inzercia
Bolesť je nepríjemný zmyslový a emočný zážitok spojený so skutočným alebo hroziacim poškodením tkaniva. Je to vlastne signál, že niečo v ľudskom tele nie je v poriadku, napríklad, že niekde prebieha zápal. Podľa dĺžky trvania bolesť rozlišujeme na akútnu a chronickú. Bolesť, ktorá trvá dlhšie než 3 mesiace sa lieči ako chronická bolesť. Za akútnu bolesť sa považuje bolesť hlavy, bolesť zubov, bolesti svalov a kĺbov. Základom liečby bolesti je odstránenie jej príčin. Preto je, v prípade, že trpíte silnou a dlhotrvajúcou alebo opakujúcou sa bolesťou, vhodné poradiť sa so svojim lekárom.
V určitých prípadoch je bolesť užitočná, ba dokonca nevyhnutná pre prežitie, pretože na základe predchádzajúcich skúseností dôjde k reflexnému odtiahnutiu od faktora, ktorý vyvoláva poškodenie. Bolesť treba čo najskôr utíšiť, a to bez ohľadu na to, či je mierna alebo výrazná, pretože u pacienta môže vyvolať depresiu, spôsobiť nespavosť a zhoršuje jeho spoločenské žitie i kvalitu života.
Kedy možno bolesť zvládnuť samoliečbou?
Bolesť, ktorá si nevyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť možno riešiť samoliečbou - použitím analgetík, ktoré sú v lekárňach dostupné bez lekárskeho predpisu. Skôr než ich použijete, však treba zistiť príčinu bolesti. Pomôcť si takto môžete od bolestí hlavy, menštruačnej bolesti, bolesti spôsobenej natiahnutím svalu a poraneniami kĺbov, bolesti pri športe alebo malých úrazoch, miernej bolesti sprevádzajúcej reumatické ochorenia, ako aj bolesti zubov, kým postihnutý zub neošetrí zubár. Lieky proti bolesti určené na samoliečbu majú častokrát aj protizápalový a antipyretický účinok (znižujú zvýšenú telesnú teplotu). Ide o bezpečné a dobre odskúšané lieky.
Mierna až stredne silná bolesť hlavy
Tenzná bolesť hlavy sa u dospelých môže vyskytnúť v ktoromkoľvek veku. Postihnutý ju vníma ako zvieranie hlavy a napätie v spánkovej časti, na čele, tvári a krku. Zvyčajne je miernej alebo stredne silnej intenzity. Trvať môže niekoľko hodín. Tenznú bolesť hlavy môže spustiť nedostatok spánku, hlad, zlé držanie tela, námaha očí, ale tiež hnev a pocit úzkosti. Vyvolať ju môže aj tabak, nikotín, určité druhy jedla (syr, čokoláda, vyprážané a mastné jedlá) a niektoré prísady, ktoré sa nachádzajú v potravinách. Na uvoľnenie tenznej bolesti hlavy sa odporúča dostatok spánku, relaxačné techniky ako masáž krku a ramien, pomalé hlboké dýchanie, meditácia, fyzická aktivita na odbúranie stresu a emocionálneho napätia a
teplý kúpeľ alebo sprcha, ktoré pomôžu uvoľniť svalstvo. Bolesť hlavy môže sprevádzať aj bežné prechladnutie. Častejšie sa však vyskytuje pri chrípke.
Miernu alebo stredne silnú bolesť môžete zvládnuť sami použitím liekov s analgetickým účinkom.
Vždy však musíte myslieť na to, že bolesť hlavy môže byť signálom vážnejších zdravotných problémov, najmä ak sa stav, aj napriek liečbe, nezlepšuje alebo dokonca zhoršuje. Preto by ste mali neodkladne navštíviť svojho lekára v prípade, že máte náhlu silnú bolesť hlavy, zvlášť keď ju sprevádza infekcia hrdla alebo dýchacích ciest, v prípade, že bolesť pociťujete v oblasti dutín, máte stuhnutý krk, bolesti ucha, kožnú vyrážku, zmätenosť, dvojité videnie, závrat, slabosť, poruchu rovnováhy, stuhnutosť, poruchu reči, úraz hlavy, alebo máte viac než 55 rokov.
Bolesti zubov
Baktérie, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine vylučujú lepkavú látku, pomocou ktorej sa prichytávajú na povrch zubov. Cukor a škrob obsiahnuté v potrave využívajú k tvorbe kyselín, ktoré narušujú zubnú sklovinu, čo spôsobí citlivosť na sladké, studené alebo horúce jedlo a nápoje, prípadne bolesť. Tá býva silná a na jej uvoľnenie je vhodné použiť analgetiká, až pokým rýchlo nevyhľadáte zubára.
Menštruačná bolesť
Menštruačnú bolesť sprevádzajú kŕče a tiež hnačka, nevoľnosť a bolesti hlavy. Na zlepšenie cirkulácie odporúčame použiť zahrievacie vankúšiky a spánok na chrbte s poduškou podloženou pod kolenami. Menštruačnú bolesť možno zmierniť aj analgetikami určenými na samoliečbu, ktoré sú dostupné v lekárňach. V prípade, že sa objaví nečakané krvácanie, menštruačné krvácanie trvá viac než 7 dní, kŕče a bolesť v podbrušku sa objavia mimo menštruácie, alebo, keď sa počas menštruácie dostavia veľmi silné kŕče, je potrebné vyhľadať lekára.
Bolesť svalov a poranenie kĺbu
Túžba po oddychu a voľno časových aktivitách nás ženie do rôznych športov ako je beh, bicyklovanie, turistika a podobne. I bezvýznamný úraz počas cvičenia alebo nedostatočná fyzická kondícia však môžu spôsobiť nepríjemnú bolesť svalov, kĺbov a chrbta. Najčastejšími poraneniami svalov a kĺbov sú vykĺbeniny a natiahnutia, ktoré charakterizuje náhla bolesť a opuch postihnutého svalu alebo kĺbu. Vykĺbenie je spôsobené natiahnutím väzu, ktorý spája dve kosti. K vykĺbeniu dochádza pri náhlej zmene smeru pohybu kĺbu alebo pri údere. Vykĺbeniny najčastejšie postihujú členok a koleno. Natiahnutie je svalové zranenie, ktoré je spôsobené náhlou silnou kontrakciou a prílišným natiahnutím svalu. Pri takýchto zraneniach môžu úľavu poskytnúť ľadové obklady (v 2- až 3-hodinových intervaloch po dobu 10 minút) na potlačenie modrín a opuchu, spolu s oddychom a analgetikami podávanými vo forme gélu alebo tabliet. Tie majú protizápalový a analgetický účinok. Liečba zvyčajne trvá 2 až 4 týždne. Ak zranenie svalu alebo kĺbu sprevádza praskanie v kĺbe, neschopnosť pohybu zraneným kĺbom, výrazná bolesť a silný opuch kĺbu alebo svalu, zvýšená teplota, ak je postihnutá oblasť teplá a začervenaná, je nevyhnutné navštíviť lekára. Rovnako je lekára potrebné vyhľadať aj pri podozrení na tržnú svalovú ranu alebo zlomeninu kosti.
Slabšie bolesti krížov
Bolesti krížov spôsobené nesprávnym držaním tela, preťažením pri športe alebo nadváhou možno uvoľniť priložením teplého alebo studeného obkladu na postihnuté miesto a analgetikami určenými pre samoliečbu, ktoré sú dostupné v lekárňach. Pokoj sa odporúča len jeden, najviac dva dni. V prípade, že bolesť v krížoch sprevádzajú ťažkosti s močením a vyprázdňovaním stolice, znecitlivenie v oblasti hrádze a genitálií, znecitlivenie, brnenie alebo slabosť v oboch nohách alebo nestabilita vo vzpriamenej polohe a problémy s pohybom nôh, je nevyhnutná lekárska pomoc.
Reumatické choroby
Reumatické choroby sa spájajú s bolesťami kĺbov (prstov, zápästí, lakťov, ramien, bedier a kolien). Pacienti by ako prvé mali navštíviť svojho lekára, a to najmä v prípade, že bolesť
pretrváva už dlhšie (niekoľko týždňov alebo mesiacov), vyskytuje sa aj v pokoji, objaví sa opuch kĺbov a začervenanie kože, alebo, ak pacienti pociťujú brnenie.
Najčastejším reumatickým ochorením je artróza, pre ktorú je typická postupná deštrukcia kĺbovej chrupavky, čo časom vedie k opotrebovaniu postihnutého kĺbu. Bolesť poľaví, ak sa pacient vyhýba zbytočnému namáhaniu, nesprávnym pohybom, a tiež po redukcii hmotnosti v prípade, že bolesť možno pripísať týmto príčinám. V počiatočných štádiách úbytku chrupavky možno bolesť potlačiť i samoliečbou zodpovedajúcimi analgetikami, ktoré možno dostať v lekárňach bez lekárskeho predpisu.
Proti bolesti rýchlo a spoľahlivo
Lieky pôsobiace proti bolesti, horúčke a zápalu, ktoré sa označujú ako nesteroidné antireumatiká, majú v liečbe bolesti svoje špecifické miesto. Do tejto triedy liekov patrí aj naproxen, ktorý je overeným a dobre vyskúšaným liekom. Na našom trhu je voľne dostupný pod názvom Nalgesin S. Ide o moderný liek proti bolesti s rýchlym a súčasne i predĺženým účinkom, ktorý, ako jediný z voľno predajných liekov, bolesť odstraňuje alebo tíši na 8 – 12 hodín. Nalgesin S účinkuje spoľahlivo a bezpečne pri všetkých typoch bolesti uvedených vyššie. Nalgesin S je vynikajúci liek, ak vás nepríjemne prekvapia rôzne bolesti hlavy, či bolesť zubov. Veľmi sa odporúča tiež ženám na uvoľnenie menštruačnej bolesti. Je nenahraditeľný pri bolestiach svalov, kĺbov a chrbta. Nalgesin S okrem toho znižuje zvýšenú telesnú teplotu a pôsobí protizápalovo. Dávkovanie je uvedené v príbalovom letáku.
Pre viac informácií kliknite sem