ťa v triede. A pre zaujímavosť, približne každého stého dospelého trápi ten istý problém.
Nočné pomočovanie je pre deti strašne ponižujúce,“ hovorí psychologička Mária Tóthová-Šimčáková. Dieťa, ktoré sa v noci pocikáva, je v živote strašne obmedzované. Nemôže napríklad chodiť na školské výlety, prespať u kamarátov, v škole či škôlke sa mu posmievajú.
Bude sa mama hnevať?
Ráno sa budí s otázkou v očiach: Je postieľka opäť mokrá? Bude sa mama zase hnevať?
Psychológovia dokázali, že nočné pomočovanie deťom veľmi výrazne znižuje sebavedomie. „Nie je to psychické ochorenie, ale výrazne ovplyvňuje psychiku detí,“ hovorí Tóthová-Šimčáková. Problém môže zájsť až tak ďaleko, že vzájomne odcudzí deti a rodičov. Tým totiž začne časom „liezť na nervy“ neustále prezliekanie, a tiež obava, kde a kedy to na dieťa zase príde. Niekedy možno nadobudnú tak trochu pocit, že dieťa by s pomočovaním mohlo prestať, ale asi sa málo snaží.
Jednoduchý recept
Nie je to celkom pravda – za nočným pomočovaním je celý rad rôznych problémov, ktoré sa však vo väčšine prípadov dajú celkom ľahko odstrániť.
„Mnohí lekári rodičom hovoria, že je to problém, z ktorého dieťa vyrastie. Nie je to tak – ak nočné pomočovanie pretrváva do piatich rokov života dieťaťa, treba ho začať riešiť,“ upozoňuje prof. MUDr. László Kovács, DrSc., prednosta II. Detskej klinky DFNsP v Bratislave. Niekedy pomôže aj celkom jednoduchý recept – presunúť zvýšený príjem tekutín na doobedie, prestať hodinu pred spaním piť a po treťom až štvrtom roku života dieťaťa prestať používať plienky. Len málo pacientov potrebuje aj medikamentóznu liečbu.
Keď ciká brat, môžem aj ja
Enuréza môže byť primárna, teda keď sa dieťa od narodenia až do piatich siedmych rokov neprestane v noci pomočovať, hoci cez deň býva väčšinu času suché. Môže byť aj sekundárna, to je vtedy, keď sa dieťa prestalo pomočovať, potom sa však niečo vážnejšie stalo, a znovu sa začalo pocikávať. „Typickým príkladom je narodenie mladšieho súrodenca. Vtedy si staršie dieťa povie – keď môže cikať konkurencia, môžem aj ja,“ hovorí s úsmevom László Kovács.
Tvrdí však, že enurézu treba liečiť a nie sa tváriť, že problém neexistuje, ako si niekedy myslia rodičia a dokonca i lekári. Preto rodičov malých pacientov vyzýva, aby navštívili niektorú z nefrologických ambulancií.
A je to v suchu
Pre malých pacientov sú totiž v rámci prvého komplexného vzdelávacieho projektu „A je to v suchu“, v mnohých ambulanciách do konca roka pripravené balíčky, ktoré im majú pomôcť riešiť problém pomočovania. Nájdu v nich napríklad zápisník suchých a mokrých nocí, ktorý je podľa psychologičky Márie Tóthovej-Šimáčkovej veľmi dôležitý. Deťom totiž môže zdvihnúť sebavedomie, keď nazrú do zápisníka a zistia, že sa im niekoľko dní neprihodila žiadna nehoda.
Taktiež sú v ňom informácie o tom, ako môžu rodičia problém riešiť a na koho sa môžu obrátiť. Deti sprevádza malý Enurezáčik, ktorý im jednoduchou formou vysvetlí, čo je to pomočovanie a ako s ním úspešne bojovať. V balíčku je tiež pitná a mikčná karta, pomocou ktorej lekár získa presné informácie o príjme a výdaji tekutín u dieťaťa, a potom môže ľahšie stanoviť diagnózu. A ešte deti fixky na textil pre deti, aby si mohli vymaľovať svet svetlými farbami.
Ako pri nočnom pomočovaní reagovať
v žiadnom prípade dieťa netreba trestať – už má totiž výrazne znížené sebavedomie, naopak, treba ho vysoko vyzdvihovať a chváliť, keď k pocikaniu nepríde
netváriť sa, že problém neexistuje, prípadne, že z neho dieťa vyrastie
zapisovať si suché a mokré dni a noci, a tiež koľko tekutín dieťa vypilo
nedávať dieťaťu od troch-štyroch rokov plienky
ak sa dieťa naučí chodiť na nočník, nedávať mu už plienky, a to ani na noc, pretože si niekedy môže myslieť, že plienky má a pociká sa. Použite radšej nepremokavú podložku na matrac
pokiaľ sa problém nočného pomočovania nerieši, môže mať veľký vplyv na psychiku dieťaťa
nedávajte deťom piť pred spaním
ak je to možné, zvýšte príjem tekutín v dopoludňajších hodinách
dieťa by malo piť dostatok tekutín aj v škole, inak to bude doháňať večer a potom sa môže stať, že bude mať mokrú postieľku
Enuréza v číslach
Na Slovensku sa pomočuje asi 55-tisíc detí
Týmto problémom trpí asi 15 percent sedemročných chlapcov a 10 percent sedemročných dievčat
Enuréza trápi viac chlapcov ako dievčatá
Kedy navštíviť lekára
Dieťa by sa malo prestať spontánne pomočovať cez deň do druhého roku života, približne do troch rokov aj v noci. Ak problém pretrváva do piatich-šiestich rokov, treba navštíviť lekára. Vo väčšine prípadov sa dá riešiť aj bez liekov
Trápi vás pomočovanie vášho dieťaťa ahľadáte odbornú pomoc?
Na www.enurezis.sk nájdete základné poradenstvo, možnosti liečby a kontakty na odborníkov, ktorí sa zaoberajú liečbou pomočovania.
Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk
Dátum uverejnenia článku: 23. január 2007
(Aktualizované 3. 5. 2010)