Pre PRIMAR.sk: MUDr. Zuzana Rennerová
Pneumo - Alergo centrum , Uzbecká 16, 821 06 Bratislava
Dátum uverejnenia článku: 25. apríl 2008
Špecifická alergénová imunoterapia (AIT - starší názov hyposenzibilizácia) je liečebný postup, pri ktorom sa do organizmu alergika podávajú v pravidelných intervaloch presne definované dávky alergénu, na ktorý je pacient precitlivený. Podávajú sa od najnižšej dávky po najvyššiu, s tým že si pacien vytvára vlastné protilátky. Cieľom tejto liečby je znížiť reaktivitu organizmu na daný alergén, t.j. zmierniť prejavy po expozícii alergénu.
Vhodnosť alergénovej imunoterapie závisí od mnohých faktorov - od druhu alergénu, či ide o alergiu na jeden alebo viac alergénov, od diagnózy (najlepší účinok bol dokázaný pri alergickej rinitíde a konjuktivitíde, alergii na poštípanie osou alebo včelou), od celkového stavu pacienta, ako aj od ďalších faktorov. AIT nie je možná pri viacerých závažných ochoreniach, ako sú srdcovocievne ochorenia, autoimunitné ochorenia, onkologické ochorenia, chronické zápalové ochorenia a iné.
V súčasnosti sa AIT aplikuje subkutánne alebo sublinguálne. Subkutánna liečba (t.j. injekčné podávanie alergénu pod kožu) je staršia a jej účinnok je teda overený početnými klinickými štúdiami. Sublinguálna AIT (t.j. podávanie alergénu pod jazyk) je novšou metódou, preto klinické štúdie dokazujúce rovnocennosť tejto metódy k subkutánnej AIT pribúdajú len postupne. Sublinguálna AIT je však absolútne nevhodná pri alergii na poštípanie osou a včelou. Vhodnosť a spôsob aplikácie AIT vždy posudzuje lekár. Obidve formy podávania vyžadujú dlhodobú liečbu - t.j. 3-5 rokov za pravidelného sledovania pacienta a prehodnocovania účinku liečby.
Ako každá liečba aj táto môže byť spojená s nežiaducimi účinkami. Pri sublinguálnej liečbe sa môže objaviť svrbenie v ústnej dutine, niekedy aj zhoršenie prejavov vlastného ochorenia. Pri subkutánnej liečbe sa môžu objaviť lokálne (začervenanie, opuch), ale aj celkové prejavy (nádcha, sťažené dýchanie, kožné prejavy, svrbenie). Preto po podaní injekcie je potrebné 20-30 minútové sledovanie na ambulancii.
Za určitých okolností je potrebné podávanie vakcíny prerušiť, prípadne znížiť jej dávku. Preto je vždy dôležité lekára informovať o zmene zdravotného stavu - infekčné ochorenie, nové zdravotné ťažkosti, nové lieky, tehotenstvo, herpetické ochorenie, očkovanie.
Pri subkutánnej AIT sa pacietom odporúča: V deň aplikácie nejesť ťažké jedlá, čokoládu, med, nepiť alkohol a bylinkové čaje, - bezprostredne pred a 24 hodín po podaní injekcie nie je vhodná fyzická námaha, horúci kúpeľ, sauna, slnenie a prvých 12 hodín treba mať pri sebe inhalačné lieky (ak má pacient astmu) Treba si dať pozor na potraviny, ktoré môžu vyvolať skríženú reakciu (podobnú alergickej reakcii na peľ) V medziach možností sa vyvarovať styku s alergénom Informovať lekára o všetkých ochoreniach pacienta, prekonaných infekciách, iných užívaných liekoch, inom očkovaní, prípadne iných ťažkostiach Po aplikácii injekcie ostať u lekára ešte 30 minút vzhľadom na možnosť vzniku anafylaktickej reakcie. V mieste vpichu sa môže objaviť začervenanie, opuch, svrbenie - čo je len prechodná reakcia, ktorá nie je dôvodom na ukončenie liečby. V prípade väčšej lokálnej reakcie (opuch väčší ako veľkosť dlane), nutkania na vracanie, malátnosti, sťaženého dýchania, mdlôb, respektíve ďalších nežiaducich reakcií aj po niekoľkých hodinách od podania injekcie je potrebné kontaktovať lekára alebo rýchlu zdravotnícku pomoc.