Mať pri pôrode manžela/partnera sa na Slovensku pomaly ale iste stáva tradíciu. Veď bábätko splodili obaja, obaja sa oň budú starať a vychovávať ho – tak prečo by ho nemali obaja privítať na tomto svete?
Mnohí muži majú obavu z toho, že pôrod nezvládnu, že určite odpadnú. Nie je potrebné mať strach: v podstate ide len o to, aby mamička počas hodín kontrakcií neležala sama, ale partner jej robil spoločnosť. Stačí, ak sa jej bude milo prihovárať, pomôže jej prečkať bolestivé kontrakcie, uteší ju jemnou masážou.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Treba si uvedomiť, že pokiaľ žena nebude mať pri pôrode asistentku alebo dulu, je možné, že bude na „vzdychačke“ sama, pretože lekár či sestrička ju prídu pozrieť len tak raz polhodinku či hodinu. Preto je prítomnosť partnera prospešná – z čakania na bábätko sa nestanú len hodiny osamelého vzdychania v prázdnej izbe, ale udalosť, ktorú spoločne prežívate.
Pokiaľ si otecko bude myslieť, že samotný pôrod nezvládne, nie je problém – stačí na čas 15 až 30 minút (toľko asi trvá tlačenie) vyjsť von a prísť až vtedy, keď bude bábätko na svete. Podstatné však je, že bol pri partnerke počas hodín kontrakcií a podporil ju.
Pôrod s prítomnosťou partnera dnes doporučujú aj pôrodníci, pretože zistili, že rodičke spravidla býva veľkou oporou.
Pokiaľ sa partneri dohodnú, že otec bude pri pôrode, mali by ste to nahlásiť vášmu pôrodníkovi v nemocnici, kde absolvuje krátku prípravu. Za prítomnosť otecka pri pôrode sa platí, a to približne 500 až 1000 Sk (podľa jednotlivých nemocníc).
Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk
Foto: stockexpert.com