SME

Uvažujem o adopcii, manžel je proti

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk Dátum uverejnenia článku:  25 . február 2008 PRIMAR.sk odporúča v súvislosti s týmto článkom Medicentrum Tehotenstvo Takmer každá mamina aspoň raz uvažovala o tom, že svoje srdiečko a náruč otvorí

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk 
Dátum uverejnenia článku:  25 . február 2008

PRIMAR.sk odporúča v súvislosti s týmto článkom Medicentrum Tehotenstvo

Takmer každá mamina aspoň raz uvažovala o tom, že svoje srdiečko a náruč otvorí dieťatku, ktoré nemá rodičov, resp. ktorí ho opustili. A spravidla tiež platí, že manželia nebývajú myšlienke adopcie až tak naklonení ako ich nežné polovičky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„O tom, že si raz adoptujem dieťatko som snívala už od detstva. Postupne sen prerastal do presvedčenia. Ale na to musia byť dvaja. Môj mužíček adopcii zatiaľ nie je naklonený, obáva sa, že keď dieťa vyrastie, otočí sa nám chrbtom,“ napísala nám nedávno naša čitateľka Katka.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa diskusie, ktorá sa rozvinula okolo tejto témy na stránke Modrý koník je zrejmé, že o adopcii uvažovala väčšina mamičiek. Vždy však až po tom, ako budú mať svoje jedno-dve deti, a potom by prípadne prijali do rodiny aj tretie, adoptované.

Otázne však je, nakoľko budú tejto myšlienke skutočne naklonené o pár rokov, keď zrazu zistia, že majú čo robiť okolo dvoch detí.

Inou kategóriou sú mamičky, ktoré nemôžu mať vlastné deti, a tak si dieťatko adoptujú.

 

Adoptovali si dve dcérky

Jednou z nich je aj Zuzana (35), ktorej sa nepodarilo s manželom otehotnieť dlhých desať rokov. Napokon sa odhodlali na adopcii a po vyplnení potrebných formulárov a zaradení do zoznamu žiadateľov sa o niekoľko mesiacov dočkali vytúženého dieťatka. Radosť z neho im kazil len fakt, že matka sa mohla do 6 mesiacov veku dieťatka ešte rozhodnúť si ho vziať späť. „Bolo to strašne ťažké obdobie. Dcérku sme si veľmi obľúbili, vstávali ku nej vo dne v noci, chodili na mnohé vyšetrenia. Predstava, že po polroku príde jej matka a povie – dajte mi ju, chcem ju späť, bola pre mňa strašná,“ spomína dnes Zuzana. Našťastie sa to nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci si pôvodne chceli adoptovať len jedno dievčatko, dnes majú dve. „Z toho zoznamu nás totiž akosi zabudli vyškrtnúť a naraz nám len volali: Máme pre vás dievčatko! A tak sme sa s manželom zhodli, že ho v detskom domove nenecháme a zoberieme si aj to.“

Svoj krok nebanujú, hoci, ako hovoria, výchova detí v neskoršom veku (jej manžel má už 48 rokov) má svoje úskalia. Predsa len si za spoločné roky zvykli na istý kľud a pohodlie, o ktoré dvoma živými ratolesťami prišli. Tvrdia však, že to stálo za to.

 

Nepríjemný koniec

Manželia sa pri adopcii obávajú – a niekedy skutočne oprávnene – že adopcia sa im nemusí v budúcnosti vyplatiť. Presvedčila sa o tom na vlastnej koži Dagmar, ktorá od malička vychovávala syna z detského domova. „Nebol problémový, aj v škole sa učil dobre. Ale keď dovŕšil osemnásť rokov, naraz nám začal z domu vynášať a predávať veci, začal brať drogy. Trikrát sme mu dali šancu, trikrát sa vrátil a okradol nás. Napokon sme povedali, že kým sa nezmení, nech už domov nechodí. Dnes je to už päť rokov, čo odišiel. Vieme, kde býva, ale nemá o nás záujem,“ hovorí s trpkosťou v hlase.

SkryťVypnúť reklamu

18 rokov výchovy a starostlivosti vyhodených von oknom? Kto vie. Možno časom nastane aj okamih zmierenia. Podobných príbehov, ako zažila pani Dagmar, však býva viac.

Jedným z dôvodov je, že deti, ktoré sa dozvedia, že sú adoptované, začnú premýšľať o tom, ako vyzerali ich praví rodičia, prečo si ho nenechali, a začnú si ich idealizovať. Čo ak je moja mama známa herečka a nemohla si ma nechať, lebo rodila mladá?, premýšľajú.

Potom snahe nájsť svoju pravú rodinu obetujú všetok svoj čas a adoptívnych rodičov, ktorí sa o nich dlhé roky s láskou starali, začnú brať ako príťaž.

Sylvia Poláková

 

Ako na adopciu?

Ak sa rozhodnete, že od adopcie vás nič neodradí, tu sú základné podmienky a postupy tohoto procesu (zdroj: OZ Návrat):

SkryťVypnúť reklamu
  • V prvom rade sa obráťte na okresný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Tam vám vysvetlia formálny postup pri osvojení alebo pestúnskej starostlivosti. 
  • V podstate je potrebné napísať žiadosť o zaradenie do zoznamu žiadateľov o osvojenie alebo pestúnsku starostlivosť. 
  • Potom musíte absolvovať prípravu, ktorá trvá 26 hodín. Počas prípravy by ste si mali ujasniť o akú formu náhradnej rodinnej starostlivosti by ste mali záujem, aké dieťa by ste radi prijali (vek, pohlavie, zdravotný stav, vzhľad a pod.). Mali by ste dostať informácie o špecifikách výchovy prijatých detí. Súčasťou prípravy sú aj psychologické testy. 
  • Po absolvovaní prípravy a predložení potrebných dokumentov budete zaradení do zoznamu a podľa poradovníka vám bude ponúknuté dieťa, ktoré bude zodpovedať vašej predstave, ktorú si počas prípravy ujasníte. 
  • Keď v zozname prídete na rad a nájde sa pre vás vhodné dieťa budete oslovení s ponukou kontaktovať dieťa. Túto ponuku môžete mať od určeného úradu, alebo od niektorého akreditovaného subjektu. Dostanete k nahliadnutiu dokumentáciu dieťaťa, kde sa dozviete informácie o jeho pôvode, zdravotnom stave, doterajšom vývine. Zvyčajne býva priložená aj fotografia, prípadne videozáznam. 
  • Pokiaľ sa rozhodnete toto dieťa osvojiť, prebehne súdne pojednávanie, ktorým vám dieťa zveria do 9 mesačnej predosvojiteľskej starostlivosti. Po uplynutí tejto predosvojiteľskej starostlivosti, počas ktorej už máte dieťa doma, bude súdne pojednávanie o osvojení.


PRIMAR.sk odporúča v súvislosti s týmto článkom Medicentrum Tehotenstvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 375
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 067
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 092
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 906
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 506
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu