Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk
Dátum uverejnenia článku: 1. jún 2008
Redakčne upravené
V Kanade tento rok navrhli zakázať kojenecké fľaše z umelej hmoty, ktoré obsahujú látku s názvom Bisfenol A. Zistilo sa totiž, že môže byť pre ľudské telo škodlivá: údajne môže zapríčiniť vznik rakoviny prostaty, prsníka, či dokonca až neplodnosť. Mnohé mamičky sú touto správou pohoršené: Umelohmotné fľašky nie sú lacné a ešte majú byť aj nebezpečné?
Látka Bisfenol A sa – pre tých, čo to nevedia - nachádza vo väčšine umelohmotných kojeneckých fliaš. Látka sa uvoľňuje najmä pôsobením tepla (ak fľašku zohrievate, alebo sa prehreje na teplom mieste, napríklad v aute).
Keď dieťaťu podávate umelé mlieko, je samozrejmé, že fľašku zohrejete, resp. zohreje ju teplé mlieko do nej naliate. Nevedomky tak svojmu dieťaťu môžete škodiť.
Mnohé mamičky správa o škodlivosti fľašiek pobúrila. „Včera som kúpila umelohmotný hrnček za skoro 400 stovky. A ešte tým svojmu dieťaťu ubližujem? Myslela som, že firmy predávajúce kojenecké fľašky a hrnčeky dávajú sakramentsky pozor na to, z čoho sa vyrábajú!“ hnevá sa čitateľka Adriana.
Tip: Všetkým mamičkám odporúčame naše Medicentrum Tehotenstvo
Riziko v plastoch Nebezpečné však nie sú len kojenecké fľaše. Z rovnakého dôvodu môže na nás riziko číhať aj z obyčajných plastových fliaš, z ktorých denno-denne pijeme minerálky či sladené nápoje. Bisfenol sa uvoľňuje pôsobením tepla, ale aj ak je fľaša poškodená. Aj preto sa nedoporučuje plastové fľaše dlhodobo používať.
Na to by si mali dávať pozor napríklad rodičia, ktorí deťom dávajú na desiatu pravidelne pitie do plastových fľašiek. Je lepšie ich častejšie striedať, než umývať a používať dlhodobo jednu a tú istú fľašu. Kvôli bezpečnosti je tiež lepšie plastové misky, tanieriky či nebodaj fľaše neohrievať v mikrovlnke. Radšej siahnite po osvedčenom keramickom riade.
Nerobte paniku Bisfenoly môžete nájsť vo väčšine plastov: v plastových lyžičkách, hračkách, hryzadlách, fľašiach, miskách. „Som z tejto informácie zaskočená! Keby som vedela skôr, že v plastových fľašiach je takáto nebezpečná látka, kúpila by som si takú, na ktorej je napísané Bisfenol free.“
Niektoré mamičky si myslia, že nie je potrebné okolo tejto informácie robiť paniku. „Znečistenie vody i pôdy je stále väčšie. Bohvie, čo všetko jeme a čo dýchame. Možno ešte čosi nebezpečnejšie, ako je bisfenol,“ myslí si Denisa.