Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk
Dátum uverejnenia článku: 15. február 2008
Boli sme s deťmi cez víkend na výlete. Po ňom sme sa rozhodli sadnúť si do cukrárne na kávičku. Aké bolo naše prekvapenie, keď sme otvorili dvere do úplne zafajčenej miestnosti, ktorá nemal žiadny priestor pre nefajčiarov. Podľa zákona však bolo všetko úplne v poriadku.
V chladnom počasí vám iste padne vhod po popoludňajšej rodinnej prechádzke posedieť si pri teplom čaji, káve a najlepšie v príjemnom prostredí reštaurácie. Pokiaľ ste však nefajčiari, alebo máte deti, je veľký problém nájsť nezafajčenú prevádzku.
Podnikatelia „zabúdajú“, že nie každému je príjemné vdychovať nedýchateľný dym z cigariet a cigár. O škodlivých účinkoch sa popísalo dosť, ale stále málo na to, aby majitelia reštaurácií mysleli aj na rodiny s deťmi, túžiacimi po troške príjemného posedenia s vôňou čaju, či kávy.
Nefajčiari sa dusia tak či tak
Zákony Slovenskej republiky prešli po minulé obdobie zmenou mysliacou na nefajčiarov, ale nie dosť veľkou. Nefajčiari nie sú chránení pred cigaretovým dymom napriek tomu, že je v platnosti nový zákon o ochrane nefajčiarov.
Jeho účelom je „vytvoriť podmienky na ochranu ľudí pred vznikom závislosti od tabaku, pred škodlivými účinkami fajčenia a pred inými spôsobmi používania tabakových výrobkov, ktoré sú osobitným druhom toxikománie a poškodzujú zdravie fajčiarov, ale aj nefajčiarov bezprostredne vystavených účinkom fajčenia.“
Ako sa však hovorí, papier znesie všetko, prax ukazuje niečo iné.
Napríklad oddelenie fajčiarskej časti od nefajčiarskej si majitelia reštaurácií vysvetlili po svojom. V praxi to prebieha tak, že nefajčiari sedia „o poschodie vyššie“, čiže stúpajúci dym ich neobíde, alebo sedia „za stenou“ bez stropu a dverí. Takže vzduch spoločný – zafajčený. Splnili zákon.
V kaviarni sa fajčiť môže
Ako sme zistili, problémom tiež je, že zriadiť nefajčiarsky kútik (áno, už aj také som raz našla na jednej benzínovej pumpe – kútik pre nefajčiarov, pričom fajčiari mali väčšinu kaviarne s pekným výhľadom, ja malú miestnosť s jedným stolom bez okna), nemajú povinnosť napríklad kaviarne.
Takže stačí jednoducho premenovať cukráreň na kaviareň, a žiadnu nefajčiarsku časť zriaďovať nemusíte. Jednoduchá cesta, ako obísť zákon, no nie?
Pretože naše deti veľmi túžili po koláčoch a teplom čaji, ostali sme. Nablízku žiadna ďalšia cukráreň nebola, a tak nám s deťmi neostalo nič iné, než sa posadiť do zafajčenej cukrárne (pardón, kaviarne) a dýchať s deťmi smradľavý dym z cigariet. Ani radšej nepremýšľam, akú hladinu nikotínu po návšteve kaviarne mali...
Apropó, nedávno sa jedna pani fajčiarka v televízii rozčuľovala, že ak zakážu fajčenie v baroch a reštauráciách, bude to diskriminácia fajčiarov. A keď ona fajčí v bare a reštaurácii, nediskriminuje nás, nefajčiarov, ktorí sa nikotínom dusíme ešte dva dni po návšteve takéhoto zariadenia? To ju veru ani nenapadlo?
Dajme si zákusky doma
Takže čo, my nefajčiari, deti? Ostáva nám piť čaj doma a dúfať, že aj na nefajčiarov, deti raz bude myslieť zákon - teda, domyslený zákon.
Ivona Losová
Niečo zo štatistík
- vyše dve tretiny žiakov základných škôl cigaretu už vyskúšalo, vedú chlapci pred dievčatami
- takmer štvrtina detí vo veku od 6 do 14 rokov si cigaretu občas zapáli
- približne 10 percent školákov fajčí pravidelne
- vyše pätina školákov sa podľa vlastných výpovedí považuje za potenciálnych fajčiarov
Zakazuje sa fajčiť:
a) v prostriedkoch osobnej železničnej dopravy okrem vyhradených vozňov, v prostriedkoch ostatnej vnútroštátnej hromadnej dopravy osôb, v čakárňach a prístreškoch na zastávkach hromadnej dopravy, na krytých nástupištiach a v uzavretých verejných priestoroch súvisiacich s touto dopravou určených pre cestujúcich,
b) pri práci, ak dôsledkom fajčenia môže byť bezprostredne ohrozený život, zdravie alebo majetok,
c) na schôdzach, poradách a rokovaniach v uzavretých verejných priestoroch,
d) v pracovných miestnostiach, kde účinkom fajčenia sú vystavení nefajčiari,
e) v zdravotníckych zariadeniach s výnimkou priestorov vyhradených na tento účel (fajčiareň) pre zamestnancov, výnimočne pre pacientov,
f) v predškolských zariadeniach, v priestoroch detských ihrísk, škôl, vysokých škôl a zariadeniach slúžiacich na prípravu na povolanie a v zariadeniach sociálnej starostlivosti pre deti a mládež s výnimkou priestorov vyhradených na tento účel (fajčiareň) pre pedagógov, na vysokých školách aj pre študentov,
g) v kultúrnych zariadeniach a uzavretých športových zariadeniach s výnimkou priestorov vyhradených na tento účel (fajčiareň),
h) vo verejne prístupných priestoroch úradných budov a zariadení, obchodov, divadiel, kín, výstavísk, múzeí a galérií,
i) v priestoroch zariadení spoločného stravovania s výnimkou priestorov vyhradených na tento účel (fajčiareň). Tam, kde nie je stavebne oddelená časť pre fajčiarov od časti pre nefajčiarov, zakazuje sa fajčiť v čase určenom na výdaj raňajok, obedov a večerí,
j) v priestoroch cukrární a rýchleho stravovania.
k) V reštauráciách a podnikoch, kde sa podáva jedlo, musí byť aspoň 50 % priestoru vyhradeného pre nefajčiarov. Prevádzkovatelia týchto zariadení sú povinní viditeľne označiť priestor, ktorý je vyhradený pre nefajčiarov. Tento priestor musí mať primerané vetranie (ventiláciu).