí s nedostatočne vyvinutým orgánovým systémom a už vôbec nie u dojčiat, ktoré sú zdanlivo zdravé.

„Tridsať až šesťdesiat percent týchto detí malo príznaky ľahkej infekcie, ktorá však sama osebe nie je skutočnou príčinou,“ hovorí Jura. „Je len jedným zo spúšťačov situácie, ktorá vedie k úmrtiu dieťaťa. Tento zdravotný problém je ako zložité pazl, ktoré medicína ešte celkom neposkladala.“

Ako príčiny sa často opakujú problémy s dýchaním, v mnohých prípadoch poruchy metabolizmu. U viacerých obetí objavili odborníci poškodené neuróny, takže sa predpokladá, že vysvetlenie sa bude hľadať na úrovni bunky.

Riziko zvyšuje nezáujem

Syndrómom náhleho úmrtia sú viac ohrozené deti s neukončeným vývinom, s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo mladší súrodenci dieťaťa, ktoré zomrelo na SIDS.

„Rizikovým faktorom je aj nízky socio-ekonomický stav rodiny, v ktorej pre narušenú väzbu prejavuje matka malý záujem o dieťa. Ide často o prípady z rómskej komunity,“ povedal Jura.

Veľkým problémom je, ak matka počas tehotenstva či dojčenia fajčí. Dojčené deti majú podľa vyšetrení hladiny škodlivých látok rovnako vysoké ako ich fajčiace matky. Nikotín spôsobuje nedostatok kyslíka u vyvíjajúceho sa plodu, ktorému sa zhoršuje prekrvenie mozgu a tým aj útlm dýchacieho centra.

Až 80 percent úmrtí nastane do pol roka života dieťaťa a najčastejšie okolo tretieho mesiaca. Súvisí to práve s rozvojom mozgových centier, ktoré riadia dýchanie a srdcovú činnosť. Až 61 percent detí umiera v chladných mesiacoch od novembra do marca, čo zase súvisí s jedným zo spúšťacích mechanizmov - vírusovou infekciou.

„K väčšine úmrtí dochádza počas spánku, keď rodičia spia a nemajú dieťa pod vizuálnou kontrolou. Syndróm častejšie postihuje chlapcov. Nevieme určite prečo, ale asi je to dané prírodou. Aj u nedonosených novorodencov majú väčšiu šancu na prežitie dievčatá,“ povedal Jura.

Najmenších sledujú monitory

Na novorodeneckých oddeleniach fakultnej nemocnice kontrolujú dychové funkcie predčasne narodených deti monitory

Syndróm predčasného úmrtia ohrozuje najmä deti, ktoré sa predčasne narodili.

„U týchto novorodencov hrozí riziko komplikácií najviac. Ich dychové centrum je ešte nezrelé, a tak u nich treba základné životné funkcie sledovať ešte viac ako u detí s dokončeným vývinom,“povedala Darina Chovancová, prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka z Fakultnej nemocnice v Petržalke.

Aby sa starostlivosť o problematické prípady zlepšila, darovala Fakultnej nemocnici nadácia Križovatka tridsať monitorov. Desať dostalo novorodenecké oddelenie v Ružinove a dvadsať v Petržalke.

„Túto užitočnú pomôcku odporúčame používať aj rodičom, keď si dieťa po vyriešení komplikácií berú domov. Kedysi boli tieto prístroje drahé, ale dnes stoja do tritisíc korún. Niektoré nadácie ich aj požičiavajú,“ upozorňuje Chovancová.

Monitor pod matracom zachytáva senzormi dychový pohyb dieťaťa. Ak by došlo k zástave, spustí alarm. Staršie typy reagovali aj na falošné signály z okolia a neupozornili na výkyvy dychu dieťaťa, ale nové monitory už tento problém podľa Chovancovej nemajú.

Na oddelení rizikových novorodencov v Petržalke práve leží 80 detí. „Je to doslova chodenie od jedného dieťaťa k druhému,“ povedala Mária Hermanová, ktorá má ako zdravotná sestra s novorodencami tridsaťročné skúsenosti.

Nedostatočne vyvinuté deti s rôznymi zdravotnými problémami majú podľa sestry často nielen respiračné, ale aj zažívacie ťažkosti. „Keď však máme monitory, ktoré signalizujú každú problematickú situáciu, stačí kontrolovať dieťa niekoľkokrát počas služby.“

Najťažšie prípady sú napojené 24 hodín nepretržite na klasické monitory, ktoré sledujú činnosť všetkých životne dôležitých orgánových systémov. Až keď sa ich stav stabilizuje, deťom do postieľky dajú len prenosný monitor, ktorý sleduje dych.

Pediater Jiří Jura hovorí, že aj pre rodičov je väčšou zárukou ochrany kontrola viacerých životných funkcií dieťaťa. „Vhodné je aj sledovať dýchanie a zároveň srdcovú činnosť. Hoci tieto prístroje nie sú až také drahé, jeden vyjde asi na 8-tisíc korún, na našom trhu chýbajú,“ povedal Jura. Monitory síce problém syndrómu náhleho úmrtia neriešia, ale znižujú jeho riziko.

(bes)
Najlepšie sú na tom Fíni

na Slovensku zomrie podľa údajov Slovenskej nadácie SIDS na syndróm náhleho úmrtia ročne pol promile z narodených detí, čo je 30 až 35 detí,

najmenej takýchto úmrtí majú Fíni, len 0,14 promile, l na Novom Zélande zomrie ročne 1,5 promile narodených detí, pred časom to bolo až 5 promile.

Ako predchádzať syndrómu náhleho úmrtia
  • výbornou ochranou je dojčenie,
  • vhodnou prevenciou je cumlík, ale až od štvrtého týždňa života, keď dieťa zvládne dojčenie,
  • dieťa by nemalo spať s rodičmi a najmä nie na brušku, vtedy môže vdychovať už vydýchnutý vzduch a v krvi sa zvýši hladina oxidu uhličitého,
  • pozor na prikrývku, vankúš alebo mäkkú podložku, môžu sťažiť dýchanie, do jedného roka by dieťa nemalo spať na vankúši,
  • v prostredí, kde je malé dieťa, nefajčiť,
  • miestnosť, v ktorej dieťa spí, má byť vetraná,
  • dieťa má byť vhodne oblečené a prikryté, aby netrpelo teplom ani chladom, lebo ešte nedokáže regulovať svoju telesnú teplotu,
  • v rizikových prípadoch je dobré používať monitor dychu,
  • rodičia ohrozených detí by sa mali naučiť dať prvú pomoc a dieťa resuscitovať, príznakom problémov s dýchaním sú modré pery a bledá až biela tvár.
Na novorodeneckom oddelení pomáhajú sledovať dychové funkcie predčasne narodených alebo inak problematických detí monitory.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu