SME

Potravinová alergia

Pre PRIMAR.sk: MUDr.Zuzana Abaffyová Pneumo - Alergo centrum , Uzbecká 16, 821 06 Bratislava Dátum uverejnenia článku:  11. apríl 2008   "Čo je pre jedného človeka potravou, pre iného môže byť prudkým jedom" Titus Lucretius

Pre PRIMAR.sk: MUDr.Zuzana Abaffyová

Pneumo - Alergo centrum , Uzbecká 16, 821 06 Bratislava

Dátum uverejnenia článku:  11. apríl 2008

 

"Čo je pre jedného človeka potravou, pre iného môže byť prudkým jedom"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Titus Lucretius Carus (55 rokov pnl.)

 

Čo je potravinová alergia a aký je jej výskyt? Alergia, precitlivelosť, hypersenzitivita – označujú klinicky nežiadúce reakcie imunitného systému s účasťou protilátky IgE na vonkajšie podnety – alergény, ktorými môžu byť okrem iného aj potraviny.

SkryťVypnúť reklamu

Tretina populácie udáva zdravotné ťažkosti v súvislosti s príjmom jedla. Skutočnú potravinovú alergiu spôsobenú imunologickými mechanizmami je možné potvrdiť len u 1-4 % ľudí, s väčším výskytom u detí, kde sa do veku troch rokov uvádza výskyt u 3-6% detí.

 

Aké sú klinické prejavy potravinovej alergie? Prejavy zo strany tráviaceho ústrojenstva - nechutenstvo, vracanie, hnačky, neprospievanie, brušné koliky, pálenie žáhy, afty na slizniciach dutiny ústnej, eventuálne mapy na jazyku.

Orálny alergický syndróm - väčšinou je spôsobený čerstvou zeleninou, ovocím, orechmi, ale aj korením – prejavuje sa svrbením pier, ústnej dutiny, hrdla, prípadne aj opuchom a začervenaním okolo pier. Niekedy sa príznaky obmedzujú len na škriabanie v krku a často pacient je sledovaný na krčnej ambulancii ako chronický zápal nosohltanu. Vyskytuje sa hlavne u pacientov precitlivelých zároveň na peľové alergény (breza, jelša, lieska, ambrózia...).

SkryťVypnúť reklamu

Kožné prejavy - svrbenie, žihľavka, opuchy tváre a iných častí tela, atopický ekzém.

Prejavy na dýchacích cestách - svrbenie nosa, kýchanie, upchatie nosa, kašeľ a astma.

Anafylaktická reakcia - pocit nevoľnosti, sčervenenie pokožky, svrbenie, zhoršené dýchanie, búšenie srdca, výrazný pocit strachu, točenie hlavy, niekedy samovoľný odchod stolice, pomočenie.

Cvičením indukovaná anafylaktická reakcia - vyskytuje sa väčšinou od 30 min až 4-6 hodín po požití alergickej potraviny ( najčastejšie morské plody, cestoviny, zeler ...) a súčasnej fyzickej aktivite.

 

Ktoré potraviny najčastejšie spôsobujú potravinovú alergiu? Súčasti jedál, ktoré zapríčiňujú alergickú reakciu, sú obyčajne bielkoviny. Mnoho z nich môže spôsobiť alergickú reakciu napriek tomu, že sú uvarené alebo prejdú procesom trávenia v čreve.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšími potravinami spôsobujúcimi alergické reakcie sú:

u detí: mlieko, vaječný bielok, arašidy, orechy, sója, pšenica u dospelých: arašidy, orechy, ryby, morské plody (krevety, kraby, homáre), syry, zeler, jablko, aditíva... Súčasť potraviny, ktorá bola príčinou reakcie je obyčajne ťažko definovateľná. Niekedy stačí aj malá kontaminácia inou potravinou (napr. linka v predchádzajúcom procese spracovania), aby sa u disponovaného pacienta objavila alergická reakcia. Problémom sú aj geneticky modifikované potraviny, u ktorých je presná definícia obsahu alergénov nemožná.

Niekedy sa jedná aj o tzv. skríženú reakciu medzi samotnými potravinovými alergénmi alebo medzi potravinami a inhalačnými alergénmi ( breza-jablko-orechy, roztoče-morské plody....)

SkryťVypnúť reklamu

 

Kravské mlieko výskyt: mlieko, mliečne produkty, pečivo, údeniny, hotové jedlá... skrížená alergia : s mliekom kozím, ovčím až v 50% najrozšírenejšia alergia u detí do 3 rokov, 2/3 detí majú postihnutie tráviaceho systému, zvyšok kožné prejavy a dýchacie prejavy 85% tejto alergie vyhasne do tretieho roku života, je však rizikom pre budúci vznik iného alergického ochorenia a to aj v prípade vyhasnutia  

Vaječný bielok výskyt: vajcia, majonéza, pečivo, zmrzlina, údeniny, omáčky, polievky..... jedna z najčastejších alergii u detí hlavne s kožnými prejavmi alergie – ekzém , urtika vo veku 5-7 rokov väčšinou postupne mizne pozor na niektoré očkovacie látky ( chrípkové vakcíny, vakcína proti žltej zimnici, kliešťovej encefalitíde)  

SkryťVypnúť reklamu

Jablko pomerne častá alergia, 50% pacientov alergických na jablko je alergických na peľ brezy skrížená reakcia na orechy, mrkvu, zemiak  

Banán častá je u pacientov s alergiou na latex a u peľových alergikov, skrížená reakcia je s uhorkou a melónom  

Zeler spolu s arašidami patrí medzi najčastejšie príčiny smrti u pacientov s alergiou na potraviny častejší výskyt alergickej reakcie majú pacienti alergickí na peľ paliny, skrížená reaktivita je u mrkvy a korenín  

Med alergia na med sa často vyskytuje u peľových alergikov a osôb alergických na uštipnutie včelou.  

Ryby morské ryby sú častejšie príčinami alergii ako sladkovodné, často je skrížená reaktivita medzi jednotlivými druhmi , alergia sa neničí ani tepelnou úpravou  

SkryťVypnúť reklamu

Arašidy patria medzi najčastejšie potravinové alergény, zákernosť je v tom, že tuk sa pridáva do mnohých potravín na zahustenie, stačí aj zvyšková stopa alergénu na vyvolanie reakcie skrížená reakcia s ostatnými strukovinami väčšinou ide o celoživotnú alergiu  

Syndróm čínskej kuchyne možné zhoršenie ekzému a astmatickej dýchavice príčiny môžu byť glutamát sodný, sójová omáčka alebo oriešky v jedle.  

Aké sú možnosti diagnostiky potravinovej alergie? Veľmi dôležitá a nenahraditeľná je anamnéza. Na potravinovú alergiu myslíme, ak sa obtiaže pacienta viažu na určitý druh potraviny, ak sa opakujú, ak manifestácia príznakov nezávisí od množstva potraviny, ak po vynechaní podozrivej potraviny klinické obtiaže vymiznú, ak pomáhajú lieky proti alergii.

SkryťVypnúť reklamu

Z laboratórnych vyšetrení sa používa vyšetrenie krvi – vyšetrenie celkového imunoglobulínu E, špecifických potravinových imunoglobulínov E na jednotlivé potraviny a kožné testy. Tieto metódy sú však pomerne málo citlivé. Na skutočný dôkaz potravinovej alergie sa používa provokačný záťažový test , avšak tento test je veľmi náročný a vyžaduje hospitalizáciu pacienta.

 

Aká je liečba potravinovej alergie? diétny režim – úplné vylúčenie potraviny, o ktorej vieme alebo máme podozrenie, že reakciu spôsobuje antihistaminiká, kromoglykáty v dlhodobej liečbe podľa zváženia lekára u dojčiat alergických na bielkovinu kravského mlieka je možné použiť hydrolyzované mliečne výrobky pohotovostný balíček – antihistaminiká, kortikoidy, Epipen - injekčná striekačka s adrenalínom pacient, ktorý mal závažnú celkovú reakciu  

SkryťVypnúť reklamu

Aká je prevencia potravinovej alergie? dojčenie po dobu prvých 6 mesiacov u všetkých detí - ochranný účinok pre rozvoj kožného ekzému a astmy u detí v prvých 5-10 rokoch života, hlavne u tých, ktorých rodičia sú alergici. Ak dojčenie nie je možné, u detí s pozitívnou rodinnou anamnézou sa podávajú hypoalergénne prípravky pevné jedlá podávať dieťaťu až od 6 mesiacov, pridávať postupne vždy len jeden druh potraviny vajíčka podávať najskôr od 12 mesiacov orechy, morské plody, ryby od 24 mesiacov používanie pre- a probiotických kultúr ako doplnok výživy, ktoré priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru  

Čo sú to nealergické reakcie na potraviny? Nealergická reakcia na potraviny sa prejavuje podobnými klinickými príznakmi ako alergická. Vznikajú vplyvom vazoaktívnych amínov obsiahnutých v niektorých potravinách (histamín, tyramín, sérotoním a iné), ktoré u citlivých jedincov po konzumácii väčšieho množstva inkriminovaného jedla spúšťajú reakciu. Amíny ovplyvňujú cievny systém, preto v popredí klinických príznakov bývajú bolesti hlavy, brucha, sčervenanie a hnačky.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi potraviny s vysokým obsahom amínov patria syry, alkohol, čokoláda, kakao, jahody, kyslé uhorky, citrusy, paradajky ale aj kofeín. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu